PIASECZNO Pod koniec lipca ukazała się najnowsza książka Agnieszki Cubały – mieszkanki Piaseczna, która jest znana z cyklu publikacji poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. W „Wolności ’44” autorka stara się znaleźć odpowiedź na pytanie jaką lekcję przynosi nam dziś ten bohaterski zryw mieszkańców stolicy
W książce, która powstała w oparciu o nieznane dokumenty, relacje i wywiady przeprowadzone przez autorkę, poruszane są różnorodne zagadnienia. Agnieszkę Cubałę interesują, między innymi, hipotetyczne scenariusze rozwoju zdarzeń w sierpniu 1944 roku, rola kobiet w powstaniu czy jego wpływ na mieszkańców innych części Polski. Nie brak również odniesień do współczesności.
Z lektury można się dowiedzieć w jaki sposób zmieniło się postrzeganie powstania po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Hasłem przewodnim książki są jednak słowa Jana Stanisława Jankowskiego „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”, które stanowią jednocześnie kwintesencję czynu zbrojnego warszawiaków.
W „Wolności ’44” swoje poglądy o militarnych, politycznych i psychologiczno-socjologicznych aspektach Powstania Warszawskiego wyrażają choćby Alina Janowska, Danuta Szaflarska czy Krzysztof Kamil Baczyński. Nie brakuje tematów trudnych i kontrowersyjnych, zahaczających o charakter narodowy Polaków i odwieczne pytanie – „Bić się czy nie bić?”.
Agnieszka Cubała nie podaje jednak jednoznacznych rozwiązań, a zmusza do refleksji. W efekcie każdy z czytelników powinien sam spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie przypominając przy tym bolesną prawdę że ten, kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie.
W jej najnowszej książce nie brakuje też wątków piaseczyńskich.
– Zawsze uważałam, że historia tego regionu jest niezwykle ciekawa
– mówi Agnieszka Cubała. – W Piasecznie i okolicach, w skali mikro, skupiły się wszystkie najważniejsze wątki powstania – udział w walce różnych struktur: AK, NSZ, Szarych Szeregów czy oddziału por. „Lancy”; zrzuty; powstanie Rzeczpospolitej Chojnowskiej czy też dramatyczny marsz z pomocą walczącej stolicy. Przypomniałam także dramatyczną w swojej wymowie walkę pod Pęcicami.
Od napisania książki „Piaseczno’44” tamtejsze mauzoleum stało się dla mnie miejscem szczególnym, o którym zawsze chętnie przypominam. Nawiązałam także do tego, że w roku 1944 mieszkańcy Piaseczna udzielili pomocy uciekinierom z Warszawy, a teraz pomogli uchodźcom z Ukrainy.
Spotkanie autorskie z Agnieszką Cubałą odbędzie się podczas wrześniowego Festiwalu Pięknej Książki w Piasecznie. Książka „Wolność ’44” ukazała się dzięki wsparciu PWPW i UMiG Piaseczno.