W Zgorzale mają powstać gigantyczne hale magazynowe. Mieszkańcy są przerażeni!

29

LESZNOWOLA Mieszkańców Zgorzały i Zamienia zaniepokoiła informacja, że w ich sąsiedztwie ma zostać wybudowane ogromne centrum logistyczno-produkcyjno-handlowe. – Nie chcemy mieszkać w miejscu, w którym non stop jeżdżą tiry i oddycha się spalinami – mówią zdesperowani ludzie


– Centrum chce wybudować firma Panattoni Europe – poinformowała nas Emilia Lewandowska, mieszkanka Zamienia. – Hale magazynowe będą ogromne, planowanych jest 89 punktów załadunkowych. To oznacza, że pod naszymi oknami będą non stop jeździły ciężarówki. Planowana inwestycja w nieodwracalny  sposób  zmieni krajobraz Zamienia i wszystkich okolicznych miejscowości, powodując paraliż komunikacyjny a przede wszystkim stwarzając niebezpieczeństwo dla naszych rodzin. Inwestor przewiduje, że do centrum będzie dojeżdżało około 2000 pojazdów w ciągu doby. To ogromna liczba. Jak mamy mieszkać w takiej okolicy? Będziemy codziennie oddychać spalinami, a nasze nieruchomości stracą na wartości.
Kilka dni temu z mieszkańcami Zgorzały i Zamienia spotkał się w tej sprawie wicewójt Lesznowoli Mirosław Wilusz. Rozmawiano o planach inwestora oraz obawach zwykłych ludzi, którzy dowiedzieli się m.in. że inwestycja, która ma zostać zrealizowana przy budowanej trasie S7, jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Mieszkańcy Zamienia informują, że napisali odwołanie od decyzji środowiskowej i obecnie czekają na kolejny ruch gminy.
– Nie poddajemy się, bo tu chodzi o nasze zdrowie i życie – dodają.
Tymczasem okazuje się, że decyzja środowiskowa nie została jeszcze wydana. Kilka dni temu wicewójt Marcin Kania wydał obwieszczenie (zostało opublikowane na stronie internetowej urzędu gminy), z którego wynika że gmina przystąpiła do oceny oddziaływania planowanej w Zgorzale inwestycji na środowisko. Postępowanie zostało wszczęte w sierpniu 2018 roku na wniosek spółki Panattoni Europe. W grudniu 2018 roku inwestor złożył raport o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko. W maju i październiku ubiegłego roku raport ten został uzupełniony.
– Do 13 lutego mieszkańcy mogą zgłaszać do tego raportu swoje uwagi – informuje Marcin Kania.

TW

29 KOMENTARZE

 1. Ile jeszcze afer ma się wydarzyć w gminie Lesznowola, żeby zainteresowały się nią dogłębnie odpowiednie służby??? Ludzie! przecież ta sprawa śmierdzi na kilometr!!! Pytam, dlaczego w tak łatwy sposób zmieniono plan zagospodarowania, który sprzyja przekierowaniu 2000 pojazdów dziennie na kilkadziesiąt metrów od mieszkających ludzi oraz nowobudowanej szkoły podstawowej dla 1000 dzieci w Zamieniu??? Na przecięcie wstęgi podczas otwarcia Radni i Wójt przyjadą w maskach i nie będą czuć tych ton spalin wyrzucanych przez TIRy pod oknami szkoły??? Czy ktoś widzi tu sens? Kto do tego dopuścił z radnych gminy? Przecież tak wielkie obiekty buduje się, w normalnych gminach!!!, z dala od mieszkających ludzi i uczących się dzieci!!! Kontrola kontrola kontrola!!! gdzie są służby???

 2. No tak. Mysmy się w polach budowali to teraz nikogo tu nie dopuścimy. Podobne myślenie ludzi którzy się pobudowali przy lesie kabackim/lotnisku/torze wyscigowym. Panatoni ma magazyny wokół całej Warszawy blisko ekspresowek po to właśnie by nie rozjezdzac dróg lokalnych. A jeśli zepsują drogę to remontują ją na własny koszt w ciągu kilku tygodni. 100tys aut na eSce nie będzie przeszkadzało mieszkańcom ale już 2 tys tirów jak najbardziej. Pomyślec prosze ile powstanie miejsc pracy. Wszak chyba budują wam mieszkania plus na 3500 ludzi (choć nie wiem czy ta patologia będzie chciała pracować gdziekolwiek). Do tego zwiększony ruch po wybudowaniu parkingu PR na PKP Jeziorki. Ciekawy kołchoz się szykuje w tej okolicy.

  • Bezstronny takie masz zdanie? Rozumiem gdyby zjazd był bezpośrednio z S7 ale 2000 tirów ma jeździć praktycznie pomiędzy blokami, obok szkoły to jakaś paranoja. Poza tym w budowie jest projekt politechniki live lab, ktory bezpośrednio graniczy z drogą. Niech sobie zbudują drogę wzdłuż S7 prosto do magazynu a nie chcą jezdich przez wioski… Trochę empatii i zrozumienia. Poza tym jak kupowalismy mieszkanie to plan zakładal na tym terenie zagospodarowanie MU mieszkaniowo usługowe wiec przestań pisać o rzeczach, na których temat masz zerowe pojęcie.

   • Droga mieszkanko (przyszła)
    Plan zagospodarowania był znany, ja również interesowałem się w 2018 roku kupnem mieszkania na osiedlu „Nowe Zamienie” ale pierwsze co zrobiłem to poprosiłem dewelopera o prospekt informacyjny w którym jak wół jest napisane ze w promieniu 1km powstaną hale magazynowe. Również w gminie sprawdzałem plany zagospodarowania i Zamienie i Zgorzała są to tereny typowo inwestycyjne. Ja bym raczej zadał pytanie kto wydał pozwolenie na budowe tych osiedli? Nie mniej jednak w Zamieniu będziecie mieszkać pomiędzy halami, i żadne protesty wszystkich inwestycji nie wstrzymają. Ja jako „niedoszły” mieszkaniec Zamienia wszystkim Wam radzę – zanim kupicie czytajcie dokumenty, zróbcie rekonesans po okolicy, w gminie itd. A nie kupujecie na „pale” bo taniej a potem płacz. Przykro mi to pisać ale sami jesteście sobie winni.

  • BezSTRONNY, pytam grzecznie, Czy Ty naprawdę myślisz to co napisałeś czy ktoś Tobie kazał? Popatrz proszę na projekt tego kompleksu i jeszcze raz się nad tą koncepcją zastanów. Naprawdę uważasz, że to nie jest problem jak te 2000 tirów ma wjechać/wyjechać wąską drogą bez chodnika po której idą dzieci do szkoły? Tak, oczywiście mi teraz napiszesz, że dzieci mają być dobrze oświetlone i TIRy je grzecznie powymijają LOL. Miejsca pracy? Przecież teraz w magazynach pracuje kilka osób na krzyż i branża idzie w kierunku robotyzacji!!! Nadążaj proszę…I jeszcze, tak po ludzku, jak Ci płacą za te opinie to zastanów się PROSZĘ, czy nadal możesz spojrzeć w lustro bez negatywnych emocji?

  • Szanowny STRONNY! Plan zagospodarowania został zmieniony w 2018 roku! Nie rozsiewaj nieprawdziwych informacji! Czy to się nie składa w logiczny ciąg przyczynowo skutkowy??? Mieszkańcy okolicy nie odpuszczą tego. Nie wiem czy warto inwestować w ten kryzys i nie lepiej poszukać mniej konfliktowej okolicy do inwestycji.

   • Nie jest to prawdą do końca – w planie zagospodarowania od 20lat zamienię w 80% jest terenem inwestycyjnym przeznaczonym pod zabudowę wielkopowierzchniową. 20% planu to mieszkaniówka – to tak w skrócie.
    W 2018r plan został skorygowany o nowe drogi oraz o zwiększenie udziału mieszkaniówki w gruntach. Czytając ze zrozumieniem można wywnioskować ze gmina jedynie pozwala deweloperom budować osiedla bliżej hal magazynowych które i tak zostaną wybudowane. Na protesty jest niestety już za późno 🙁

 3. Do Bezstronny : Pracujesz dla Panattoni , czy dla gminy ? Trochę bardziej subtelnie zachwalaj inwestora ” na własny koszt w ciągu kilku tygodni ” , bo na razie to się nie wysiliłeś .

 4. Plan zagospodarowania tego obszaru zmieniono we wrześniu zeszłego roku z zabudowy mieszkaniowo-usługowej na usługową. Kupując dom w zeszłym roku sprawdzałam plany zagospodarowania w najbliższej okolicy. Okazało się jednak że ot tak można je zmienić. I jest różnica między ekspresówką oddalona kilometr od moich okien, a drogą którą ma przejażdżać tir co 50 sekund w ciągu dnia w odległości 20 metrów od mojej działki.

 5. Wiele ludzi zamierza składać zawiadomienia do wszelkich możliwych instytucji, także możemy być pewni że będzie ciekawa eskalacja i zaangażowanie odpowiednich służb , mediów. Darmowa reklama i niewątpliwa rozpoznawalność medialna, tylko czy odpowiednia, dla inwestora, Radnych, Wójta Gminy!!!

 6. „Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, rozpoczyna największą inwestycję w rejonie warszawskim. Nowy obiekt A2 Warsaw Park będzie miał łączną powierzchnię 102 500 m kw. i zostanie zlokalizowany obok Węzła Grodzisk Mazowiecki oraz autostrady A2. Planowane zakończenie budowy datowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku”.
  Czy w Zgorzale mają być większe hale?

 7. A jak park sprzedano deweloperom to nikt nie krzyczał… Kiedy kolejne drzewa wycinano w lesie to nikt nie widział… Jak na kolejnych łąkach stawiano domy to nikt nie słyszał… Hipokryzja. Teraz wszyscy się wydzierają, że szkoła, że dzieci. Pieniądz niszczy człowieczeństwo, ale fajnie mieć domek/mieszkanie.

 8. Problem jest tego typu ze gmina moze uchwalić ustawę zmiany kwalifikacji gruntów i później rzeczywiście publikuje ja na swojej stronie, ale używa języka typowo urzędowego i numerów działek zamiast tez podać nazwy ulic czy tez zamieścić mapkę. Więc nawet jak się wchodzi na stronę gminy to i tak można przeoczyć taką uchwałę. Drugi problem w związku z tym to jak minie termin uwag do uchwały to wchodzi ona w życie. Wskutek tego ludzie dowiadują się po fakcie o ważnych zmianach ich dotyczących. Mieszkańcy teraz nie mogą sobie odpuścić tylko muszą walczyć o tą sprawę. W końcu to oni tam mieszkają i to oni będą mieli hałas na wsi dokąd się przenieśli aby mieć ciszę i spokój. Nikomu miejsca pracy nie są potrzebne. Ci co tam mieszkają to prace akurat maja bo nie mieliby za co się wybudować

 9. Bardzo żałuję dnia w którym podjęliśmy decyzję o zamieszkaniu w tej Gminie. Od 5 lat nic się nie zmieniło. Gmina wyglądała i wygląda jak dziura zabita dechami w miejscu zapomnianym przez wszystkich. Infrastruktura woła o pomstę do nieba. W okolicy w której mieszkam od 5 lat co i rusz jak diabeł z pudełka wyskakuje informacja o planowanej inwestycji przeważnie drogowej i potem zapada kompletna cisza w temacie. Dzieci przestają być dziećmi i stają się młodzieżą, która nie ma jak dojechać do szkół w Warszawie, bo gmina ma w nosie swoich mieszkańców. Jakiś czas temu na stronie obecnego vice wójta a wtedy radnego przeczytałam dwa pisma kierowane do Pani Wójt. Jedno dotyczyło przedłużenia ścieżki rowerowej wzdłuż Puławskiej, a drugie wystąpienia do ZTM o zwiększenie liczby połączeń na terenie naszej Gminy i wprowadzenia połączenia autobusowego z Metrem Wilanowska. Strona radnego niestety już nie działa. Dawno temu zanim się przeprowadziliśmy czytałam nawet, że będzie budowana ulica Wilgi, łącząca Nową Zgorzałę z ul. Postępu. Co byłoby doskonałym rozwiązaniem dla dzieci uczęszczających do szkoły w Zgorzale, a mieszkających w Nowej Zgorzale. Pewnie koszt dowożenia dzieci przez tyle lat już dawno przekroczył koszt budowy takiej drogi. Przykładów projektów (za które trzeba było z pewnością zapłacić) a ktore nie zostały zrealizowane można mnożyć na pęczki…a no tak, przecież to gmina przyjazna przedsiębiorcom.

  • Nic przecież nie stoi na drodze, by się Pani wyprowadziła z naszej Gminy…

   Malkontenctwo i ciągłe narzekanie. Ja mieszkam w Gminie od 10 lat i bardzo sobie chwalę. Mam pod domem oświetloną drogę z chodnikiem, wodę, gaz i kanalizację. Proponuję załatwić coś w Urzędzie Gminy Ursynów, to zobaczy Pani na jaki beton się trafia…

 10. Podobno chcą przerzucić wjazd do centrum logistycznego na ulicę Raszyńską i Postępu w Nowej Woli… Przecież to jakaś masakra.
  W piątek 07.02.2020 r. o godz. 9 w Urzędzie Gminy Lesznowola ma odbyć się spotkanie z Mieszkańcami.

 11. Hale w tamtym miejscu planowane były od zawsze. W raporcie inwestor powołuje się na plan z 2013 bo do niczego nie potrzebował planu z 2018 czy 2019. Czytajcie ze zrozumieniem.

  • A może posługuj się faktami!! Planowano? Jak Gdzie Kto? Fakty poprosze !

   Postronny czy Opłacony?

   • Obawiam się że nikt tu nie jest opłacony. Plany zagospodarowania przestrzennego trzeba umieć czytać i umieć je interpretować, do tego czytać uchwały gminne które z tymi planami są niejednokrotnie ściśle powiązane. Obawiam się również ze jest już dawno pozamiatane, mieszkańcy Zamienia mogą protestować ale prawda jest taka ze gmina ma interes w przemysłowym zagospodarowaniu przestrzennym bo z tego będą płynęły ogromne wpływy do kasy gminnej. Przy kupnie mieszkania w polu zawsze należy się bardzo poważnie zastanowić i przeanalizować ryzyka. Ja nie znam przypadku pod Warszawą gdzie powstaje blok w polu i tak to już zostaje. Jak ktoś chce mieć pewność z jakimi sąsiadami będzie mieszkał, powinien szukać mieszkania w już istniejącej zabudowie, mniejszych inwestycji „wciśnietych w już istniejący krajobraz, czy to inne budynki, czy las,rezerwat itd. Wtedy jest gwarancja ze żadna hala czy supermarket nagle nie wyrośnie przed oknami.

 12. To jest wręcz niewiarygodne, że Gmina z takim potencjałem i z osiedlami na które wciąż wydaje pozwolenia, domy jednorodzinne, z ogromną nowoczesna szkołą w tym miejscu, która otrzymuje podatki ludzi pracujących w Warszawie jak kolwiek decyduje się na takie kroki w tej okolicy. Tworzy hale, magazyny i tysiące tirów pod oknami??? Ja się pytam, kto wydaje takie pozwolenia, kto wydaje takie pozwolenia w tej okolicy? Jaki Wójt pozwala na takie rzeczy? Degraduje przestrzen i obniża wartość gruntów. Ludzie kupują działki, domy po kilkaset tysięcy, weryfikuja plany przestrzenne, a potem bez ich wiedzy i zgody pozwala się na takie rzeczy. Okolica ta ma duże możliwości do rozwoju zwykłych usług i infrastruktury, ale najwyraźniej dla władz nie liczy się przyszłość i rozwój, a tematem powinny zainteresować się wyższe służby….

 13. Za moim płotem hałda piachu,dźwig,koparki itd.Budowa osiedla-molocha trwa w najlepsze.
  To Mleczarska w Nowej Iwicznej.
  Od dwóch lat walczymy z deweloperem.
  Huk maszyn i ciężarówek,wszechobecny hałas i kurz,pokrzykiwania robotników,to nasza codzienność.
  Fakt,udało się przynajmniej zmienić plan zagospodarowania,ale pozwolenia poszły,wiec deweloper może mimo
  to budować.Przynajmniej zrezygnował z jednego budynku.Ale to mało.Bo i tak skala przedsięwzięcia jest niesłychana w porównaniu do mikrych domków przy Migdałowej.
  To,ze urzędnicy przez lata mnie zapewniali,ze tu jest wieś i nie będzie dużych obiektów,nic nie znaczy.
  Zmieniono plan w międzyczasie.
  I dowiedzieliśmy się o tym,gdy wbito pierwszą łopatę.
  Coraz gorzej mieszka się w naszej gminie.
  Korki,nadmierna sieć usług,bloki i magazyny.
  A miało być tak pięknie!
  Mieszkańcy Zgorzaly i Zamienia,walczcie i nie poddawajcie się.
  Bo w innym razie faktycznie będziecie „podziwiać”setki Tirów za waszymi domami,a przecież marzyliście o czymś zgoła innym wprowadzając się do gminy Lesznowola.

  • Ten, i jemu podobne wpisy w temacie, to skutek takiej polityki planowania, gdzie (jak napisałem na innym forum w temacie) ” mieszkańcy zmuszeni są teraz do walki z naporem inwestorów – a to syndrom działań bez pomyślunku. Bo tereny przemysłowe nie powinny być polem walki z terenami mieszkaniowymi – czego dowodem jest “sprawa” Zamienia … i nie tylko jego. Mieszkańcom takich terenów teraz można tylko…współczuć.”
   A tereny przy DK 50 jeszcze wolne… .

 14. Można być za lub przeciw halom, ale warto wiedzieć że żadne TIRy po lokalnych uliczkach jeździć nie będą ze względu na kategorie drogi. Popytałem i wychodzi że Panattoni będzie musiało zbudować też drogę dojazdową łącząca z węzłem Zamienie. Wielbicielom ciszy i spokoju radzę szukać domu w Zalesiu bo to dopiero początek zmian jakie przyjdą z drogą S7. Czysty biznes, poprawi się komunikacja i inwestorzy rzucą się na sąsiedztwo węzłów.

 15. Zapraszam do gminy Konstancin-jeziorna, spokój, cisza w okolicy chojnowskiego parku krajobrazowego, nikt wam na pewno hal pod oknem nie postawi. Mam troszkę działeczek na sprzedaż ale cena X 10 w porównaniu do Zgorzały.

 16. Będzie dobrze. Niech tylko Panattoni przekaże nieodpłatnie 10 000 m2 na budowę kościoła i solidnej plebanii, gmina Lesznowola to wybuduje z własnych środków . Kościół zapewni spokój społeczny. Są metody na krnąbrny lud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię