PIASECZNO Dziś przy tablicy pamiątkowej przy Kościele św. Anny w Piasecznie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Po uroczystej mszy świętej poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele harcerzy, kombatantów, służb mundurowych oraz samorządu gminy i powiatu spotkali się na placu przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

“Zachowałam się jak trzeba”

Kiedy 70 lat temu w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej na egzekucję czekała 17-letnia sanitariuszka Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuta Siedzikówna o pseudonimie „Inka”, przed śmiercią w pożegnalnym liście napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”, a potem została zabita strzałem w głowę z bliskiej odległości przez funkcjonariusza korpusu bezpieczeństwa publicznego.
To tragiczne i smutne wydarzenie przypomniał w swojej przemowie starosta piaseczyński Wojciech Ołdakowski.

Starosta: dziś zachowujemy się jak trzeba

– Dzisiaj gdy stoimy tu by upamiętnić ją i tysiące innych żołnierzy podziemia niepodległościowego sądzę, że my również, w końcu, po wielu latach możemy, że „zachowujemy się jak trzeba” – mówił starosta Ołdakowski. – Zachowujemy się jak trzeba czcząc pamięć reakcyjnego podziemia – „bandytów i polskich faszystów” – bo tak przez 50 lat po wojnie określano tych, którzy w 1945 roku nie złożyli broni. Co gorsze i co bardziej zastanawiające później nastąpiło kilkadziesiąt lat, w których Państwo Polskie nie upomniało się o prawdę o nich. A jeśli to robiło to zbyt słabo i bez należytego skutku. Tym bardziej cieszy mnie, że wśród mieszkańców dzisiejszego Piaseczna są tacy, którzy 1 marca pragną zachować się jak trzeba.

Zachować świadectwo Wyklętych

W Narodowych Dniu Żołnierzy Wyklętych apeluję do lokalnych organizacji, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych, organizacji kombatanckich, wójtów i burmistrzów naszego powiatu o podjęcie wspólnych działań w celu ocalenia od zapomnienia pamięci dla nas najcenniejszej – mówił starosta Wojciech Ołdakowski. – Udokumentowanie i archiwizowanie świadectw działalności Żołnierzy Niezłomnych na terenie Piaseczna i jego okolic. W tej dziedzinie wiele jest to zrobienia. Sam nie uchylam się od tej powinności i deklaruję udział we wszelkich inicjatywach, które będę popularyzować działania podziemia niepodległościowego na naszym terenie. Jako ich potomkowie i spadkobiercy jesteśmy im to winni. Powinniśmy podjąć to zadanie, aby kolejne pokolenia wiedziały co oznaczyły słowa: „Zachowałam się jak trzeba”.

Głos zabrał także Władysław Sieradzki ze Związku Żołnierzy NSZ Koło im. por . „Antka” w Piasecznie oraz przewodniczący rady powiatu Włodzimierz Rasiński, który podziękował za zorganizowanie uroczystości. Samą uroczystość przygotowali kadeci z mundurowego liceum w Zespole Szkół Zawodowych im.Marszałka Franciszka Bielińskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię