W Magdalence otwarto pierwszą w gminie tężnię

0

LESZNOWOLA W czwartek w Magdalence otwarto Ogrodową Tężnię Solankową, która została wybudowana z wykorzystaniem środków zewnętrznych w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021”. – To pierwsza tężnia w naszej gminie i mam nadzieję, że nie ostatnia – mówiła Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli


Tężnia została wybudowana obok budynku Centrum Integracji Społecznej przy ul. Lipowej 28 w Magdalence, w którym mieści się też Gminna Biblioteka Publiczna. Wykorzystywana jest w niej solanka z Zabłocia, która ma wyjątkowe właściwości lecznicze. Zaproszonych na otwarcie tężni gości powitała Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli.
– Bardzo cieszymy się z tej inwestycji – zaznaczyła. – Celem programu, z którego pozyskaliśmy środki zewnętrze, jest poprawa jakości powietrza i otaczającego nas mikroklimatu.
Następnie o historii tężni solankowych w Polsce i ich właściwościach opowiedział Witold Rawski, historyk z pobliskiego Skolimowa.
Kiedyś sól była podstawą funkcjonowania każdego organizmu państwowego. Z biegiem czasu zauważono, że robotnicy pracujący w żupach solnych dłużej żyją i cieszą się lepszym zdrowiem – mówił. – Pierwsza tężnia solankowa powstała 700 lat temu w Lombardii. W XVII wieku tężnie były budowane na terenie Niemiec i Austrii, zaś w Polsce pierwsza tego typu konstrukcja pojawiła się w Kołobrzegu. Było to w 1710 roku. Niestety nie przetrwała ona do naszych czasów. W przeciwieństwie do największej w Polsce tężni w Ciechocinku, którą zbudowano w 1854 roku. Mierzy ona 1740 metrów długości i ma 15 m wysokości.
Witold Rawski mówił też o tężni w Konstancinie-Jeziornie, największej na naszym terenie oraz właściwościach leczniczych solanki z Zabłocia.
Dziś jest tendencja do budowania tężni przypominających stare piastowskie grody – zaznaczył. – Tężnia w Magdalence jest klimatyczna i świetnie komponuje się z otoczeniem zieleni. Zachęcam Państwa do spędzania tu każdej wolnej chwili.
Po prelekcji wszyscy goście zostali zaproszeni na degustację wód uzdrowiskowych, o których właściwościach opowiadała Elżbieta Szymańska. Tężnia przy ulicy Lipowej 28 będzie dostępna dla mieszkańców w sezonie wiosenno-letnim przez cały tydzień. Od poniedziałku do piątku można korzystać z niej w godz. 9-20, zaś w weekendy od godz. 11 do 20.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię