Wczoraj ruszył Piaseczyński Rower Miejski. Jednoślady można wypożyczać do końca listopada

0

PIASECZNO W gminie Piaseczno działają już trzy wypożyczalnie rowerów – przy dworcu PKP, przed gmachem sądu oraz przy skrzyżowaniu ulic Cyraneczki i Julianowskiej w Józefosławiu


– Jak rowerów nie ma w stojakach to oznacza, że ktoś właśnie nimi jeździ – mówi Marek Pogorzelski, rzecznik obsługującej system firmy Nextbike

1 marca na każdej ze stacji pojawiło się 10 jednośladów.
– W sumie zakontraktowaliśmy 30 rowerów – informuje Łukasz Wyleziński z gminnego biura promocji. Kiedy dzień później odwiedziliśmy wypożyczalnię przy sądzie w centrum miasta okazało się, że parkują na niej tylko cztery bicykle. Pozostałe, mimo mroźnego dnia, zostały wypożyczone.

Będzie można dojechać do Konstancina-Jeziorny i Warszawy

Z wypożyczalni można korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu do końca listopada. Piaseczyński Rower Miejski jest kompatybilny z systemami, które od lat funkcjonują w Warszawie (Veturilo) oraz Konstancinie-Jeziornie (Konstanciński Rower Miejski). Oznacza to mniej więcej tyle, że wypożyczony w Piasecznie rower można oddać w Konstancinie, ale również w Warszawie i odwrotnie. To właśnie m.in. dlatego w piaseczyńskich stacjach jest więcej miejsc niż rowerów. Samorządowcy liczą po cichu, że nasze miasto stanie się latem celem wycieczek Warszawiaków, którzy będą chcieli wypocząć na Górkach Szymona czy przejechać się kolejką wąskotorową.

Element walki ze smogiem

Mimo panujących na początku marca mrozów zainteresowanie rowerami jest spore. Wiele osób komentowało fakt pojawienia się na stacjach jednośladów, snując związane z nimi plany na cieplejsze dni.
– Uruchomienie roweru miejskiego wpisuje się w projekt budowy nowych ścieżek rowerowych, które mają w przyszłości skomunikować Piaseczno z sąsiednimi gminami oraz z Warszawą – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Ścieżka łącząca nas ze stolicą jest w trakcie budowy i powinna zostać dokończona w tym roku. Nie ukrywam, że chodzi nam też o ekologię. Komunikacja rowerowa jest przyjazna dla środowiska, co ma znaczenie zwłaszcza teraz, gdy tyle mówi się o smogu.
Pierwsze 20 minut wypożyczenia roweru jest bezpłatne. Za używanie roweru do godziny trzeba zapłacić złotówkę. Druga godzina kosztuje 3 zł, trzecia – 5 zł, a każda następna – 7 zł. Rower można wypożyczyć na maksymalnie 12 godzin. Potem naliczana będzie opłata w wysokości 200 zł. Wszyscy, którzy chcą skorzystać z jednośladu, a wcześniej tego nie robili, muszą najpierw zarejestrować się na stronie internetowej i wnieść opłatę startową w wysokości 10 zł.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię