Warto poćwiczyć na trawie

0

PIASECZNO/KONSTANCIN-JEZIORNA Do 30 sierpnia, zarówno na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym, jak i w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, dla wszystkich chętnych organizowane są zajęcia fitness z instruktorem na świeżym powietrzu. Udział w nich jest całkowicie darmowy – wystarczy zabrać ze sobą matę i wodę. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Violet Kiwi, a jej patronem medialnym – Kurier Południowy oraz portal Piasecznonews.pl

Ćwiczenia na trawie przewidziane są dla osób w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej.
– Od wielu lat na Polach Mokotowskich w Warszawie organizowane są darmowe zajęcia jogi – mówi Agnieszka Jarzębska-Isio, inicjatorka i koordynatorka projektu w obu gminach. – Raz tam pojechałam. Godzinę się jedzie, godzinę się ćwiczy i przez godzinę się wraca. Stwierdziłam, że nie ma u nas czegoś podobnego w okolicy i postanowiłam, że coś takiego zorganizuję.
Pomysłodawczyni imprezy napisała projekt w ramach zadań publicznych i otrzymała na jego realizację dofinansowanie z gmin Piaseczno i Konstancin-Jeziorna.

Ćwiczenia dla każdego

Zajęcia podzielone są tematycznie w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Seniorzy spotykają się w każdy poniedziałek o godzinie 9, przy siłowni pod chmurką w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie. Proponowany zestaw ćwiczeń służy poprawie sprawności fizycznej, choć nie brakuje również ćwiczeń relaksujących, rozluźniających ciało oraz aktywujących pracę mózgu.
Specjalnie dla kobiet po porodzie zorganizowany został cykl zajęć edukacyjnych oraz kondycyjno-wzmacniających, skierowany na spadek masy ciała. Ćwiczenia trwają 45-50 min i adresowane są do pań z dziećmi do pierwszego roku życia. W zajęciach mogą wziąć udział mamy po około 6-8 tygodniach po porodzie naturalnym i 10-12 tygodni po cesarskim cięciu. Podczas spotkań uczestniczki pracują nad mięśniami brzucha, które po porodzie należy ćwiczyć w zupełnie inny sposób. Po treningu panie mają dodatkowo możliwość poddania się badaniu i ocenie rozstępu mięśni. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną fizjoterapeutkę w każdy poniedziałek wakacji o godzinie 10 w Konstancinie-Jeziornie. Na spotkania warto zabrać ze sobą zabawki dla dziecka, maty koedukacyjne oraz kocyk. Dla mam z dziećmi w wieku przedszkolnym przewidziano z kolei zajęcia odbywające się na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym. Chętni spotykają się na placu zabaw w każdy wtorek wakacji o godzinie 11.30.
Nie zapomniano również o osobach pracujących. Specjalnie dla nich prowadzony jest cykl zajęć „W poszukiwaniu równowagi”, w którym na przemian prowadzone są treningi służące zdrowiu kręgosłupa – pilates i streching. Wszyscy chętni spotykają się przy siłowni pod chmurką w poniedziałek o godzinie 17.15 na Górkach Szymona oraz w środę o godzinie 18 w konstancińskim Parku Zdrojowym.
– Do przyjścia na ćwiczenia namówiła mnie koleżanka – mówi Elżbieta z Zalesia Dolnego. – Oceniam je na piątkę z plusem i gorąco polecam.

Deszcz im nie straszny

Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, w cieniu drzew. Warto podkreślić, że profesjonalni instruktorzy zwracają uwagę przede wszystkim na poprawność wykonywania ćwiczeń, a nie ich tempo.
– Ćwiczenia wcale nie są trudne, a każdy robi po prostu tyle powtórzeń ile może – podkreśla Anna z Piaseczna.
Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny, a uczestnicy we własnym zakresie przynoszą maty do ćwiczeń oraz wodę do picia. W razie deszczowej pogody zajęcia przenoszone są do zadaszonej sali gimnastycznej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Żeromskiego 15) w Konstancinie-Jeziornie lub Studia Fitness Pro-Fit (ul. Pułaskiego 20F w Konstancinie-Jeziornie).
– Jestem zadowolona z frekwencji – mówi Agnieszka Jarzębska-Isio. – Na każdych zajęciach ćwiczy z nami po kilkanaście osób. Jak do tej pory wśród uczestników zdecydowanie przeważają panie, ale mężczyźni są jak najbardziej mile widziani! Mam nadzieję, że akcja „Ćwiczymy na trawie” będzie kontynuowana za rok.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię