Weterani uczą się pszczelarstwa. Projekt potrwa do października

0

PIASECZNO Fundacja Bliżej Pszczół we współpracy z Centrum Weterana realizuje projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. W organizowanych w Złotokłosie warsztatach bierze udział około 60 mężczyzn, którzy uczestniczyli w misjach wojskowych poza granicami naszego państwa


Jest to pierwszy taki projekt w Polsce, a jego pomysłodawcy nie ukrywają, że wzorowali się na doświadczeniach amerykańskich. Jak się okazuje, w Stanach Zjednoczonych dla weteranów organizowanych jest znacznie więcej podobnych aktywności, pomagających im odzyskać spokój ducha po traumatycznych przeżyciach wojennych oraz zaszczepić w nich nowe zainteresowania.
Projekt na naszym terenie jest realizowany przez pasiekę w Złotokłosie. Zajęcia teoretyczne odbywają się w formie webinaru, zaś praktyczne już na miejscu, na terenie pasieki. Warsztaty prowadzą doświadczeni pszczelarze Elwira i Leszek Trytkowie.
– Zainteresowanie weteranów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, spodziewaliśmy się 30 osób, a tymczasem na zajęcia zapisało się ponad 60 – mówi Leszek Trytek. – Pierwsze spotkanie odbyło pod koniec lipca, kolejne planujemy we wrześniu i październiku.
Osoby, które biorą udział w warsztatach pochodzą z całej Polski. Są to w większości byli żołnierze, którzy uczestniczyli w różnego rodzaju misjach wojskowych i mają status weterana.
Kilku z nich ma ule, ale większość nie miała wcześniej styczności z pszczelarstwem – dodaje Elwira Trytek. – Widzimy, że to o czym mówimy, naprawdę ich interesuje.
Podczas zajęć ich uczestnicy nie tylko uczą się pszczelarstwa, ale także poznają produkty pochodzące od pszczół oraz integrują się w otoczeniu pięknej przyrody.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię