Viva Ignis! Czyli w ogniu średniowiecza na Zamku w Czersku

0

GÓRA KALWARIA Niedzielne spotkanie z historią pod hasłem ogień. Jak wskrzesić iskrę i rozpalić ognisko, tego między innymi dowiemy się na Zamku w Czersku już dziś

Cotygodniowe spotkania z historią na Zamek Czersk trwają do końca września. W najbliższy weekend VIVA IGNIS!, czyli wszystko o fascynacji człowieka ogniem w wykonaniu Kuźnia Borzywoj – Mikołaj Makowski. Co tu dużo mówić? Będzie gorąco.
HARMONOGRAM:
Niedziela:
10.30 – Rozpoczęcie dnia i powitanie przybyłych Gości
12.00 – Wykrzesać iskrę – rozpalanie ogniska krzesiwem
13.00 – Magiczne rzemiosła – gawęda o płomiennych profesjach
14.30 – Pokaz średniowiecznej broni czarnoprochowej
15.00 – Salwa i zakończenie weekendu
-Diorama obozowiska – nic tak nie przemawia do wyobraźni jak zobaczenie na własne oczy choć wycinka przeszłości w ożywionej formie. Na tle namiotów i obozowych utensyliów dziać się będzie większość naszych atrakcji.
– Magiczne rzemiosła, czyli jak okiełznać ogień – Kowal, odlewnik, garncarz… bez ognia ci rzemieślnicy niewiele mogliby zdziałać. Wraz z publicznością omówimy dawne profesje ściśle związane z tym żywiołem, a także przejdziemy przez proces przygotowania kuźni do pracy oraz pierwszych etapów kucia .
– Wykrzesać iskrę – tutaj zwiedzający spróbują swoich sił w tradycyjnym rozpalaniu ognia przy pomocy krzesiwa. Ponadto dowiedzą się o różnych technikach wzniecania płomienia, zmieniających się na przestrzeni dziejów. Nie zabraknie również legend o mistycznym aspekcie ognia.
– W garze się warzy – ogień w kuchni był nieodzowny, jednak nie zawsze były to buchające płomienie i snopy iskier. Tym razem, zamiast skupiać się na przygotowywaniu posiłków i komponowaniu składników, skupimy się na sposobie panowania nad płomiennym żywiołem podczas pracy w dawnej kuchni.
Bilety 17/12 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię