W dawnym budynku OSP powstanie galeria sztuki

0

PIASECZNO Studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania zainspirowali gminę do wykonania koncepcji przebudowy dawnej strażnicy OSP, która właśnie powstaje. Już wiadomo, że w wyremontowanym gmachu powstanie w przyszłości nowoczesna galeria sztuki


W tym roku gmina planuje wykonać dokumentację projektową i uzyskać pozwolenie na budowę. Przebudowa strażnicy rozpocznie się prawdopodobnie za rok i będzie kosztować około 3 mln zł

Gmina długo zastanawiała się nad funkcjami, jakie mógłby pełnić pobudowany w 1926 roku i objęty opieką konserwatora zabytków budynek. W końcu o pomoc w zagospodarowaniu dawnej strażnicy poproszono studentów Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, którzy przedstawili osiem ciekawych projektów rewitalizacji znajdującego się w centrum miasta miejsca. Większość z nich zakładało rozbudowę zrujnowanego gmachu. Niemal każda z koncepcji skupiała się na dobudowaniu piętra, często z tarasem widokowym, oraz wykorzystaniu przestrzeni pod budynkiem. Oprócz miejsca na ekspozycje, w kilku projektach pojawił się pomysł na stworzenie kawiarni, a także biblioteki, pomieszczenia, w którym mogłyby odbywać się warsztaty plastyczne, niewielkiego muzeum pożarnictwa czy małej sali kinowej. Wiceburmistrz Daniel Putkiewicz zaproponował, aby opublikować wszystkie propozycje w postaci plansz i pokazać je mieszkańcom (plansze zawisły potem na ścianach dawnej strażnicy, a wszyscy mogli zgłaszać do nich swoje uwagi).

Dużo przestrzeni, szkła i drewna

– O wyborze przeznaczenia gmachu zdecydowały wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród mieszkańców – mówi Daniel Putkiewicz. – Większość osób stało na stanowisku, że miejsce to powinno po przebudowie pełnić funkcje związane z kulturą. Jednocześnie zależy nam na zachowaniu zabytkowego charakteru strażnicy. Chcemy, aby zmieniła się ona w nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który poprawi estetykę przestrzenną w centrum miasta.
Budynek ma zostać przekształcony w miejską galerię sztuki. W związku z tym pojawi się w nim wiele szklanych elementów. W miejscu znajdujących się na tyłach garaży powstanie połączona ze starą częścią dwukondygnacyjna dobudówka. Jej elewację pokryją płyty włókno-cementowe oraz elementy z naturalnego drewna. Główne wejście do budynku strażnicy będzie zlokalizowane od strony placu przed domem parafialnym. Ma ono prowadzić do centralnego holu, w którym znajdzie się kawiarnia i punkt informacyjny. Do kawiarni będzie można dostać się także od strony zachodniej przez podcień i ogródek w pobudowanym pasażu. Od strony ratusza ma znajdować się wejście serwisowe, zaś wyjście ewakuacyjne zaplanowano od strony ul. Puławskiej.
Główna przestrzeń ekspozycyjna ma znajdować się w starym budynku. Duże dzieła mają być prezentowane natomiast w wysokim na dwie kondygnacje holu. Księgozbiór i czytelnia mają natomiast znajdować się na antresoli. Na piętrze z kolei znajdą się pomieszczenia administracyjne, socjalne i pomocnicze. Powierzchnia użytkowa obiektu ma wynieść po przebudowie prawie 400 m kw.

W tym roku projekt i pozwolenie na budowę?

Koncepcja przebudowy budynku po OSP jest właśnie przygotowywana. W tegorocznym budżecie zaplanowano także środki na opracowanie dokumentacji projektowej. Gmina planuje także uzyskać pozwolenie na budowę.
– Jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności jest szansa, że realizacja inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię