W ciągu doby oszukano 6 osób. Nie bądź kolejną ofiarą!

0

POWIAT Tylko w ciągu jednej doby 6 mieszkańców naszego powiatu stało się ofiarą oszustwa. Mieszkaniec Piaseczna, który miał „gwarantowaną” wygraną 20 000 USD po zainstalowaniu podanego mu programu.

W Lesznowoli ktoś zamówił suszarkę za ponad 1000 złotych, w Tarczynie silnik, a w Górze Kalwarii małżeństwo, które wpłaciło 1 500 złotych zaliczki, wciąż oczekuje na robota kuchennego!

Złodzieje internetowi

Oszuści mają wiele sposobów na wykorzystanie naszej uśpionej czujności. Coraz częstszą metodą jest wysyłanie smsa z linkiem, w który należy kliknąć aby otrzymać kod do paczkomatu. Osoba, która oczekuje na przesyłkę niczego nie podejrzewając klika i pada ofiarą.  Kod nie przychodzi za to ktoś przejmuje jej konto bankowe. Należy zachować ostrożność i uważnie czytać otrzymane smsy, szczególnie kiedy czekamy na przesyłkę.

Sytuacje kiedy oszuści nie odpuszczają i wykorzystując nasz pośpiech, nieuwagę, czy też niewiedzę, można mnożyć. Niemal codziennie policjanci podlegli Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie otrzymują informacje o ich działalności i osobach które stały się ich ofiarą. Czasami wystarczy tylko chwila, żeby stracić pieniądze. Tylko w ciągu ostatnie doby boleśnie przekonał się o tym mieszkaniec Piaseczna, który otrzymał informację, że automatyczny robot wygenerował dla niego zysk w wysokości 20 tysięcy dolarów. By otrzymać pieniądze należało jedynie zainstalować pewien program. Co też zostało uczynione. W tym przypadku oszust zdołał również wyłudzić od swej ofiary dane osobowe i numer konta. W rezultacie zamiast wygranej, poszkodowany stracił wszystkie oszczędności z konta.

Fałszywa nagroda

W czasie 24 godzin na naszym terenie doszło jeszcze do 5 podobnych przestępstw. Choć te dotyczyły zakupów dokonywanych za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. W Lesznowoli oczekują na suszarkę za 1000 złotych, w Tarczynie na silnik do motoroweru za 500 złotych, w Piasecznie na łóżeczko wielofunkcyjne dla dziecka za ponad 300 złotych, natomiast w Górze Kalwarii przedpłata na termomix wyniosła 1 500 złotych. Kolejna poszkodowana z Piaseczna nadal oczekuje na porcelanę.

Fałszywe linki, formularze, witryny

Najprawdopodobniej w tych przypadkach oszuści zastosowali mechanizm podsuwania fałszywych informacji na platformach handlowych. Publikują oni ogłoszenia w atrakcyjnych cenach, często nawiązują rozmowy, proszą o dane kontaktowe, rzekomo do zorganizowania dostawy, a następnie wysyłają adres (link ) do fałszywej strony, naśladującej usługi firmy kurierskiej lub stronę z płatnościami. Alternatywnym sposobem oszustów jest również podawanie się za kupującego – sprzedawca otrzymuje wtedy fałszywy formularz płatności, gdzie również koniecznie musi podać swoje dane.

W obu przypadkach kończy się tak samo. Tracimy pieniądze, przekazujemy oszustom dane z karty kredytowej lub przelewamy pieniądze za pośrednictwem fałszywej witryny.

Jak się zabezpieczyć

Cyberprzestęcy działają w bardzo sprytny sposób, ale można się przed tym ustrzec, wystarczy zastosować się do prostych wskazówek:

– sprawdzaj adresy URL do których prowadzą linki

– rozmowy prowadź wyłącznie na oficjalnej platformie pośredniczącej w transakcji

– uważaj na duże rabaty, czy niewiarygodnie niskie ceny

Policjanci apelują, do osób korzystających z platform handlowych, by weryfikowały kto i co do nich pisze. Pamiętaj, nie klikaj w nieznajome linki do stron. Zachowaj rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać, dlatego przed każdym zakupem, czy sprzedażą zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa danej platformy pośredniczącej w sprzedaży.

KPP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię