Wciąż łapią stare Piaseczno

0

PIASECZNO Biblioteka Publiczna we współpracy z Biurem Promocji i Informacji Gminy Piaseczno i Centrum Kultury zorganizowały wspólnie promocję trzeciej części książkowego cyklu „Mieszkańcy wspominają”


W trakcie spotkania w Domu Kultury w Piasecznie głównymi bohaterami byli autorka książki Małgorzata Kawka-Piotrowska oraz konsultanci historyczni – Małgorzata Szturomska i Stanisław Hofman. Zanim jednak rozmowę z nimi poprowadziła Dorota Zając, głos zabrała Magdalena Woźniak – piaseczyńska radna i jednocześnie inicjatorka akcji „Łapmy stare Piaseczno”.

– Historia Piaseczna to nie tylko budynki czy dokumenty, ale również wspomnienia ludzi, którzy niestety na naszych oczach odchodzą – powiedziała pani Magdalena. – Chcieliśmy te nienamacalne wspomnienia jakoś złapać i zapisać. Razem z komisją promocji wymyśliliśmy tę akcję i ogromnie się cieszę, że udało nam się wydać już trzeci tom. Pomysłów na kolejne wspomnienia mamy mnóstwo. O swoją historię dopominają się choćby kolejka wąskotorowa, straż pożarna czy środowiska oświatowe.

Po multimedialnym pokazie zdjęć (z których część znalazło się w książce) rozpoczęła się, bardzo ciekawa, rozmowa z autorką i konsultantami.

– Najtrudniej było dokonać wyboru z tego co państwo opowiadaliście, bo wszystko było bardzo ciekawe, warte zanotowania i opublikowania – podkreśliła Małgorzata Kawka-Piotrowska. – Po autoryzacji oddałam tekst konsultantom, którzy się potem nad nim pastwili.

Małgorzata Szturomska dodała z kolei, że praca nad książką była burzliwa, ze względu na emocjonalny stosunek do niej wszystkich zaangażowanych w nią osób, a Stanisław Hofman podzielił się z kolei anegdotą ze swojej młodości.

– Wróciłem kiedyś do domu z uwagą w dzienniczku – wspominał konsultant. – Moja wychowawczyni, pani Ewa Stefaniak, napisała do mojej mamy, która też była nauczycielką „Szanowna koleżanko! Z przykrością zawiadamiam, że Staś dzisiaj chodził po zewnętrznej stronie szkoły na wysokości pierwszego piętra“. Fajnie wrócić do młodości wspomnieniami – zwłaszcza gdy czytało się wspomnienia swoich nauczycieli.

Na zakończenie spotkania pytania mogli zadać również mieszkańcy, a wszyscy obecni – otrzymać darmowy egzemplarz książki.

– To nie mi należą się gratulacje, a wszystkim tym, którzy znaleźli czas i cierpliwość, żeby ze mną rozmawiać – wyznała skromnie Małgorzata Kawka-Piotrowska.

We wszystkich trzech tomach swoimi wspomnieniami podzielili się: Józefina Cibicka, Jerzy Dusza, Wiesław Gotchold, Jerzy Kaczyński, Wojciech Kaczyński, Henryk Kucharski, Kazimierz Lenarczyk, Marek Modrowski, Helena Rdzanek, Tadeusz Warsza, Halina Bójska, Adam Gerstmann, Teresa Hałacińska, Henryk Kozłowski, Irena Krawczyńska, Tadeusz Ładziński, Andrzej Zawiślak, Tadeusz Moskalewicz, Janina Niemczyk, Wojciech Niemczyk, Tadeusz Rudnicki, Jacek Andrzejewski, Aleksandra i Andrzej Fuskowie, Zofia Granosik, Andrzej Koprowski, Anna Morawska-Ryll, Grażyna Natorska, Jadwiga Samek, Janina Samojlik, Grażyna Sierańska, Elżbieta i Tadeusz Trzeciakowie oraz Grzegorz Zieliński.

– Wciąż jeszcze jest wiele wspaniałych wspomnień, które warto jest utrwalać – powiedział Łukasz Wyleziński, kierownik gminnego Biura Promocji i Informacji.

Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłości będziemy mogli liczyć na kolejne publikacje dotyczące naszej lokalnej przeszłości.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię