Watykan zdecydował: Góra Kalwaria ma świętego patrona

4

GÓRA KALWARIA Na prośbę kalwaryjskiego samorządu w minionym tygodniu Stolica Apostolska ustanowiła św. Stanisława Papczyńskiego patronem miasta i gminy. Uroczystości z tym związane odbędą się 22 i 23 września


Rada miejska „wyraziła wolę” ustanowienia patrona dla Góry Kalwarii 26 lutego, podczas uroczystej sesji z okazji 348. rocznicy nadania praw miejskich miastu.

„Ojciec Stanisław Papczyński (1631-1701), święty Kościoła katolickiego, to najwybitniejszy i najsłynniejszy mieszkaniec Góry Kalwarii (za jego życia noszącej nazwę Nowa Jerozolima). Posługiwał w tym miejscu prawie ćwierć wieku i tutaj spoczywa. Wielki kaznodzieja, gorący patriota, spowiednik króla Jana III Sobieskiego oraz założyciela Nowej Jerozolimy, biskupa Stefana Wierzbowskiego. Utworzył Zgromadzenie Księży Marianów – pierwszy męski zakon założony na ziemiach polskich – czytamy w uzasadnieniu lutowej uchwały. – Już za życia uchodził za świętego. Po śmierci od razu otoczono go kultem. (…) Wreszcie w 2016 roku w Watykanie nastąpiła kanonizacja. (…) Obranie założyciela marianów patronem miasta i gminy Góra Kalwaria byłoby firmą hołdu wobec jego zasług, jak również wyrazem dumy, że był on związany z naszą małą ojczyzną. Nasz wybór stanowi również świadectwo panującego tu kultu ojca Papczyńskiego. Ponadto samorząd pragnie w niniejszy sposób postawić zakonnika za wzór do naśladowania. Natomiast z religijnego punktu widzenia ustanowienie patrona byłoby aktem oddania Góry Kalwarii pod opiekę świętego oraz swego rodzaju prośbą o jego orędownictwo”.

Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii, gdzie spoczywa św. Stanisław Papczyński

Dekret w sprawie ustanowienia patrona dla miasta i gminy podpisał w poprzedni wtorek kard. Arthur Roche, sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

– Ten akt będzie oceniany przez historyków za lata, kilkadziesiąt lat, a nawet setki – mówił podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej burmistrz Dariusz Zieliński.

Po 26 lutego gospodarz miasta wraz z przewodniczącym rady Zenonem Nadstawnym udali się z uchwałą radnych do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, aby wystąpił z prośbą do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie świętego patronem Góry Kalwarii. Tak też się stało.

Burmistrz oznajmił, że 22 września rada miejska spotka się na kolejnej uroczystej sesji poświęconej temu temu wydarzeniu, natomiast nazajutrz odbędą się uroczystości kościelne u grobu świętego na Mariankach, z udziałem kard. Kazimierza Nycza.

Ustanawianie świętych patronów dla miast nie jest nowością. We Włoszech podobno każdy szanujący się gród ma patrona, w Polsce najczęściej duże miasta.

4 KOMENTARZE

  1. Panie Zieliński panu żaden patron, żadna pielgrzymka, post A nawet biczowanie publiczne już nie pomogą! Hmmm chociaż to biczowanie to może….
    Wracając do meritum czas się zwijać skąd Pan przyszedł !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię