Wady stóp u dziecka

1
Wady stóp u dzieci

Najczęściej występujące u dzieci choroby stóp to koślawość pięt oraz płaskostopie. Istotną rolę w leczeniu tych wad odgrywa odpowiednie, dobrane przez ortopedę, obuwie korekcyjne. Części wad stóp u dzieci można jednak wcześniej zapobiec. W tym wypadku profilaktyka również opiera się na doborze właściwych butów


Koślawość pięt. Dolegliwość wrodzona, ale nie zawsze

Koślawość pięt to deformacja stopy, polegająca na zapadnięciu się jej łuku podłużnego przy jednoczesnym odchyleniu się na zewnątrz pięty. Dolegliwość ta może być wrodzona, ale jej przyczynami mogą być także wiotkość stawowa czy niewydolność ścięgna piszczelowego. Koślawą stopę łatwo poznać po tym, że ma skręconą na zewnątrz piętę. Bardzo często wada ta pojawia się u dzieci, które zaczynają rosnąć. Inną często występującą przypadłością jest płaskostopie. W zasadzie każde dziecko rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym, które powinno wraz z wiekiem zanikać co jest związane ze wzmacnianiem się mięśni stóp.

Płaskostopie. Charakterystyczne dla wieku niemowlęcego

Płaskostopie jest charakterystyczne dla wieku niemowlęcego, kiedy to dziecko ma słabe mięśnie i więzadła, a na podeszwach stóp znajduje się gruba warstwa tłuszczu. Później, z wiekiem, mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają, a między 3. a 4. rokiem życia płaskostopie w większości przypadków zanika. Niestety, w przypadku niektórych dzieci, proces ten zostaje zaburzony. Może mieć na to wpływ wiele czynników. Niektóre z nich to zakładanie małemu dziecku zbyt ciasnych bucików i skarpetek, które hamują prawidłowy rozwój mięśni. Skłonność do płaskostopia często mają także dzieci otyłe, u których występuje zbyt duży nacisk na kształtujące się stopy. Płaskostopie diagnozuje się u dzieci w wieku 4-5 lat.

Jak rozpoznać u dziecka wadę stóp?

Niektóre wady stóp u dzieci w zasadzie można rozpoznać gołym okiem. W przypadku koślawości pięt niepokojącym sygnałem są wykrzywione w tylnej części buciki oraz nierównomiernie starta podeszwa. Obserwujmy też zostawiane przez nasze dziecko ślady (na piasku lub mokrej podłodze). Jeśli zauważymy, że stopa nie ma pośrodku wyraźnego wcięcia, a jej odcisk tworzy jednolitą płaszczyznę, może to być płaskostopie. Innymi objawami chorób stóp mogą być: chodzenia na krawędziach stóp, bóle oraz zbyt szybkie męczenie się dziecka podczas chodzenia czy biegania. Żadnego niepokojącego objawu nie należy lekceważyć i czym prędzej zasięgnąć konsultacji ortopedycznej. Czas ma tu o tyle znaczenie, że wady stóp u dzieci mogą się pogłębiać, prowadząc w skrajnych przypadkach nawet do kalectwa.

Kupujemy buty dla naszego dziecka

Buty z usztywnioną piętą i wystającą powyżej kostki cholewką 

Przed wadami stóp mogą uchronić nasze dziecko odpowiednio dobrane buty. Ważne aby miały one usztywnioną piętę, sięgającą powyżej ścięgna achillesa oraz wystającą powyżej kostki cholewę. But powinien być nieco większy od stopy i mieć szeroki nosek, który nie będzie uwierał palców. Ważne aby obuwie miało zapięcie, które pozwoli dobrze dopasować je do stopy oraz w miarę elastyczną, antypoślizgową podeszwę.

Po buty wybierz się z dzieckiem. Nie kupuj ich na miarę

W zasadzie buty należy kupować dzieciom, które zaczynają chodzić. Jeśli dziecko przez większą część dnia leży bądź raczkuje, wystarczy że założymy mu ciepłe, wygodne skarpetki. Po buty zawsze wybierajmy się z dzieckiem (nie kupujmy butów na miarę), aby mogło je przymierzyć. Sprawdźmy, czy na czubku but ma jeszcze zapas, który powinien wynosić do 1 cm. Pamiętajmy, że stopa dziecka szybko rośnie, jednak nie kupujmy butów ponad miarę, gdyż dziecku będzie w nich po prostu niewygodnie.

Jakie buty dla małych dzieci, a jakie dla przedszkolaków?

Rodzaj i specyfika obuwia często wiąże się z wiekiem. Wiele butów dla małych dzieci ma wgłębienie na piętę, które pomaga stabilizować tylną część stopy. Z kolei przedszkolakom warto kupić obuwie „za kostkę“, które zapobiega wykoślawianiu stopy, stanowiąc jednocześnie zabezpieczenie przed ewentualnymi skręceniami. Najlepiej jeśli takie obuwie zapina się na rzepy, przez co dziecku łatwo jest samodzielnie wkładać je i zdejmować. Oczywiście dziecięce obuwie nie powinno mieć obcasów. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w przypadku nastolatek, bowiem noszenie butów na obcasie w młodym wieku może skutkować wykrzywieniem kręgosłupa.

Butom używanym i średniej jakości powiedz nie!

Nie należy kupować także butów używanych, ponieważ mogą one być wykrzywione przez poprzedniego właściciela. Wybierając buty koniecznie zwracajmy uwagę na to, jak są wykonane. Najlepiej jeśli są zrobione ze skóry lub innego przepuszczającego powietrze materiału. Dzięki temu stopa dziecka nie poci się i może swobodnie oddychać.

TW

WYIMEK Nie kupujmy sami butów z wkładkami ortopedycznymi, o tym może zdecydować tylko lekarz

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze wybrane dla dziecka obuwie to podstawa przy takich wadach. Ja z moim dzieckiem sprawdziliśmy różne buty i te z strony memoinfo są zdecydowanie najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię