Wariograf w Piasecznie – jak może pomóc, kto korzysta

1

W dzisiejszych czasach technologia i nauka umożliwiają nam wiele rzeczy, których jeszcze kilka lat temu nie bylibyśmy w stanie sobie wyobrazić. Jednym z takich narzędzi jest wariograf – urządzenie pozwalające na pomiar reakcji organizmu na stres, a tym samym na wykrycie kłamstwa. W Polsce jednym z najbardziej znanych i cenionych ośrodków badań wariograficznych jest Instytut Badań Wariograficznych w Warszawie. Ja sam miałem okazję przetestować to narzędzie na sobie, a teraz chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Co to jest wariograf i jak działa?

Wariograf, inaczej nazywany poligrafem, to urządzenie służące do pomiaru reakcji organizmu na stres, a tym samym do wykrywania kłamstw. Działa ono na zasadzie mierzenia kilku parametrów fizjologicznych, takich jak ciśnienie krwi, tętno, przewodzenie elektryczne skóry czy oddychanie. Te parametry są mierzone przez specjalne czujniki umieszczone na ciele badanego, a ich zmiany są zapisywane na papierze lub na ekranie komputera.

Wariograf może być używany w różnych sytuacjach, takich jak badania pracowników służb mundurowych czy przestępców podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. Urządzenie to może również pomóc w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych czy w sporach biznesowych.

Jak przebiega badanie wariograficzne?

Badanie wariograficzne trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin. Przed rozpoczęciem badania badany musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących swojego stanu zdrowia oraz zażywanych leków. Następnie na ciele badanego umieszcza się kilka czujników, a urządzenie zaczyna mierzyć parametry fizjologiczne. Badany otrzymuje kilka pytań kontrolnych, na które musi odpowiedzieć prawdę. Dzięki temu wariograf zapisuje reakcje organizmu na stres, które są charakterystyczne dla osoby mówiącej prawdę.

Następnie badany odpowiada na serię pytań związanych z badaną sprawą. W trakcie odpowiadania na te pytania urządzenie zapisuje reakcje organizmu na stres, które w przypadku kłamstwa są bardziej intensywne. Na koniec badający analizuje otrzymane wyniki i na ich podstawie decyduje, czy badany mówił prawdę, czy też próbował oszukać urządzenie.

Moje doświadczenia z badaniem wariograficznym

Kiedy usłyszałem o możliwości przetestowania wariografu na sobie, poczułem mieszankę ciekawości i niepokoju. Byłem zaciekawiony, jak działa to urządzenie, jakie są jego możliwości i jakie są szanse, że okaże się, że kłamię w odpowiedzi na pytania badającego. Z drugiej strony, bałem się, że wynik badania okaże się dla mnie niekorzystny.

Przybyłem na spotkanie do Instytutu Badań Wariograficznych Wariograf w Warszawie i spotkałem się z badającym, który przeprowadził ze mną wywiad przed rozpoczęciem badania. Musiałem odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących mojego stanu zdrowia, zażywanych leków oraz innych kwestii, które mogłyby wpłynąć na wynik badania.

Następnie na moim ciele umieszczono kilka czujników, które mierzyły moje parametry fizjologiczne, takie jak ciśnienie krwi, tętno czy przewodzenie elektryczne skóry. Badający odczytał dla mnie kilka pytań kontrolnych, na które musiałem odpowiedzieć prawdę. W tym momencie poczułem się trochę mniej spięty, ponieważ moje reakcje organizmu były zapisywane w celu wykrycia kłamstwa, ale przynajmniej nie musiałem się zastanawiać nad treścią odpowiedzi.

Następnie przyszedł czas na serię pytań związanych z badaną sprawą. Te pytania były bardzo szczegółowe i wymagały ode mnie uważnego słuchania, aby odpowiedzieć poprawnie. Po zakończeniu badania badający analizował wyniki i powiedział mi, że nie wykrył żadnych oznak kłamstwa.

Co można zyskać dzięki badaniom wariograficznym?

Badania wariograficzne są stosowane w wielu różnych sytuacjach, od badania pracowników służb mundurowych po rozwiązywanie sporów biznesowych. Warto jednak pamiętać, że w Polsce badania wariograficzne nie są uznawane za dowód sądowy. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach badanie wariograficzne może być bardzo pomocne.

Przykładowo, badania wariograficzne mogą być używane do weryfikacji informacji przekazywanych przez świadków, co może pomóc w rozwiązaniu sprawy. Mogą być również wykorzystane w badaniach pracowników służb mundurowych, takich jak policja czy służby specjalne, w celu oceny ich wiarygodności i zgodności z procedurami.

Badania wariograficzne mogą również pomóc w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych.

1 KOMENTARZ

  1. ….”Mogą być również wykorzystane w badaniach pracowników służb mundurowych, takich jak policja czy służby specjalne, w celu oceny ich wiarygodności i zgodności z procedurami.”….
    Super, będzie się działo….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię