W trosce o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

0

PIASECZNO Gmina Piaseczno wzorem lat ubiegłych we współpracy z policją i strażą miejską realizuje we wrześniu program „Bezpieczna droga do szkoły”.

Powrót uczniów do szkół po wakacjach zawsze wiąże się ze wzmożonym ruchem drogowym w sąsiedztwie placówek oświatowych. Dotyczy to zarówno ruchu pieszego, samochodowego, jak i rowerowego, dlatego wszyscy powinniśmy zachować szczególną czujność na drodze.

Akcje edukacyjne i patrole przy szkołach

Jak co roku, rzez cały wrzesień w godzinach największego ruchu policja wraz ze strażą miejską będzie patrolować otoczenie szkół, w tym przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze będą pomagać dzieciom, ale też zwracać uwagę dorosłym łamiącym przepisy i naruszającym zasady bezpieczeństwa. We wszystkich klasach pierwszych zostaną przeprowadzone specjalne spotkania z policją lub strażą miejską, na których najmłodsi uczniowie dowiedzą się, jak bezpiecznie przechodzić po pasach i na co zwracać uwagę. Lekcje dotyczące bezpieczeństwa na drodze będą prowadzić też we wszystkich klasach ich wychowawcy.

Gmina Piaseczno wspólnie z policją przygotowała również specjalny film przypominający dzieciom i rodzicom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W mediach społecznościowych gminy oraz piaseczyńskiej policji przypominane są zasady korzystania z infrastruktury drogowej przy poszczególnych szkołach. Gmina przygotowała również specjalną ulotkę dla rodziców.

Ulotkę pobierz w PDF-ie 

– Bezpieczeństwo dzieci powinno być dla nas wszystkich priorytetem – podkreśla wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Dlatego jako gmina podejmujemy działania związane z poprawą infrastruktury drogowej w okolicach naszych szkół i organizujemy akcje edukacyjne, które mają przypominać i dzieciom, i ich opiekunom, jak zadbać o to, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Ogromną rolę jednak mają do odegrania w tej kwestii rodzice, którzy powinni zadbać o nauczenie dzieci bezpiecznego poruszania się do szkoły ze swojego miejsca zamieszkania, ale też zachowywać się odpowiedzialnie jako piesi, rowerzyści czy kierowcy dając dobry przykład swoim dzieciom – dodaje.

Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze rowerem czy hulajnogą będzie można potrenować w niedzielę 4 września 2022 r. na pl. Piłsudskiego w Piasecznie, gdzie w godzinach 11.00-17.00 straż miejska przygotuje dla mieszkańców miasteczko rowerowe.

Gmina Piaseczno wraz z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie oraz strażą miejską w dniach 3 oraz 25 września 2022 r. przeprowadzi też dodatkowy egzamin na kartę rowerową. To odpowiedź na wnioski rodziców dzieci, które nie mogły wziąć udziału w egzaminach organizowanych w szkołach przed wakacjami.

Poprawa infrastruktury

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa gmina konsekwentnie realizuje tworzenie stref uspokojonego ruchu oraz miejsc Kiss & Ride przy szkołach, czyli wyznaczonych miejsc, gdzie bezpiecznie można zatrzymać samochód i pożegnać dziecko. W wakacje kolejna taka strefa powstała przy SP nr 1 przy ul. Świętojańskiej. Od wiosny testowana jest nowa organizacja ruchu w sąsiedztwie SP nr 2 w Zalesiu Dolnym. Gotowy jest również projekt poprawy bezpieczeństwa w sąsiedztwie szkoły w Głoskowie.

Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa wokół szkół i takie dostosowanie istniejącej infrastruktury, aby jak najlepiej służyła dzieciom – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz.

Ważna rola rodziców

Straż miejska będzie nagrywać ruch przy szkołach, również z użyciem drona. Materiał ten posłuży do analizy, a także będzie prezentowany rodzicom na spotkaniach, aby uczulić ich na popełniane błędy i wykroczenia, tak aby wyeliminować te zachowania, zwłaszcza osób prowadzących pojazdy, które są zagrożeniem dla innych.

Musimy zdawać sobie sprawę, że to my dorośli stwarzamy największe zagrożenie i to my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność w sąsiedztwie szkół i zadbać o wystarczającą ilość czasu odwożąc dzieci, bo pośpiech często jest przyczyną niebezpiecznych zachowań – podkreśla wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Mam nadzieję, że wspólny wysiłek rodziców, szkoły, samorządu, policji i straży miejskiej przyniesie wymierny efekt w postaci poprawy statystyk bezpieczeństwa przy szkołach.

Biuro Promocji i Kultury w Piasecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię