KONSTANCIN-JEZIORNA „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – pod takim hasłem 9 i 10 września odbędzie się 10. edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. Wyjątkowa, bo w roku 120-lecia utworzenia Konstancina i 100-lecia uzdrowiska


Wyspy zieleni otwierają podwoje w podwarszawskich miastach-ogrodach od 12 lat. Ideą festiwalu jest prezentacja bogactwa przyrody i kultury miejscowości. Konstancin-Jeziorna organizuje Otwarte Ogrody od roku 2008. Pomysł na to wydarzenie idealnie pasuje do jedynego mazowieckiego uzdrowiska. Wyróżnikiem festiwalu jest bowiem to, że ogrodowe spotkania są całkowicie zaprojektowane i realizowane przez właścicieli gościnnych ogrodów lub zaproszonych przez nich twórców. Różnorodność tematyczna programu festiwalu jest odzwierciedleniem szerokich zainteresowań właścicieli posesji. Udział w festiwalu jest dobrowolny, a wstęp do ogrodów dla gości bezpłatny.

Dotknąć historii

Wśród licznych propozycji konstancińskiego festiwalu znajdą się wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć, reportaży z podróży, spotkania z pisarzami oraz seanse filmowe reżyserów i scenarzystów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna. Jak co roku, spotkamy się także w ogrodach muzycznych na koncertach wybitnych pianistów, a także zespołów muzyki rozrywkowej. Skolimowski Dom Artystów Weteranów Scen Polskich tradycyjnie będzie gościł w swoich zabytkowych progach młodzież z Konstancińskiej Szkoły Muzycznej. Na zakończenie (w niedzielę o godz. 17) w amfiteatrze zaśpiewa mezosopranistka Małgorzata Walewska z tenorem Tadeuszem Szlenkierem.

W tym roku Otwarte Ogrody przygotowane są także z myślą o dzieciach, które będą mogły uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów, zajęciach plastycznych czy przedstawieniach.

W programie znalazły się trzy wydarzenia, dzięki którym będzie można bliżej poznać lokalną historię i znaleźć materialne ślady dawnych lat. W Skolimowie właściciel dworu, którego historia sięga XVII wieku, zaprosi do poznania historii dawnej wsi. Nowy dwór polski, odtworzony przez obecnego właściciela na miejscu dawnego, otoczony jest rozległym parkiem w którym znajdują się dwa pomniki przyrody. Z kolei strażacy z OSP w Skolimowie zaproszą na grę miejską nawiązująca do 100-lecia tej jednostki. Podkreślony zostanie jeszcze jeden jubileusz – 280. urodziny nadwiślańskiego Urzecza. W ogrodzie goście poznają dawne klimaty mikroregionu, regionalny strój, taniec, śpiew, rękodzieło artystyczne, potrawy i opowieści o obyczajach flisackich. O historii, ale tej tragicznej, opowie tez wystawa „Okupanci” obrazująca pobyt Niemców w Konstancinie-Jeziornie w latach 1939-1945. Prezentowane zdjęcia są jednocześnie źródłem informacji o dawnych willach Konstancina, które nie dotrwały do naszych czasów.

100 dębów na 100-lecie

W niedzielę o godz. 14.00 w Parku Zdrojowym wspólnie zostaną posadzone pierwsze ze 100 dębów, które ufundowali mieszkańcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia czy sympatycy Konstancina-Jeziorny w ramach inicjatywy „100 dębów na 100-lecie uzdrowiska”. Drzewa staną się ozdobą nowego ciągu pieszo-rowerowego od mostu na Jeziorce (przy tężni), po ul. Elektryczną. Dęby staną się żywym pomnikiem naszych czasów.
W trakcie Otwartych Ogrodów, 9 i 10 września, w godz. 10-16 przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny. Program zawierający szczegółowy opis wydarzeń w wersji papierowej jest dostępny w Urzędzie Miasta i Gminy i w wybranych punktach na terenie miasta. Natomiast w wersji elektronicznej na stronie Konstancinjeziorna.pl.
Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są konstancińskie stowarzyszenia – Klub Inicjatyw Obywatelskich (koordynator) oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury. Patronuje mu Kurier Południowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię