W jakim banku da się założyć darmowe konto osobiste przez internet?

0

Coraz więcej osób decyduje się na założenie konta osobistego przez internet. Jest to wygodny sposób, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Banki dają taką możliwość nawet w przypadku darmowych rachunków płatniczych. Które z ofert są warte uwagi zainteresowanych w szczególności?

Podstawowy rachunek płatniczy za darmo – czy naprawdę jest bezpłatny?

Podstawowe rachunki płatnicze, oferowane przez banki jako darmowe, są zwykle pozbawione opłat za prowadzenie oraz wykonywanie podstawowych operacji (np. płatności zbliżeniowe). Jednakże istnieją pewne aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aby ocenić, czy faktycznie są one bezpłatne.

Pierwszym z nich są warunki umowy. Zdarza się, że wymogiem gwarantującym nieodpłatne korzystanie z konta jest spełnienie kilku okoliczności, przeważnie w ciągu miesiąca. Mogą być to:

 • odpowiednia ilość transakcji;
 • minimalne saldo rachunku;
 • określony wpływ środków finansowych.

Inny aspekt stanowią opłaty związane z wykorzystywaniem dodatkowych usług. Chociaż podstawowe funkcje konta są darmowe, to użytkownik może ponosić koszty za np. wypłaty z bankomatów, przelewy międzynarodowe lub używanie kart debetowych.

Reasumując, konta osobiste potrafią być rzeczywiście darmowe zarówno pod względem zakładania, jak i korzystania z nich, ale pod warunkiem, że ich właściciele spełnią kilka ściśle ustalonych wymagań.

Darmowe konto bankowe a płatne – czym się różnią?

Jeżeli istnieją darmowe konta, to dlaczego niektórzy konsumenci decydują się na te płatne? Dlatego, że rachunki wymagające regularnych opłat zapewniają więcej możliwości użytkownikom.

Płatne konta bankowe pozwalają właścicielom większą elastyczność. Korzystanie z zapewnianych przez nie usług, takich jak przelewy, wypłaty z bankomatów, płatności kartą, nie wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Ponadto zapewniają specjalne przywileje – zwykle dostęp do dedykowanego doradcy finansowego, rozbudowanych usług finansowych i atrakcyjnych opcji inwestycyjnych (preferencyjne stopy procentowe). Zdarza się nawet, że posiadanie ich wiąże się z innymi benefitami np. możliwością korzystania z wybranych salonów, dostępnych wyłącznie na lotniskach.

Są one polecane biznesmenom, którzy mają bardziej zaawansowane potrzeby finansowe, wymagające m.in. dokonywania transakcji międzynarodowych czy handlu walutami. Dla większości użytkowników darmowe konta będą wystarczające w zupełności.

Które banki oferują możliwość założenia darmowego konta przez internet?

Obecnie założenie darmowego konta osobistego przez internet jest możliwe w przypadku większości banków działających na terenie Polski. Nie oznacza to jednak, że wyselekcjonowana przez zainteresowanych instytucja nie będzie przeprowadzać weryfikacji tożsamości klienta. Ta zwykle wymaga od przyszłych użytkowników:

 • krótkiej rozmowy wideo lub zdjęcia twarzy;
 • podpisania umowy dostarczonej przez kuriera;
 • przesłania skanów dowodu osobistego;
 • wykonania przelewu z innego, zweryfikowanego rachunku.

Do popularnych instytucji, które umożliwiają otwarcie konta zdalnie, zalicza się m.in. mBank, BNP Paribas, Citi Handlowy, VeloBank i Bank Pekao.

Jakie warunki powinno spełniać bezpłatne konto bankowe?

Konsumenci zainteresowani bezpłatnymi kontami osobistymi powinni zwrócić swoją uwagę przede wszystkim na to, czy rachunek nie wymaga zapłaty za:

 • założenie;
 • korzystanie z karty płatniczej (również jej wydanie);
 • wypłaty gotówki z bankomatu;
 • używanie bankowości internetowej (w tym aplikacji mobilnej).

Reszta usług, chociaż nadal bardzo ważna, stanowi ofertę dodatkową, dlatego zrozumiałe jest, że banki będą zapewniać je w wielu przypadkach odpłatnie. 

Rankingi darmowych kont bankowych

Aby przyśpieszyć proces wybierania darmowego rachunku osobistego, warto przejrzeć na początek internetowe listy rankingowe. Pomagają one w znalezieniu kluczowych informacji, których poznanie będzie kluczowe do podjęcia świadomej decyzji.

Wartościowy ranking to taki, który jest aktualizowany na bieżąco i przedstawia zebrane dane w przystępny oraz przejrzysty dla użytkownika sposób. Przykładowo, lista znajdująca się na stronie internetowej https://www.wktorymbanku.pl/ranking-kont-osobistych/ zapewnia szczegółowe informacje na temat wszystkich opłat za otwarcie rachunku, korzystanie z kart płatniczych, wypłat z bankomatu i dodatkowych bonusów.

Zakładanie konta osobistego przez internet – czas trwania procesu

Założenie konta osobistego przez internet może zająć od kilku minut do kilku dni. Niektóre banki umożliwiają zainteresowanym niemalże natychmiastowe rozpoczęcie korzystania z rachunku tuż po złożeniu wniosku (zwykle wtedy, gdy potwierdzenia tożsamości użytkownika dokonuje się za pomocą przelewu z innego ROR), a inne wymagają czasochłonnej weryfikacji, spowodowanej koniecznością zaplanowania wizyty kuriera w celu podpisania niezbędnych dokumentów.

Na czas trwania procesu wpływać będą różnorodne czynniki, takie jak obciążenie i efektywność banku, kompletność i wiarygodność przedstawianych przez wnioskującego zaświadczeń, a także sama metoda weryfikacji (może zdarzyć się nawet, że sfinalizowanie aplikacji będzie wymagało wizyty konsumenta w wybranej przez niego placówce stacjonarnej).

Konto osobiste założone przez internet – czy da się z niego korzystać w okresie oczekiwania na kartę płatniczą?

Aby skorzystać z nowego, założonego przez internet konta osobistego, nie trzeba czekać na dostarczenie karty płatniczej.

Konsumenci, posługujący się z bankowością online, mogą wykonywać przelewy internetowe, płacić rachunki i stosować systemy płatności online jak Google Pay, Apple Pay i BLIK – w wielu przypadkach okazuje się, że prowadzenie konta nie wymaga wydania fizycznej karty przez bank.

Podsumowując, wśród banków, w których można założyć darmowe konto osobiste przez internet, należy wymienić, m.in. BNP Paribas, mBank, VeloBank, Bank Pekao i Citi Handlowy. Zapewniane przez nie oferty nie wymagają uiszczania opłaty za stworzenie rachunku, korzystanie z karty płatniczej, wypłaty gotówki z bankomatu i używanie bankowości internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię