KONSTANCIN-JEZIORNA Narodowy Fundusz Zdrowia nie przyznał Uzdrowisku Konstancin-Zdrój kontraktu na świadczenie rehabilitacji neurologicznej do roku 2022. To może mieć opłakane skutki, łącznie ze zwolnieniami wielu doświadczonych pracowników


Wieść gruchnęła dziś rano. Rehabilitacja neurologiczna to jedna z głównych działalności spółki uzdrowiskowej (wymagają jej m.in. osoby po udarach czy wypadkach samochodowych).

– Połowa zatrudnionych w dopiero co rozbudowanym szpitalu uzdrowiskowym przy ul. Sue Ryder może stracić pracę. To dla nas cios prosto w głowę, sytuacja jest dramatyczna – nie kryła emocji jedna z rehabilitantek. – Żal mi szczególnie pacjentów, którzy przyjeżdżali do uzdrowiska na rehabilitację od 50 lat. Uzdrowisko przegrało z podmiotami świadczącymi podobne usługi od niedawna. To co najmniej dziwne – uważa.

Kobieta obawia się, że to początek problemów, które mogą doprowadzić do utraty przez Konstancin-Jeziornę statusu uzdrowiska. Obecny kontrakt z NFZ kończy się 31 marca.

Zarząd spółki: Nie zgadzamy się z decyzją NFZ

Decyzja NFZ wzbudziła ogromny niepokój w zarządzie spółki uzdrowiskowej.

– Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, pomimo spełnienia wszystkich wymagań stawianych przez NFZ, nie uzyskało finansowania na realizację świadczeń w zakresie rehabilitacji neurologicznej na lata 2018-2022 w szpitalu przy ul. Sue Ryder. Nie zgadzamy się z decyzją NFZ, dlatego też w najbliższych dniach złożymy odwołanie od tej decyzji – informuje Piotr Marczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój i Uzdrowiska Nałęczów. – Szpital przy ul. Sue Ryder spełnia najwyższe standardy opieki nad pacjentami. W ciągu ostatnich dwóch latach został gruntownie zmodernizowany, łącznie z wyposażeniem pokoi pacjentów w klimatyzację. W obiekcie wykorzystujemy sprzęt najnowszej generacji, a pracujący w nim lekarze i rehabilitanci to wysokiej klasy specjaliści. Oddział rehabilitacji neurologicznej od lat odnotowuje sukcesy pacjentów powracających do zdrowia i pełnej sprawności.

Sala do rehabilitacji w szpitalu przy ul. Sue Ryder

Zdaniem prezesa Marczyka „decyzja NFZ opiera się przede wszystkim o kryterium cenowe świadczeń”. – Należy jednak pamiętać, że taki koszt jest pochodną wysokiej jakości świadczonych przez nas usług. Pozwala nam na to szczególnie wysoka jakość sprzętu, którym dysponujemy, dbałość i troska o zdrowie pacjentów, a także 50-letnie doświadczenie i chęć nieustannego podnoszenia jakości w zakresie udzielnych świadczeń – tłumaczy. I dodaje: Jednocześnie rozważamy zwrócenie się z oficjalną prośbą do burmistrza Konstancina-Jeziorny Kazimierza Jańczuka o dofinansowanie profilu neurologicznego UKZ. Nasza działalność jest silnie związana z uzdrowiskowym klimatem Konstancina-Jeziorny, stąd nasza kooperacja w tym zakresie wydaje się niezbędna.

NFZ tłumaczy: Byli lepsi

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału NFZ wyjaśnia, że Fundusz „w wyniku przeprowadzonego konkursu wybrał najlepsze oferty, gwarantujące pacjentom najlepszą jakość świadczeń (kwalifikacje personelu, sprzęt).” – NFZ zależało również na bardziej równomiernym niż dotychczas rozlokowaniu zakładów rehabilitacji w województwie – dodaje.

Szpital uzdrowiskowy przy ul. Sue Ryder

Zgodnie z decyzją NFZ usługi rehabilitacyjne w powiecie od 1 kwietnia będą świadczyły: CKR z Konstancina-Jeziorny, Medi-System z Warszawy, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii z Zagórza, Medi-System z Majdanu i Lux-Med z Konstancina-Jeziorny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię