Walczą o „Czyste Glinki”

1

PIASECZNO Światowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, zmobilizował w ostatni weekend ponad 70-osobową grupę mieszkańców do akcji społecznego sprzątania terenu Glinek w Gołkowie

O „Czyste Glinki” postanowiła zadbać grupa wolontariuszek „EkoBabki”, działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Centrum Kultury w Piasecznie. Nie była to pierwsza inicjatywa pań na rzecz środowiska naturalnego. Wcześniej, z podziwu godnym zaangażowaniem, szyły one maseczki i ekologiczne torby, które rozdawały mieszkańcom na piaseczyńskim rynku.
Sobotnia akcja polegała na uprzątnięciu zalegających śmieci z terenów położonych w okolicach dawnej cegielni w Gołkowie. „Glinki” to zielone tereny rekreacyjne – miejsce bytowania saren, bażantów czy rozmaitych ptaków, które jest również chętnie odwiedzane przez wędkarzy. Niestety, regularnie są tam też pozostawiane różnego rodzaju śmieci, a niektórzy wykorzystują je nawet jako… miejsce nielegalnej wywózki odpadów.


– Tu są dwa naprawdę przepiękne jeziora, a były tak zaśmiecone, że coś okropnego – mówi Małgorzata Wróblicka, inicjatorka akcji z „EkoBabek”. – Mieszkam niedaleko i często chodzę tutaj na spacery z psem. Ogrom śmieci przerażał mnie i postanowiłyśmy wspólnie to zmienić.
W akcję włączyły się również gmina Piaseczno na czele z burmistrzem Danielem Putkiewiczem i wiceburmistrz Hanną Kułakowską-Michalak, którzy – razem z innymi – zbierali w sobotę odpady, lokalna inicjatywa Alarm dla Klimatu, OSP Bobrowiec i OSP Piaseczno, Fundacja Żyj Aktywnie po 50-tce, Centrum Kultury, SP nr 3 w Piasecznie oraz 50. Drużyna Harcerska im. Bronislawa Pierraszewicza „Lota”. Wydział Utrzymania Terenów Publicznych Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zapewnił wolontariuszom worki na śmieci oraz ich wywózkę. Zgodnie z szacunkami organizatorów udało się uprzątnąć około 75 proc. terenu, na co złożyły się dwa pełne kontenery, gdzie trafiły, między innymi, butelki, materiały budowlane, a nawet… koła od traktorów i samochodów. Praca nie była łatwa, bo sporo śmieci ukryto w krzakach, wobec czego uczestnicy musieli wejść w nie głębiej i przy okazji nieźle się zmoczyć i ubłocić. Wszyscy obecni podkreślali jednak zgodnie, że było warto.

 

– Dziękujemy gminie za wsparcie, a ludziom za obecność – podsumowuje Małgorzata Wróblicka. – Jestem szczęśliwa, że tyle osób, mimo niepewnej pogody, odpowiedziało na nasz apel. Jako „EkoBabki”, osoby na emeryturze, chętnie pracujemy na rzecz społeczności lokalnej.
Teren „Glinek”, aby uniknąć w przyszłości podobnej skali zaśmiecenia, ma być wkrótce monitorowany. Obecnie największe składowisko odpadów pobudowlanych znajduje się przy wjeździe od ulicy Ceramicznej. Gmina liczy, że umieszczając kamery w tym miejscu, uda się ograniczyć nielegalne wyrzucanie śmieci.
A już dziś w Piasecznie odbędzie się kolejna akcja ekologiczna. Tym razem Zalesiacze zapraszają ulicę Chyliczkowską, gdzie od godziny 12 do 16 będzie można posadzić własne drzewko. W przypadku grup powyżej czterech osób organizatorzy proszą koniecznie o umówienie z nimi godziny sadzenia telefonicznie (789 102 151) lub mailowo ([email protected]). Na miejscu teren zostanie podzielony na osobne sektory – tak aby, zgodnie z wymogami sanitarnymi, nie przekroczyć ldopuszczalnej iczby zgromadzonych osób.

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

  1. Przydałby się monitoring w miejscach najczęściej zaśmiecanych i wtedy kary dla pozostawiających śmieci bez litości. Nie ważne czy po ognisku czy celowo przywiezione. Może to czegoś by nauczyło brudasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię