W wybranych gminach rusza próbny spis ludności. Jedną z nich jest Lesznowola

1

LESZNOWOLA W kwietniu w 16 gminach Polski, w tym w Lesznowoli, będzie odbywał próbny spis ludności, który jest próbą generalną przed zaplanowanym na przyszły rok Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań


Dlaczego próbny spis ma odbywać się akurat w gminie Lesznowola?
– Wyłoniliśmy po jednej gminie z każdego województwa – wyjaśnia Marcin Kałuski, z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych. – W województwie mazowieckim wybór padł na Lesznowolę, ponieważ jest to dynamicznie rozwijająca się gmina w sąsiedztwie Warszawy, z dużym udziałem ludności napływowej i aktywną przedsiębiorczością.
W trosce o zdrowie mieszkańców w dobie pandemii koronawirusa, podczas spisu próbnego zostaną zastosowane tylko dwie metody badawcze: samospis internetowy oraz spis telefoniczny. Rachmistrzowie nie będą natomiast prowadzili bezpośredniego spisu w domach i mieszkaniach, jak odbywało się to do tej pory. Wiodącą metodą spisu będzie samospis internetowy. Od 1 do 30 kwietnia na stronie spis.gov.pl będzie działała specjalna, służąca do samospisu aplikacja. Będzie można zalogować się do niej za pomocą telefonu lub komputera i wypełnić zamieszczony tam formularz. Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub nie są obeznane z obsługą komputera mogą skorzystać z formy wywiadu telefonicznego, kontaktując się z infolinią statystyczną (22 279 99 99 wew. 8). Wkrótce do wszystkich mieszkańców Lesznowoli trafią listy prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zachęcające do udziału w spisie.
Ostatni spis ludności i mieszkań został przeprowadzony w Lesznowoli w 2011 roku. Wówczas w gminie mieszkało 20791 osób, w tym 5702 do 19. roku życia. Na 100 mężczyzn przypadało aż 106 kobiet.

CZYTAJ TAKŻE:  Starostwo wydało pozwolenie na budowę masztu 5G

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię