W naszym szpitalu ruszył bezpłatny program profilaktyki zakażeń pneumokokowych dla seniorów

0

PIASECZNO W piaseczyńskim Szpitalu św. Anny ruszył bezpłatny „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom realizowany w powiecie piaseczyńskim na lata 2021-2023”. Autorem programu jest Powiat Piaseczyński.

W ramach Programu szczepieniom mogą być poddane osoby, które spełniają poniższe kryteria:

  • wiek 65+,

  • mieszkające na terenie powiatu piaseczyńskiego,

  • z grupy ryzyka – pacjenci leczeni z powodu chorób układu oddechowego z grupy j40-j47.

Pacjenci zgłaszający się na szczepienie zobowiązani będą do przedstawienia dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania, a także zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka. Na etapie włączenia osoby do Programu każdy uczestnik będzie poddany kwalifikacji lekarskiej do szczepienia. Pozytywna kwalifikacja jest warunkiem realizacji szczepienia. Plany zakładają objęcie szczepieniami 450 mieszkańców powiatu, a więc około 150 osób rocznie.

Pneumokoki to bakterie, które mogą wywołać inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na zakażenia wywołane przez pneumokoki umiera co roku 1,6 mln osób. W 2017 r. w Europie potwierdzono 23,9 tys. przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej, przy czym najwyższą zapadalność zanotowano w grupie powyżej 65 lat oraz w grupie niemowląt do ukończenia drugiego roku życia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2017 r. w Polsce odnotowano 1 155 przypadków IChP. W roku 2018 na terenie woj. mazowieckiego zarejestrowano 197 przypadków IChP, a 19 osób zmarło.

CZYTAJ TAKŻE:  Narkotyki w parku miejskim

Najbardziej narażone na zakażenia pneumokokowe są niemowlęta oraz osoby starsze. Dziś każdy noworodek w Polsce jest poddawany obowiązkowym szczepieniom na pneumokoki. Realizowany przez nas program ma więc dać ochronę starszej części populacji naszego powiatu – mówi Lidia Albrechowicz, Dyrektor Szpitala św. Anny w Piasecznie. – Głównym celem programu jest zmniejszenie w latach 2021-2023 liczby zapadalności na zakażenia pneumokokowe o 30 proc. wśród osób, po 65 r.ż., mieszkających na terenie powiatu piaseczyńskiego, zmniejszenie częstości zapalenia płuc u osób zaszczepionych przeciw pneumokokom oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród osób chorujących na przewlekłe choroby układu oddechowego – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE:  Zaszalał w drogerii, rachunek wyniósł prawie 2 tys. zł

Dodatkowo, w ramach programu, wszyscy mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego, zainteresowani pogłębieniem wiedzy na temat profilaktyki pneumokokowej, będą mogli spotkać się i porozmawiać z personelem medycznym od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 13:00, w przychodni przyszpitalnej, w gabinecie zabiegowym (wejście F), lub pod numerem telefonu 532 790 656.

Osoby zainteresowane udziałem w programie, mogą zapisać się na szczepienie telefonicznie pod numerem telefonu 539 146 322 od poniedziałku do piątku od 8:00 -16:00. Więcej o programie: bit.ly/bezpłatne_szczepienia_Piaseczno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię