W tym roku kwesty na cmentarzach nie będzie

0

PIASECZNO Od lat, w pierwszy dzień listopada, na cmentarzach parafialnym i komunalnym w Piasecznie odbywała się kwesta na rzecz ratowania niszczejących zabytków. Tym razem pieniądze na ten cel będzie można wpłacać na specjalne konto bankowe


O odwołaniu kwesty zdecydował zarząd Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, który od września ubiegłego roku działa w formule stowarzyszenia. Chodzi o to, aby nie narażać zarówno kwestujących jak i darczyńców na zarażenie koronawirusem. Zamiast tego renowację zabytkowych pomników i nie tyko można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Społecznego Komitetu o numerze PKO BP 56 1020 1169 0000 8802 0300 1898.
Mimo obostrzeń związanych z pandemią i koniecznością zmiany trybu pracy, komitet renowacji cmentarza cały czas jest aktywny, z uporem remontując kolejne zabytkowe nagrobki.
Pracownia Grzegorza Świerczyńskiego wkrótce zakończy renowację pomników Aleksandra Żaboklickiego (sektor VI) oraz pomnika Przyjaciół – Feliksa Matulewicza i Karola Smorczewskiego (sektor IV) – zapowiada Danuta Samek, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia. – W połowie października nastąpi ustawienie ich i umocowanie. Słupki sektorowejeszcze w październiku – zostaną otoczone granitową kostką, aby nie ulegały zbyt szybkiemu zabrudzeniu z powodu niesprzyjającej pogody…
Ale to nie wszystko. Wkrótce rozpocznie się także kompleksowa odbudowa grobowca rodziny Sołtysiaków (sektor V), który jest w fatalnym stanie.
Ksiądz proboszcz Andrzej Krynicki na bieżąco informuje nas, czy dany pomnik ma swoich prawnych opiekunów. Mówimy tu o grobach najstarszych, tych sprzed I wojny światowej – dodaje Danuta Samek. – Jeśli ma opiekunów, parafia stara się nawiązać kontakt z rodziną zmarłego, a komitet nie może zająć się konserwacją pomnika. W przypadku grobu Sołtysiaków, nikt nie rości sobie do niego praw. Prace przy tym grobowcu prowadzić będzie pracownia konserwacji kamienia pana Tadeusza Nowaka. Do końca tego roku powstanie dokumentacja i pełen projekt odbudowy grobowca. W dalszej kolejności zajmiemy się grobami przy głównej alei.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię