Weekend dobrego piwa, muzyki i jadła w Czersku

1

GÓRA KALWARIA Tradycje browarnictwa w Czersku sięgają co najmniej XVI wieku. Źródła z tamtych czasów podają, iż w Czersku warzono wówczas 300 warów piwa rocznie. Nawiązując do tej piwowarskiej tradycji, zapraszamy na WEEKEND DOBREGO PIWA. To będzie już trzecia odsłona wydarzenia w Czersku, tym razem nie na zamku (remont mostku), lecz na czerskim rynku.

Będzie czekało na Was pyszne piwo z kilku różnych browarów rzemieślniczych.
Czego możecie się spodziewać?
W programie:
– możliwość zakupu piw rzemieślniczych, zamkowych i niszowych
– panele dyskusyjne i prelekcje (historia browarnictwa, nowe trendy),
– panele degustacyjne, edukacja piwna (dowiecie się m.in. jak degustować piwo oraz od czego zacząć swoją przygodę z kraftem)
– promocja kulturalnego spożywania alkoholu.
Lista browarów, które będziecie okazję poznać:
Browarka, Perun, Huzar, Nook, Palatum, Antybrowar

Wydarzeniu towarzyszyć będzie Jarmark rzemieślniczy i Europejskie Dni Dziedzictwa

Jarmark rzemieślniczy

Cichy i spokojny dzisiaj czerski rynek w średniowieczu był miejscem handlowym, podczas którego swoje wyroby sprzedawali i wymieniali rzemieślnicy. Dni targowe były okazją do spotkań całej społeczności – oprócz rzemieślników, przybywali do Czerska kuglarze i muzykanci. Tę niepowtarzalną już dziś atmosferę organizatorzy chcą odtworzyć podczas Jarmarku rzemiosł średniowiecznych 18 -19 września na rynku w Czersku.
W programie m.in.:
– pokazy rzemiosł dawnych
– spektakl „Magiczna fasola” – Teatr Trójkąt
– koncert zespołu „Daj Ognia”.

Europejskie Dni Dziedzictwa

W strefie smaków odkrywać będziemy potrawy Urzecza: sytochę, barszcz chrzanowo-buraczany, śliwiankę, siuforek, buraczniaki. Będzie można degustować produkty lokalne z miejscowych pasiek, sadów, browarów czy gospodarstw rolnych
Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka znad Wisły i Dunajca, prezentowana przez zespoły z ziemi sądeckiej i Urzecza. Wystąpią zespół Podegrodzie oraz Piskorze. Całość muzyczną klamrą połączy koncert Kapeli ze wsi Warszawa, podczas którego gościnnie wystąpią Kapela Bursów i URZECZEni.
  •  Regionalny Zespół Podegrodzie, zachwyca widzów barwnymi tańcami, muzyką i śpiewem. Jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej oraz piękna folkloru lachowskiego, w swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową.
  • Piskorze – nazwa zespołu nawiązuje do historii i lokalnej tradycji mieszkańców Łukówca, którzy w przeszłości w przepływającej w okolicy rzece Jagodziance i jej płytkich rozlewiskach łowili ryby, a zwłaszcza ryby o nazwie „piskorz”. Zespół przypomina o przeszłości nie tylko nazwą, ale również ukazuje tradycję ludową w wykonywanych utworach muzycznych i tańcach regionalnych.
  • Kapela ze Wsi Warszawa to najbardziej rozpoznawalny i utytułowany zespół prezentujący autorskie interpretacje starych mazowieckich pieśni i melodii. W tym roku zdobyła Fryderyka w kategorii Album roku – muzyka świata za album „Uwodzenie”. Istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. W instrumentarium kapeli słychać tradycyjne instrumenty: skrzypce, cymbały czy barabany, które na krążkach Kapeli brzmią wyjątkowo nowocześnie.
  • Kapela Bursów powstała w 1988 roku. Muzycy grają żywiołowe, porywające słuchaczy oberki, polki i mazurki. Często też współpracują z innymi zespołami. Podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii folklor-kontynuacja.
  • URZECZEni oficjalnie zawiązali się wiosną 2014 roku przy czerskim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Ambicją zespołu jest wskrzeszenie tradycji mikroregionu etnograficznego, który historycznie rozciągał się nad Wisłą, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Zespół odtwarza dawne zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce ziemi czerskiej. W repertuarze znajdziemy trzy kulturowe tradycje związane z regionem: mazowiecką, orylską (flisacką) i olęderska (dawnych osadników nadwiślańskich pochodzących z Fryzji, Kujaw i Pomorza).
CZYTAJ TAKŻE:  Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię