W Czaplinie powstanie tężnia solankowa

5

GÓRA KALWARIA W Czaplinie powstanie pierwsza tężnia solankowa w okolicy, i to za fundusze zewnętrzne, które gmina pozyskała z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw „Mazowsze 2019”. Inne miejscowości również otrzymają środki na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców


W sumie gmina otrzyma 50 tys. zł dofinansowania na pięć przedsięwzięć, które powstaną we wsiach: Baniocha-Osiedle, Brzumin, Czaplin, Podłęcze i Wincentów. Co ciekawe, w ramach programu ogłoszonego przez samorząd Mazowsza, jedna gmina mogła zgłosić tylko pięć projektów (w gminie Góra Kalwaria sołectwa zgłosiły ich aż 8, więc trzy trzeba było odrzucić).
– Warto podkreślić, że na zgłoszenie pomysłu, zwołanie zebrania sołeckiego, które poprze go w głosowaniu, a następnie sporządzenie wniosku było zaledwie kilka dni – mówi wiceburmistrz Mateusz Baj. – Na pochwałę zasługują sołtysi, którzy pokazali, jak bardzo zależy im na rozwoju ich malutkich ojczyzn.
Do środków pozyskanych od samorządu województwa, drugie tyle dołoży gmina. W sumie każde z pięciu sołectw otrzyma więc minimum 20 tys. zł wsparcia. Fundusze muszą zostać wydane w bieżącym roku.
Już mogą cieszyć się mieszkańcy Czaplina, w którym powstanie pierwsza w okolicy tężnia solankowa.
– W naszej wsi mieszka sporo starszych osób, które mają problemy z drogami oddechowymi. A nie każdego stać na wyjazdy do Ciechocinka – mówi Zbigniew Adamczyk, sołtys i radny z Czaplina. Dodaje, że solanka do tężni będzie przywożona z dużego kurortu, prawdopodobnie Inowrocławia, co zapewni taki sam efekt leczniczy jak w znanych uzdrowiskach.
W Brzuminie mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej siłowni zewnętrznej. W Baniosze zaś zyskają altanę z wyposażeniem, która stanie na placu zabaw przy gliniance Dąbrówce – popularnym na całą okolicę kąpielisku.
– Planujemy, że w altanie będą odbywać się wydarzenia kulturalne i spotkania mieszkańców. Będzie ona też służyła mamom, przychodzących z dziećmi na plac zabaw – tłumaczy Teresa Jędral, sołtys i radna z Baniochy-Osiedla.
W Podłęczu w meble oraz sprzęt kuchenny zostanie wyposażona powstająca we wsi świetlica. Natomiast w Wincentowie uatrakcyjniony zostanie rozległy teren sołecki, na którym już teraz aktywnie mogą spędzić czas zarówno dzieci, jak i dorośli. Za pozyskane środki sołectwo chce zadaszyć część działki z urządzeniami do ćwiczeń.

TW

5 KOMENTARZE

  1. Sołtys pobuduje tężnię ,a w Konstancinie funkcjonuje ,od lat siedemdziesiątych,płatna mini tężnia.Nie ma mądrego do rozbudowania jej np wzdłuż u.Sienkiewicza. Przy istniejącym odwiercie wód solankowych, można pokryć tężniami cały ten, niby park uzdrowiskowy.

    • Ta tężnia będzie bezpłatna i ogólnodostępna. Nie pobuduje jej sołtys tylko firma specjalistyczna na zlecenie gminy. Skład powietrza przy tęznie będzie rzeczywiście taki sam jak w kurorcie. Przewiduje się uruchomienie w sierpniu/wrześniu br. na placu zabaw za remizą OSP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię