W dawnej szkole powstanie muzeum i miejsce spotkań dla mieszkańców

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Zakończył się kompleksowy remont utrzymanego w stylu olęderskim budynku dawnej szkoły w Kępie Okrzewskiej. Oficjalnego otwarcia nie przewidziano z powodu pandemii, jednak już niedługo Dom Ludowy otworzy swoje podwoje przed mieszkańcami


Prace, mające przywrócić budynkowi dawną świetność, rozpoczęły się dwa lata temu i pochłonęły łącznie około 2,7 mln zł. Miejsce to ma już niedługo przybliżać tradycje i kulturę Urzecza (ma być jednym z elementów Urzeckiego Parku Tematycznego), ale ma też służyć okolicznym mieszkańcom.
– W tej chwili czekamy na pozwolenie na użytkowanie obiektu – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Jak już będziemy je mieli, zaczniemy rozmawiać z państwem sołtysami na temat jego zagospodarowania i docelowego przeznaczenia. Cały czas jesteśmy też w kontakcie z Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Z muzealnikami rozmawiamy o promowaniu w tym miejscu regionu Urzecza – dodaje.
Piękny, dwukondygnacyjny budynek został wykonany z uwzględnieniem najbardziej charakterystycznych elementów stylu olęderskiego, czyli dwuspadowego dachu krytego drewnianym gontem, wspartego na słupach ganku czy pionowego odeskowania szczytu. Na parterze ma mieścić się Dom Ludowy z salą konferencyjną, aneksem kuchennym, siłownią, sanitariatami oraz kotłownią. Pierwsze piętro zajmie muzeum. Oprócz oświetlonej naturalnym światłem wpadającym przez 12 okien połaciowych sali wystawienniczej, znajdą się tam dwa magazyny na eksponaty, toalety oraz biuro. Układ poszczególnych pomieszczeń został tak zaprojektowany, aby mogły one funkcjonować w sposób od siebie niezależny, wykorzystując w pełni swój potencjał użytkowy. Na zewnątrz budynku wykonano nowe miejsca parkingowe, zrobiono miejsce na rowery, posadzono drzewa, zasiano trawę. Wszystkie te zmiany będą w pełni widoczne wiosną.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię