Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

2

Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów, a także do sejmiku województwa mazowieckiego. To od naszych głosów zależy, w którym kierunku pójdzie nasze miasto, gmina, powiat i województwo. Każdy głos ma znaczenie, a wybory samorządowe to prawdziwe święto demokracji.

Jaka będzie frekwencja? To zależy od nas

7 kwietnia będziemy wybierać przedstawicieli do sejmików województw, rad gmin, powiatów i dzielnic m.st. Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział aż 4 186 479 wyborców, a głosowanie odbędzie się w 3468 obwodach. Każdy wyborca otrzyma 3 lub 4 karty do głosowania, w zależności od miejsca zamieszkania.

Niestety, jak pokazują badania wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż wybory parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w dwóch grupach wiekowych – młodzi i seniorzy. A to właśnie samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają realny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

Czy Mazowsze znów będzie liderem?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc. Do urn chętnie poszli także wyborcy w powiecie przysuskim – 65 proc., sokołowskim, szydłowieckim i warszawskim zachodnim – wszędzie po blisko 62 proc.

Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wybory samorządowe to esencja demokracji. – Wybory samorządowe są okazją do wzięcia spraw w swoje ręce i w przypadku wygranej – służby drugiemu człowiekowi i lokalnym społecznościom.

Do udziału w wyborach zachęcają również ludzie kultury. Jak zaznacza dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, artystka operowa, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, wybory to nie tylko nasz przywilej, ale przede wszystkim obowiązek.

Sejmik Województwa Mazowieckiego to kluczowy organ w budowaniu konkurencyjności, atrakcyjności i bezpieczeństwa regionu. Mazowsze, jako jedna z najszybciej rozwijających się części kraju, najliczniejsze województwo, jest liderem w realizacji inwestycji, projektów unijnych i programów wsparcia, które poprawiają życie każdej i każdego z nas. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, 25 lat samorządu województwa mazowieckiego to okres pełen wyzwań i skok cywilizacyjny dla wszystkich jego mieszkańców. – Kiedy 25 lat temu w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną, każdy z nas z optymizmem patrzył w przyszłość. Oczywiście mieliśmy swoje obawy, ale wiedzieliśmy, że przyświeca nam wspólny cel – uwolnienie energii milionów Polek i Polaków. Tak ważne było to, aby każda i każdy z nas mógł współdecydować o swojej małej Ojczyźnie – nie tylko o kierunkach rozwoju gmin, powiatów i województw, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób będziemy żyć jako wspólnota.

Jak oddać ważny głos?

 1. Sprawdź swoje dane w rejestrze wyborców.

 2. Znajdź swój lokal do głosowania.

 3. Przygotuj odpowiedni dokument tożsamości.

 4. Zapoznaj się z listą kandydatów i programami wyborczymi, aby dokonać świadomego wyboru.

 5. Przyjdź do lokalu wyborczego z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu i ewentualnych opóźnień.

 6. Na kartach do głosowania postaw „X” w polu obok wybranych kandydatów zgodnie z instrukcjami.

 7. Zachowaj ciszę wyborczą.

Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Pójdźmy na wybory i weźmy odpowiedzialność za naszą przyszłość. Pójdźmy na wybory dla naszych dzieci i wnuków. Pójdźmy na wybory dla lepszej perspektywy naszych regionów, miast, miasteczek i wsi. Pójdźmy na wybory także dla siebie – oddajmy swój głos, bo to najcenniejszy prezent, który otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – apeluje marszałek Adam Struzik.

2 KOMENTARZE

 1. „Idź na wybory!”
  ================================
  Dobrze przynajmniej, że w Polsce nie ma tzw. przymusu (obowiązku) wyborczego, czyli obowiązku głosowania w wyborach.
  Oznacza to, że do dojścia do „demokratycznego” totalitaryzmu brakuje nam prawdopodobnie – pewnie ku zaskoczeniu niektórych – troszkę więcej, niż w takiej np. Belgii.

  Cieszcie się, obywatele, że macie jeszcze tyle wolności i możecie olać całe to rwące się do władzy bestiarium.
  I korzystajcie z tej wolności, jeśli nie macie ochoty głosować na nikogo, kto wedle waszej wiedzy na głos nie zasługuje, ani na nikogo, o kim nic nie wiecie, ale jego miejsce na liście sugeruje, że tym bardziej nie zasługuje, bo jest na tej liście tylko „wypełniaczem”, który ma złapać parę głosów rodziny i przyjaciół, bo sąsiadów to już niekoniecznie.

  Korzystajcie, bo niewykluczone, że władza wpadnie na pomysł, żeby jednak w imię demokracji i praktycznej realizacji praw obywateli przymusić tychże obywateli do uczestnictwa w wyborach.
  I wtedy, zgrzytając zębami, będziecie musieli udać się na wybory i zagłosować.
  Nawet jak będziecie rzygać na widok wszystkich kandydatów.
  Bo w końcu mamy demokrację, a nie jakiś obrzydliwy autorytaryzm, absolutyzm oświecony czy inne paskudztwa.

  Ja – widząc na listach całą tę menażerię – zamierzam skorzystać z prawa do niegłosowania.
  Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na coś ważniejszego, niż legitymizowanie samym uczestnictwem w wyborach tego spoconego towarzystwa, rwącego się do koryt – np. na obejrzenie kolejnego odcinka fajnego serialu…

  P.S. Po 35 latach obserwacji tego, jak w praktyce wygląda realizacja hasła o „braniu spraw w swoje ręce” przez obywateli, pusty śmiech mnie ogarnia, jak ktoś po raz kolejny próbuje zapędzić ludzi do urn przy jego pomocy.
  Albo nie potrafi niczego innego wymyślić, albo ma obywateli za skończonych idiotów.
  Na ile znam bucowatego, nadętego od kilkudziesięcioletniego „bycia wadzią” pana Struzika, to pewnie jedno i drugie.

 2. A po co przecież wy już wszystko ustawiliscie wasze wybory w Piasecznie to jedna wielka ściema te same gęby od 20 lat tylko stołkami się zamieniacie i wszystkich macie gdzieś tylko blokowiska nic po za tym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię