V Kongres Przedsiębiorczości w Tarczynie

0

TARCZYN W Tarczynie odbył się V Kongres Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Organizatorem kongresu, przebiegającego pod znakiem produktu lokalnego, było Stowarzyszenie „Perły Mazowsza”- Lokalna Grupa Działania


W imprezie uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych grup działania, jednostek naukowych, oświatowych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, jak również reprezentanci sektora samorządowego / publicznego, w tym burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin.

Wysoka polska jakość

Licznie przybyłych gości powitała burmistrz Tarczyna i jednocześnie przewodnicząca Rady LGD Barbara Galicz. Podkreśliła jak ważne jest docenianie i poszukiwanie tradycyjnych produktów, które mogą stać się wizytówką naszego regionu. Mówiła również o zwiększonym zainteresowaniu konsumentów artykułami spożywczymi charakteryzującymi się wysoką jakością, wytwarzanymi na bazie unikatowych receptur, ale nie tylko o nich. – Nasze dziedzictwo kulinarne zdobywa uznanie konsumentów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Podobnie jest z naszym rzemieślnictwem, rękodziełem i produktami przemysłowymi. Ich wytwarzanie w Polsce gwarantuje wysoką jakość – zaznaczyła.

Gratulacje od Marszałka

Kongres oficjalnie otworzył Prezes Zarządu LGD Perły Mazowsza Jan Dębski. Syntetycznie scharakteryzował on działalność LGD i przedstawił konkretne dane świadczące o znaczącej roli „Pereł Mazowsza” w rozwoju regionu, m.in. poprzez przyznawanie dotacji na realizację najciekawszych inicjatyw w regionie.
W programie imprezy, wspieranej przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie, znalazły się ponadto występy artystyczne, ciekawe prezentacje multimedialne gmin wchodzących w skład LGD „Perły Mazowsza” (Tarczyn, Góra Kalwaria, Prażmów, Konstancin-Jeziorna) oraz lokalnych grup działania: Wspólny Trakt, Wszyscy Razem, Razem dla Radomki oraz Razem na Piaskowcu, które przybyły na kongres i w dużym stopniu ubarwiły jego przebieg. W imieniu Marszałka Stanisława Karczewskiego organizatorom i uczestnikom imprezy pogratulowała jego przedstawicielka – Pani Joanna Jarosławska.

Wyróżnienia dla producentów

W czasie wydarzenia nagrodzono także producentów lokalnych z terenu LGD Perły Mazowsza. Wyróżnienia wręczono dla Mariusza Gniado z gminy Góra Kalwaria (produkcja cydru), Agnieszki i Tomasza Jarosińskich z gminy Tarczyn (produkcja borówki amerykańskiej i żurawiny), Zbigniewa Durajczyka z gminy Konstancin-Jeziorna (produkcja ekologicznego miodu) oraz Katarzyny i Jacka Michalczyków z gminy Prażmów (wypiek naturalnego pieczywa, produktów cukierniczych, garmażeryjnych i przekąsek).

Bogactwo tradycji

Kongres był znakomitą okazją do zaprezentowania najlepszych produktów lokalnych z regionu. Piękne, kolorowe, wykonane z kreatywnością i polotem stoiska promocyjne przyciągały miłośników smaków, rękodzieła, rzemieślnictwa oraz folkloru. Wszystkie cieszyły się dużym powodzeniem, przede wszystkim ze względu na swą oryginalność. Spotkaniu towarzyszyła nie tylko degustacja produktów tradycyjnych oferowanych przez producentów (m.in. pyszne pieczywo, świeżo wyciskane soki, cydr, owoce i warzywa oraz wytwarzane z nich ekologiczne przetwory, miody, sery, smalec, wyroby garmażeryjne, ciasta i ciasteczka), lecz również prezentacja regionalnych strojów i niepowtarzalna ludowa, skoczna muzyka, połączona ze śpiewami.

Siła regionu

Uczestnicy imprezy podkreślali, że pielęgnowanie dziedzictwa kulinarnego w oparciu o produkty tradycyjne jest istotnym narzędziem dla rozwoju miejscowych terenów. Stąd też konieczność promowania i wspierania mieszkańców i przedsiębiorców, którzy stanowią o ogromnym potencjale i możliwościach regionu. Np. poprzez powiązanie produktu lokalnego z usługami, agroturystyką oraz ofertami innych firm, i tworzenie w ten sposób świetnie zorganizowanych, wielobranżowych podmiotów (klastrów), o szerokim wachlarzu możliwości.
Po części oficjalnej gali nadszedł czas na ciepły poczęstunek, owocne dyskusje i podzielenie się spostrzeżeniami z kongresu.

Szymon Woźniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię