W mieście trwają obchody Święta Niepodległości

0

PIASECZNO Po mszy świętej za ojczyznę w kościele św. Anny delegacje władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń złożyły wieńce pod miejskim ratuszem, na którym znajdują się tablice upamiętniające marszałka Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa. Jednak to dopiero początek obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne wydarzenia planowane są na godz. 16


Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał Waldemar Kossakowski, radny powiatowy. Zwrócił uwagę, że 123 lata niewoli to tak naprawdę sześć generacji Polaków, którzy mimo wszystko potrafili przetrwać germanizację i rusyfikację naszego kraju.
– Polska przebyła drogę z wielkości do upadku, a potem z nicości do odrodzenia – mówił Waldemar Kossakowski. – Żaden inny europejski naród czegoś takiego nie doświadczył. Wykorzystaliśmy niezwykły splot wydarzeń historycznych i nasze umiejętności. Jednak najważniejsze było to, że przez 123 lata podtrzymywaliśmy ideę niepodległości mając świadomość tego, że jesteśmy Polakami.

O odpowiednią oprawę obchodów święta niepodległości zadbały chór „Lira” oraz Piaseczyńska Orkiestra Dęta

Waldemar Kossakowski przypomniał, że na początku 1914 roku tylko co czwarty Polak pragnął niepodległości, gdyż naród nie był na nią gotowy. Cztery lata później wszystko się zmieniło. Po zakończeniu wojny pokonanych państw, w tym Niemiec, nie zaproszono do negocjacji pokojowych. Poza tym klęskę tak naprawę ponieśli wszyscy trzej zaborcy.
– Udało nam się porozumieć mimo różnych koncepcji odzyskania niepodległości – mówił Waldemar Kossakowski. – Ponadto wielu polityków, dla osiągnięcia wspólnego celu, zrezygnowało z indywidualnych ambicji.

– Naród który traci swoją pamięć, przestaje być narodem – mówił nowy burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz

Burmistrz elekt Daniel Putkiewicz przypomniał, że również mieszkańcy Piaseczna czynnie zaangażowali się w odbywające się w listopadzie 1918 roku wydarzenia, rozbrajając pod przywództwem późniejszego burmistrza Wacława Kauna znajdujący się na naszym terenie garnizon niemiecki oraz posterunek żandarmerii.
– Pamiętajmy o tym, bo naród który traci swoją pamięć przestaje być narodem – dodał Daniel Putkiewicz. – Ogromnie się cieszę, że włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkim bardzo za to dziękuję.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zapomniano także o Wincentym Witosie. Tu jak zwykle wieniec złożyła delegacja PSL-u, w skład której weszli były szef ludowców Janusz Piechociński oraz były burmistrz Piaseczna – Józef Zalewski.


Wkrótce po zakończeniu uroczystości na placu Piłsudskiego przeniesiono się na dworzec PKP, gdzie została poświęcona tablica pamiątkowa, przypominająca wydarzenie z 1935 roku, kiedy to przez miasto przejechał pociąg żałobny wiozący na Wawel trumnę z ciałem marszałka. Jednak to nie koniec uroczystości niepodległościowych. O godz. 16 z rogu ulic Kościuszki i Sienkiewicza wyruszy Parada Niepodległości, która przejcie szlakiem ważniejszych miejsc pamięci. Zaś około godz. 16.30 na rynku odbędzie się koncert niepodległościowy w wykonaniu piaseczyńskich chórów i orkiestr. Będzie to występ symultaniczny, w którym weźmie udział około 300 wykonawców. Później będzie można usłyszeć opowieść o historii miasta z ostatnich 100 lat, którą zwieńczy pokaz laserów do polskiej muzyki filmowej.

TW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię