W zdrowym ciele zdrowy duch

1

PIASECZNO  Samorząd gminy Piaseczno stara się zapewniać odpowiednie warunki do uprawiania sportu nie tylko, nastawionym na osiąganie jak najlepszych wyników profesjonalistom, ale również amatorom, dla których aktywność fizyczna ma znaczenie, przede wszystkim jako forma rekreacji

Aktywnemu spędzaniu czasu sprzyjają walory przyrodniczo-krajobrazowe terenów należących do gminy Piaseczno. Lasy Chojnowskie, Górki Szymona czy dolina rzeki Jeziorki zachęcają, między innymi, do pieszych wędrówek, biegania, nordic walking, jazdy na rowerze czy organizowania spływów kajakowych. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości miasto otrzymało kilkakrotnie zaszczytny tytuł „Sportowej Gminy”.

– Chcielibyśmy, oprócz wspierania działalności klubów sportowych, promować sport masowy w najpopularniejszych dyscyplinach – mówił w 1998 roku Marek Frącz, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Moim marzeniem jest, by wszyscy młodzi ludzie mogli realizować swoje sportowe pasje. Chcemy zarazić zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców miłością do sportu.

Liczba i różnorodność organizowanych w gminie wydarzeń, a także olbrzymie zainteresowanie nimi ze strony mieszkańców świadczą najlepiej o tym, że te – podjęte jeszcze w ubiegłym wieku – ambitne założenia udało się wcielić w życie. Przez ostatnie lata piasecznianie i przyjeżdżający tutaj goście mogli wziąć udział, między innymi, w biegach rekreacyjnych (Frog Race, Piaseczyńska Piątka, Piaseczyńska Mila Konstytucyjna), Marathonie Mazovia MTB, rajdach i piknikach rowerowych, nightskatingu, Garmin Iron Triathlonie, zawodach hippicznych czy rajdach samochodowych. Do tego dochodzą również cykliczne projekty jak Sportowa zima w mieście, Sportowy Finał WOŚP oraz Sportowe lato w mieście, a w parkach oraz okolicznych terenach leśnych można aktywnie ćwiczyć na zewnętrznych siłowniach, uczestniczyć w darmowych zajęciach czy maratonach fitness (zumba, pilates, zdrowy kręgosłup, nordic walking), korzystać z przygotowanych ścieżek pieszych i rowerowych, boisk do siatkówki, wypożyczalni rowerów oraz kajaków, parku linowego czy placów zabaw dla dzieci. Oprócz tego organizowane są także rodzinne pikniki sportowe, np. dla osób niepełnosprawnych.

Na szczególną uwagę zasługują również zajęcia dedykowane seniorom, które organizuje Gabriela Helak z Gabrytm Piaseczno. Gabrytm oferuje, między innymi, zajęcia gimnastyki w wodzie dla osób 60 plus, które – prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów – dostosowane są do możliwości i wydolności uczestników.
– Na zajęciach wykorzystujemy warunki odciążenia w środowisku wodnym, dzięki czemu ćwiczenia są przyjemne i łatwe w wykonaniu – mówi Gabriela Helak. – Warto podkreślić, że nie ma na nich elementów pływania, dlatego przeznaczone są one także dla osób niepotrafiących pływać.
Chętni mogą również uczestniczyć w zajęciach Gimnastyki 50 plus na świeżym powietrzu.
Firma Kajakkajaki.pl wypożycza z kolei kajaki oraz organizuje (startujące ze Stadionu Miejskiego GOSIR Piaseczno) spływy kajakowe na rzece Jeziorka o różnym stopniu trudności – od familijno-rekreacyjnych, aż po survivalowe.
– Proponujemy rozrywkę na wolnym powietrzu dla każdego – zachęca Jacek Gajda z firmy Kajakkajaki.pl. – Na wyprawę mogą wybrać się ci, którzy nigdy nie wiosłowali, jak i ci, którzy są zapalonymi miłośnikami sportów i nie raz mieli wiosło w ręku. Zależało nam bowiem, aby każdy mógł spróbować tej formy aktywności bez obaw, że sobie nie poradzi. Zróżnicowane warianty tras pozwalają na wybór najodpowiedniejszej do własnych umiejętności i preferencji.

Paula Lisowska, ciesząca się opinią jednej z najlepszych fizjoterapeutek na Mazowszu podkreśla, że sport lub przynajmniej minimalna dawka ruchu każdego dnia to „wspaniałe lekarstwo na doskonały nastrój i dobre samopoczucie. Pozwala nam przetrwać w ciężkich sytuacjach życiowych, stanowi swego rodzaju bufor bezpieczeństwa, gdy mamy stresującą pracę. Dodatkowo dzięki treningowi nawiązuje się często ciekawe kontakty biznesowe i towarzyskie”.

Opr. na podstawie książki Agnieszki Cubały „Sportowe dzieje Piaseczna”

Gmina Piaseczno jest bardzo sportowa

Rozmowa z wiceburmistrz Piaseczna Hanną Kułakowską-Michalak

Czym jest dla pani sport?

Sport jest ważną częścią mojego życia. Aktywność fizyczna nie tylko pozwala mi utrzymać dobrą kondycję i wysoką sprawność, ale przede wszystkim przynosi mi radość i odprężenie.
A jakie rodzaje aktywności fizycznej są pani szczególnie bliskie?
Sport towarzyszy mi od dziecka. Wydaję mi się, że jestem wszechstronnie usportowiona. Lubię każdy rodzaj aktywności fizycznej, ale najbardziej lubię kiedy aktywność mogę współdzielić z innymi i kiedy udział wymaga wysiłku fizycznego. Lubię się zmęczyć. Obecnie jest to jazda na rowerze, taniec, zajęcia z samoobrony, latem windsurfing, zimą narty, a także górskie wycieczki. Bierze pani czynny udział w wielu sportowych imprezach w gminie.
Który ze swoich startów wspomina pani dziś szczególnie mocno i dlaczego?
Nie był to co prawda start na terenie gminy Piaseczno, ale był związany z reprezentowaniem klubu z naszej gminy. Miałam przyjemność uczestniczyć w zajęciach K.S. Grawitacja. Ta zabawa w taniec spowodowała, że kilkakrotnie wystartowałam w zawodach tanecznych. Mini formacja dorosłych, w której tańczyłam, składająca się z siedmiu zawodników, stanęła dwukrotnie na podium Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Startowałam też w hip hopie w dużej formacji dorosłych – 24 osoby, która również odniosła sukces. To była wspaniała przygoda, a regularne treningi i powrót do rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie dały mi mnóstwo radości, chociaż udział w tak poważnych zawodach wiązał się z ogromnym stresem.
Co, pani zdaniem, decyduje o tym, że Piaseczno już kilkukrotnie uznawane było za Sportową Gminę?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, składa się na to wiele czynników. Zależy nam na tym żeby już w dzieciach zaszczepiać nawyk aktywności ruchowej i żeby oferta była na tyle szeroka żeby każde dziecko i dorosły znalazł dyscyplinę dla siebie. Dodatkowo: masowe imprezy rodzinne, biegowe, rowerowe, pływackie, piłkarskie, w których mogą starować nie tylko zawodnicy, ale również amatorzy, współpraca i współfinansowanie klubów sportowych z naszego terenu, a także aktywność klubów i dążenie do wysokiego wyniku sportowego, rozpowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży, zajęcia sportowe w przedszkolach, dodatkowe SKS-y w szkołach, zapraszanie do gminy na zajęcia z dziećmi znanych sportowców, zaangażowanie nauczycieli w-f i trenerów, osiągnięcia naszych zawodników zarówno w dyscyplinach zespołowych, jak i indywidualnych oraz bardzo dobra baza i infrastruktura sportowa. To wszystko oraz zainteresowanie aktywnością ruchową naszych mieszkańców wpływa, moim zdaniem, na to, że gmina Piaseczno jest bardzo sportowa.
Jakich inwestycji w sportową infrastrukturę mieszkańcy mogą oczekiwać w najbliższym czasie?
Wszyscy czekamy na basen, ale równolegle będziemy remontować i doposażać istniejącą infrastrukturę. Czekamy na zakończenie budowy hali sportowej przy szkole w Złotokłosie, projektujemy kompleks sportowy w Żabieńcu, a szkoła w Chylicach wymaga również inwestycji w halę sportową. Inwestycja w infrastrukturę sportową jest niekończącym się procesem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię