W nas kobietach siła

0

Nie taka znowu słaba płeć – jakie zmiany dotyczące strefy zdrowia zaszły we współczesnych kobietach?

Jeśli są jeszcze mężczyźni, którzy uważają kobiety za słabą płeć, najwyższy czas, by poważnie przemyśleli ten pogląd. Przeciętny mężczyzna wprawdzie przebiega setkę szybciej niż przeciętna kobieta i unosi większe ciężary, ale to kobiety żyją obecnie od pięciu do sześciu lat dłużej.

Kobieta nowoczesna

Dojrzałe kobiety nie mają zamiaru odpuszczać sobie życia tylko dlatego, że stuknęła czterdziestka czy sześćdziesiątka. 40-tka to dzisiaj dawna 30-tka, a 50-tka to energiczna 40-tka. O współczesnym pokoleniu czterdziestolatek i pięćdziesięciolatek mówi się „pokolenie ponadczasowe”. I to bardzo celne określenie. Współczesna 40-tka często wymienia się ubraniami z młodszą o 20 lat córką. Chodzi z nią do tych samych sklepów, ogląda podobne filmy, słucha nierzadko tej samej muzyki, nie stroni od koncertów, jeździ rowerem. I nie robi tego, by komuś coś udowodnić. Po prostu żyje dla siebie.

A jakie zmiany dotyczące strefy zdrowia zaszły we współczesnych kobietach? Kobiety chcą cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez całe życie, dlatego coraz bardziej dbają o swoje zdrowie i urodę. Bardzo cieszy fakt, że poza systematycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi, kobiety regularnie 1 x w roku wykonują cytologię, USG piersi i tarczycy, USG ginekologiczne, Echo serca i badania laboratoryjne. Coraz więcej kobiet zgodnie z powiedzeniem, że późne owoce są najsłodsze decyduje się na urodzenie dziecka po 35., a nawet 40. roku życia. Ponieważ jednak zapas komórek jajowych umożliwiających zapłodnienie zmniejsza się wraz z wiekiem, warto tu wspomnieć o badaniu AMH, które nazywane jest przez wielu lekarzy nowoczesną oceną rezerwy jajnikowej. Badanie AMH umożliwia precyzyjną analizę rezerwy jajnikowej i czasu potrzebnego do zapłodnienia. Badanie to wykonywane jest z wielu wskazań, dla przykładu, ma zastosowanie w przypadku zapłodnienia metodą in vitro, w której poziom hormonu AMH ma ogromny wpływ na powodzenie zapłodnienia. Badanie pozwala także określić moment wejścia w okres menopauzy, dzięki czemu kobieta może się do niego odpowiednio przygotować.

Wiele kobiet po 40. roku życia, które odchowały już dzieci, po prostu żyje aktywnie dla siebie. Aby w pełni cieszyć się życiem bez ryzyka nieplanowanej ciąży, coraz więcej kobiet ceniących wygodę zakłada wkładkę domaciczną (spiralę). Jest  ona polecana głównie kobietom, które już rodziły i nie chcą lub nie mogą stosować metod hormonalnych.

Harmonia to zdrowie

Kobiety szybciej niż mężczyźni zdają sobie sprawę z tego, że równowaga psychiczna jest niezbędnym elementem dobrego życia, dlatego częściej  niż mężczyźni sięgają po profesjonalną  pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Pójście na terapię nie jest już tematem tabu, tym bardziej, że wiele znanych i szanowanych osób otwarcie mówi, że taką terapię przeszli i poprawiło to ich życie.

Kobiety są coraz bardziej wymagające jeśli chodzi o swój wygląd. Poza ćwiczeniami doceniają również pomoc psychodietetyka. Psychodietetyk łącząc wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, koncentruje się na wprowadzeniu w życie pacjenta trwałych  zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. Psychodietetyka jest wiedzą zarówno z obszaru psychologii jak i dietetyki – psychodietetyk pomaga wszystkim osobom, które zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W swojej pracy  koncentruje się także na tym, aby pacjenci szanowali swoje ciało, jakiekolwiek by ono nie było, dopiero wtedy będą mogli skutecznie schudnąć i zadbać o siebie.

Kobiety są dłużej aktywne zawodowo i dlatego starzeją się wolniej. Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy czują się starzy, starzeją się szybciej, a Ci, co myślą o sobie, że są młodzi – wyglądają młodziej. I tego się trzymajmy.

Wszystkie badania i konsultacje wspomniane w artykule można wykonać w Przychodni Grapa. Artykuł służy do celów informacyjnych.

Przychodnia Grapa (obok Starej Papierni) Wojska Polskiego 6, 05-520 Konstancin-Jeziorna

https://www.facebook.com/przychodniagrapa/

Tel.: 22 69 00 650

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię