VI Turniej Maszyn Wodnych

0
VI Turniej Maszyn Wodnych

PIASECZNO W sobotę 27 maja na Stadionie Miejskim w Piasecznie odbył się Finał VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych, organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną.


Turniej Maszyn Wodnych kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Polega na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Maszyny wykonane przez zawodników konkurują w dwóch niezależnych kategoriach „Moc” i „Wydajność”. W obydwu kategoriach zadaniem maszyny jest podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W kategorii „Moc” liczy się czas w jakim maszyna wykona to zadanie, a w kategorii „Wydajność” liczy się ilość zużytej wody. Turbiny testowane są stanowisku pomiarowym mierzącym czas wykonania zadania z dokładnością do 1 milisekundy, a ilość zużytej wody z dokładnością do 10 mililitrów.

Do Piaseczna przyjechały 53 najlepsze drużyny z całego kraju wyłonione podczas trzech eliminacji regionalnych w Skierniewicach, Krapkowicach i Szczecinie. W eliminacjach wzięło udział blisko 600 uczestników, którzy zbudowali 180 turbin. Najlepsze drużyny walczyły w Piasecznie o atrakcyjne nagrody, zwycięzcy swoich kategorii otrzymali 1000 PLN. Konkurs stał na niezwykle wysokim poziomie, dwukrotnie został pobity zeszłoroczny rekord w konkurencji „Wydajność”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Środowiska oraz Burmistrz Miasta i Gminny Piaseczno, a partnerem strategicznym wydarzenia była PGE Energia Odnawialna S.A.

Wyniki turnieju

 

źródło: piaseczno.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię