Warszawa: stomatolog a ortodonta. Na czym polega różnica? Odpowiadamy!

1
Art. sponsorowany

Ortodonci oraz dentyści mają wspólny cel – poprawę zdrowia jamy ustnej, jednak robią to na inne sposoby. Kiedy należy udać się do jednego, a kiedy do drugiego? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Stomatolog – lekarze różnych specjalizacji

Stomatologia to obszerna dziedzina medycyny obejmująca wiele różnorodnych specjalizacji. Lekarz stomatolog może być specjalistą w między innymi takich dziedzinach jak: protetyka, chirurgia szczękowo-twarzowa czy ortodoncja. Jedną z najbardziej popularnych specjalizacji stanowi stomatologia zachowawcza. 

W przypadku odczuwania niepokojących symptomów związanych z uzębieniem, w pierwszej kolejności udajemy się do stomatologa. Dentysta zaczyna konsultację od przeprowadzenia wywiadu, po czym szczegółowo przegląda stan uzębienia, dziąseł, błon śluzowych oraz łuków zębów. W skomplikowanych przypadkach stomatolog może zlecić wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu uzyskuje pełny obraz stanu wszystkich zębów, wraz z korzeniami. 

Ortodonta – specjalista od prawidłowego uśmiechu 

Ortodonta to stomatolog specjalizujący się w dziedzinie ortodoncji. Jego głównym zadaniem jest leczenie wad zgryzu, korygowanie nieprawidłowości zębowych oraz wad szczękowo-twarzowych. Dzięki specjalistycznej wiedzy ortodonta pomaga pacjentom w osiągnięciu poprawnego ustawienia zębów oraz właściwych propozycji dolnego i środkowego odcinka twarzy. 

Kiedy warto udać się do tego specjalisty? Przede wszystkim do ortodonty zgłaszają się osoby borykające się z wadami zgryzu, jednak to niejedyny obszar, którym się zajmuje. Wizyty u tego specjalisty są również wskazane w takich przypadkach jak:

  • wysunięta lub cofnięta żuchwa,
  • asymetria twarzy,
  • problemy z mową i żuciem jedzenia,
  • różne anomalie zgryzu,
  • nieprawidłowa pozycja zębów w jamie ustnej. 

Leczenie ortodontyczne we współpracy z innymi lekarzami

Ortodonta, aby osiągnąć najlepsze rezultaty leczenia, często współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak stomatolog ogólny, periodontolog czy chirurg szczękowo-twarzowy. 

 

Współpraca ze stomatologiem jest kluczowa na etapie wstępnej diagnozy. Wszelkie działania dentysty pozwalają na skuteczne zaplanowanie leczenia ortodontycznego. 

 

W przypadku problemów z dziąsłami ortodonta może zlecić konsultacje u periodontologa. Choroby dziąseł mogą wpływać na leczenie, dlatego ważne jest zapewnienie zdrowego podłoża dla przemieszczanych zębów. Periodontolog leczy choroby dziąseł i dba o ich zdrowie, co przyczynia się do sukcesu terapii ortodontycznej.

 

W przypadku wad szkieletowych niezbędna okaże się współpraca z chirurgiem twarzowo-szczękowym. Taka wada występuje, gdy kości, w których umieszczone są zęby, są w nieprawidłowy sposób wykształcone. Aby skutecznie wyeliminować takie nieprawidłowości w strukturze twarzy, konieczne jest zastosowanie wspólnego leczenia ortodontycznego i chirurgicznego. Dobrego stomatologa, chirurga oraz ortodontę można znaleźć w Warszawie w klinice Dental Fraternity.  

Stomatolog ortodonta w Warszawie – cennik 

Ostateczny koszt może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania przypadku, rodzaj stosowanego aparatu ortodontycznego oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Warto jednak podkreślić, że koszty leczenia ortodontycznego są inwestycją w piękny i zdrowy uśmiech na długie lata. Przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej warto skonsultować się z wybranym specjalistą, aby uzyskać spersonalizowany plan leczenia i poznać szczegółowy cennik uwzględniający wszystkie aspekty procedury. 

 

PROMOCJA

1 KOMENTARZ

  1. sto ma – to – log logiczne jest że to co ma to od tego zaczynaj min sto złotych a orto don ta to taka metoda liczenia głosów donta z błędem ortograficznym czyli orto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię