Walczyli o tytuł mistrza ortografii

0

PIASECZNO W Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbyła się piąta edycja piaseczyńskiego dyktanda. Do zmagań w trzech kategoriach wiekowych przystąpiło łącznie 77 uczestników. Teksty dyktand, będące dziełem miejscowych nauczycielek, odczytał popularny aktor Artur Barciś

Przewodniczącą komisji sprawdzającej dyktanda była Edyta Marciniak-Cukiernik, a na najlepszych czekały nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie, Starostwo Powiatowe w Piasecznie oraz Gminę Piaseczno. W kategorii „Żabka” pierwszą nagrodę oraz tytuł Piaseczyńskiego Mistrza Ortografii Polskiej otrzymała Maria Skalska, a w kategorii „Żółw” – Nikola Laskus.

Największym wyzwaniem był jednak, tradycyjnie, tekst dla poziomu „Gżegżółka”, którego autorka – Edyta Marciniak-Cukiernik – zaprosiła piszących do poprawnego przelania na papier „Ballady o ponurym smoku i pięknej wiedźmie”. „Muszę gdzieś poszukać żony! Tych królewien co niemiara, co i rusz wystaje z gara jakaś nóżka albo rączka, Twarda, chuda jak z pajączka. Jak to zjeść! Zjadłbym wiedźmę, chwacką babę, z taką miałbym tu zabawę! Sekutnicę, bezecnicę, żmijowatą latawicę, co na miotle swojej bieży chciałbym zjeść” – jak widać, przygotowany tekst aż prosił się o popełnianie błędów. Z językowymi zmaganiami najlepiej poradziła sobie ostatecznie Barbara Perkowska – zwyciężczyni poziomu „Gżegżółka”.

– Niezwykle cieszy to, że dyktando pisały całe rodziny – dzieci i dorośli w różnych kategoriach – mówi Ewelina Wójcik, miejska radna i jednocześnie pomysłodawczyni imprezy. – Co więcej, są osoby, które biorą już udział w dyktandzie piąty raz.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię