PIASECZNO, KONSTANCIN-JEZIORNA, GÓRA KALWARIA Za półtora roku sieć tras dla rowerzystów w gminach Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria ma wydłużyć się o prawie 100 km. Samorządy dostaną na ich budowę i oznakowanie unijne 10,5 mln


    Jeszcze nigdy gminy z naszego terenu nie dysponowały tak dużą kwotą na budowę dróg dla cyklistów. W sumie, do połowy 2018 roku, mają wydać na ten cel 13,5 mln zł. Z naszych informacji wynika, że suma ta będzie jeszcze wyższa, bo władze gmin i powiatu zaplanowały wykonanie dodatkowych szlaków.

Pojedziemy w 2018 roku

    Budowa sieci tras rowerowych jest jedną z metod walki z postępującym zanieczyszczeniem powietrza. Unijni urzędnicy liczą, że mając do dyspozycji szerokie, równe, a przede wszystkim bezpieczne ścieżki rowerowe, do pracy, szkoły, czy na mniejsze zakupy na co dzień wybierzemy się na dwóch kółkach, zamiast autem.
Piaseczno, Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna stworzyły partnerstwo, aby mieć większe szanse na otrzymanie funduszy. Udało się, mają dostać 10,5 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wybudowanie 17,5 km zupełnie nowych szlaków dla rowerów oraz wydzielenie i oznakowanie prawie 70 km tras wzdłuż istniejących dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. – Najpierw musimy ogłosić przetarg na przygotowanie pełnej dokumentacji inwestycji. Większość prac w terenie zostanie wykonanych prawdopodobnie na początku 2018 roku – zapowiada Honorata Kalicińska, doradca burmistrza Piaseczna ds. pozyskiwania środków zewnętrznych.
Szesnaście zaplanowanych szlaków rowerowych połączy trzy gminy, a także stworzy spójną sieć z już istniejącymi (lub również przewidzianymi do wykonania) trasami w gminie Lesznowola czy w kierunku Warszawy. Na dwóch kółkach dotrzemy w każdym kierunku. Dojedziemy z centrum wszystkich trzech stolic gmin do ich opłotków oraz m.in. stacji kolejowych czy przeprawy promowej przez Wisłę w Gassach koło Konstancina. Dodatkowo w kluczowych miejscach zostaną ustawione stojaki dla rowerów oraz samoobsługowe stacje do ich naprawy.

Do zamku i do stacji PKP

    Tylko w gminie Góra Kalwaria przybędzie w ciągu kilkunastu miesięcy 25 km tras rowerowych. Niezależnie od tych budowanych z sąsiadami, powstanie też trasa edukacyjno – turystyczna wzdłuż rzeki Cedron. Połączy centrum miasta z ruinami Zamku Książąt Mazowieckich. Samorząd dąży również do tego, by w ciągu najbliższych lat wybudować drogę rowerową wzdłuż Wisły – w stronę Konstancina-Jeziorny oraz w drugą – do Karczewa za Wisłą.
Swoje plany co do rozwoju tras rowerowych ma również samorząd powiatu. Jak informuje Ksawery Gut z zarządu powiatu, w tym roku kontynuowana będzie budowa ścieżki z Solca do Konstancina-Jeziorny. Powstanie też m.in. wydzielona trasa rowerowa z centrum Zalesia Górnego do Krupiej Wólki i dalej do stacji PKP w Jeziórku w gminie Prażmów.
Budowę długo oczekiwanej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Puławskiej do końca 2018 roku zapowiedziały też władze stolicy.

Piotr Chmielewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię