W wodzie nadal są bakterie, nie należy jej spożywać! [AKTUALIZACJA]

0

GÓRA KALWARIA Ujęcie wody Zakalwaria, w którym wykryto skażenie zostało odcięte od wodociągów. Od doby miasto zasilane jest z dwóch innych stacji. Jednak władze zalecają ostrożność w korzystaniu z wody, ponieważ nie wiadomo, czy bakteria nie znajduje się również w sieci

Sanepid poinformował, że w próbkach wody, które pobrano w piątek rano z ujęcia Zakalwaria nadal znajduje się groźna bakteria. Około pół godziny w ratuszu temu zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, podczas którego poinformowano o obecnej sytuacji w sprawie zanieczyszczonej wody z ujęcia zasilającego znaczną część Góry Kalwarii. Jak poinformował nas burmistrz Dariusz Zieliński od wczoraj od godz. 11.30 woda z ujęcia Zakalwaria nie jest już podawana do sieci.
– Zasilamy miasto z ujęć Kalwaryjska i Kąty. Jednak nie wiemy, czy bakteria nie znajduje się również w wodociągu, dlatego zalecam ostrożność, jeśli chodzi o spożywanie wody – mówi.
Oficjalny komunikat w tej sprawie ma być odczytany m.in. jutro podczas mszy św.
Sanepid kolejne próbki do badań pobierze dopiero w poniedziałek, ich wyniki będą znane we wtorek przed południem.
– Podjęliśmy decyzję o wykonaniu niezależnych badań z różnych ujęć wody w mieście, żeby mieć szerszy obraz sytuacji – mówi burmistrz.
Do czasu aż sanepid poda, że woda jest już zdatna do spożycia, władze miasta nie odwołują stanu alarmu.

Piotr Chmielewski

 

KOMUNIKAT
z dnia 28 października 2017 r.

W związku z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o nieprzydatności do spożycia wody z miejskiej sieci wodociągowej zasilanej z ujęcia „Zakalwaria”, wynikającej z przekroczenia norm sanitarnych pod względem mikrobiologicznym, ZGK sp. z o.o. poniżej podaje informacje o podjętych działaniach powołanego przez Burmistrza sztabu kryzysowego:
1. W dniu 27 października zamknięto i poddano dezynfekcji SUW „Zakalwaria”. Mieszkańców całego miasta zasila się wodą produkowaną na SUW Kąty i SUW Kalwaryjska, która spełnia wymagania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
2. Niezależnie od powyższego w dniu 28 października włączono awaryjną dezynfekcję sieci wodociągowej na terenie całego miasta, przy czym informujemy, że pojawiające się stężenie chloru 0,3 mg/l w wodzie uzdatnionej jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i dopuszczone przez odpowiednie przepisy (normy).
3. Jednakże zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, do czasu ponownego przeprowadzenia badań zaleca się powstrzymanie się od używania wody do celów spożywczych – dotyczy mieszkańców zaopatrywanych dotychczas z ujęcia „Zakalwaria”.
4. Zapewniamy zastępcze źródła wody mieszkańcom zaopatrywanym do tej pory ze stacji „Zakalwaria”, tj. osiedle Parcela, ulice Pijarska (z wyjątkiem bloków), Wyszyńskiego (z wyjątkiem bloków SM), Chopina, Budowlanych, Rybie, Zakalwaria, osiedle Marianki, ul. 11 Listopada, ul. Wojska Polskiego i przyległe.
5. O ostatecznej decyzji Sanepidu poinformujemy najszybciej, jak będzie to możliwe, do dnia 31.10.2017 r., godz. 12.00.
6. Przypominamy o całodobowej informacji telefonicznej pod numerem 662 206 716.

Za utrudnienia przepraszamy
Prezes ZGK sp. z o.o. w Górze Kalwarii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię