Więcej samodzielności dla sołtysów

3

PIASECZNO Gmina chce zmienić status sołectw, zwiększyć ich samodzielność i przydzielić im nowe zadania


– Nie chcemy już zatwierdzać zakupu benzyny do sołeckiej kosiarki – mówi wprost wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – A teraz sytuacja wygląda tak, że sołtysi muszą konsultować z gminą wszystkie wydatki. Chcemy to zmienić.
Gmina chce przerzucić na sołectwa odpowiedzialność za zadania realizowane na terenie poszczególnych miejscowości. Chce, aby sołectwa miały swoje konta i same decydowały o funduszach sołeckich, a także żeby dysponowały swoimi budynkami oraz pozyskiwały pieniądze na realizację konkretnych zadań jako stowarzyszenia.
– Sołtysi muszą być bardziej samodzielni – uważa Daniel Putkiewicz. – Możemy rozmawiać o zwiększeniu im ekwiwalentu, ale niech odciążą gminę.
Zmiany być może nie ominą także miasta. Jest bowiem pomysł, aby podzielić je na dzielnice. Wówczas zostaną powołane do życia także rady dzielnic, które będą pełniły podobną rolę jak sołectwa. Zanim plany te wejdą w życie, gmina będzie musiała przeprowadzić konsultacje społeczne.

TW

3 KOMENTARZE

  1. zmian w przepisach nie dopuszczasz, ale złą wolę i interesowność władz to już bardzo. Ech ludzie, sami się nakręcacie. Co by nie zrobili to “rok cudów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię