W centrum miasta stanie obelisk upamiętniający żydowską ludność uzdrowiska

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Rada miejska zgodziła się na postawienie przy rondzie AK kamienia z tablicą, upamiętniającego Żydów mieszkających przed wojną na terenie gminy Konstancin-Jeziorna oraz Polaków niosących im pomoc podczas okupacji. Na obelisk przeznaczono 15 tys. zł. Powinien on zostać ustawiony jeszcze w tym roku


Na tablicy pamiątkowej ma znaleźć się zatwierdzony przez Instytut Pamięci Narodowej napis o następującej treści: „Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej, żyjącej na terenie obecnej gminy Konstancin-Jeziorna, eksterminowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej, oraz tych Polaków, którzy nieśli jej pomoc”. Kamień z tablicą ma zostać ustawiony na skwerze w rozwidleniu ulic Piaseczyńskiej i Warszawskiej, nieopodal ronda Armii Krajowej tam, gdzie był kiedyś Dom Książki.
– Zwrócimy się z zapytaniem ofertowym do firm, wykonujących tego typu obeliski – mówi Patryk Siepsiak, kierownik gminnego wydziału promocji i współpracy zagranicznej. – W budżecie przeznaczono na ten cel 15 tys. zł. Chcielibyśmy, aby głaz pojawił się na skwerze jeszcze w tym roku.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię