Warsztaty teatralne jak się patrzy. W niedzielę wielki finał

0

GÓRA KALWARIA Koło Gospodyń Wiejskich Urzeczanki z Coniewa zdobyło dofinansowanie z ministerstwa kultury na projekt „Lato w teatrze”. Za pozyskane środki udało się zorganizować dwutygodniowe półkolonie teatralne dla 27 maluchów z całej gminy. Wśród nich jest także czwórka dzieci z Ukrainy


Koło Gospodyń Wiejskich w Coniewie powstało w 2019 roku. Przewodniczącą jest Ewa Bartoszek, która chętnie inicjuje różnego rodzaju działania mające przynosić korzyści mieszkańcom miejscowości.
Często aplikujemy o granty, w tym z urzędu gminy czy urzędu marszałkowskiego – mówi. – Dzięki temu udało się nam zdobyć środki na całoroczny projekt Międzypokoleniowe Warsztaty Kulinarne, w którym biorą udział całe rodziny. Oprócz tego, za pieniądze z dotacji celowych i programów wsparcia nasze koło organizuje bądź organizowało zajęcia szachowe, warsztaty plastyczne, warsztaty gier planszowych czy zajęcia muzyczne. Często też wyjeżdżamy na różnego rodzaju wycieczki. Aby zdobyć na nie pieniądze pieczemy ciasta oraz robimy przetwory, które potem sprzedajemy po kiermaszach oraz festynach – dodaje pani Ewa
Możliwość zrealizowania projektu „Lato w teatrze” koło traktuje niezwykle prestiżowo, bo o dofinansowanie na ten cel w wysokości 40 tys. zł zabiegało od trzech lat. Była to już 15. edycja programu, w którym biorą udział zwykle teatry czy ośrodki kultury. Koło Gospodyń Wiejskich z Coniewa pozyskało dotację jako jedyne koło gospodyń w Polsce (dofinansowanie uzyskało 69 projektów z około 300 zgłoszonych).
– Potrzebowaliśmy też 4 tys. zł wkładu własnego. Tu z pomocą przyszła nam na szczęście gmina – opowiada Ewa Bartoszek. – Dzięki temu mogliśmy zorganizować zajęcia dla 27 dzieci, które płacą za półkolonie jedynie po 100 zł.
W ramach zajęć, które przez dwa tygodnie odbywają się w malowniczej Agroturystyce Nad Drzewami będącej jednocześnie siedzibą koła, maluchy mają zajęcia z dykcji, wymowy, historii teatru, a także warsztaty plastyczne, scenograficzne oraz z tworzenia dekoracji. W środę w programie był też wyjazd do teatru w Lublinie, połączony ze zwiedzaniem miasta i warsztatami lalkarskimi. A już w najbliższą niedzielę 10 lipca, na zakończenie zajęć, dzieci wystawią w szkole w Coniewie przedstawienie „Cztery trony”. Początek o godz. 10.
Będzie nam miło gościć na nim wszystkich mieszkańców – dodaje Ewa Bartoszek.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię