Wieczór Pamięci o Żydowskich Mieszkańcach Piaseczna

1

PIASECZNO To był iście magiczny wieczór dla wszystkich miłośników kultury żydowskiej. W Domu Kultury w Piasecznie odbył się koncert „Dermonung. Żydowskie Pieśni Sztetla”

Wystąpiła, uznana za jedną z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki Jidysz w Polsce, Olga Avigail Mieleszczuk, która jest nie tylko znakomitą wokalistką, ale również badaczką tradycji muzyki polsko-żydowskiej. Oprócz śpiewu i tradycyjnego tańca, mieszkająca obecnie w Jerozolimie artystka przybliżyła również wiele ciekawych informacji związanych z kulturą żydowską. Na scenie towarzyszyli jej Małgorzata Szarlik – skrzypce i Robert Lipka – akordeon, a w programie koncertu znalazły się znane szlagiery muzyki żydowskiej, pieśń cadyka, chasydzkie niguny, kołysanki i jidiszowe ballady.
W Domu Kultury nie zabrakło i lokalnych akcentów.
Osiemnaście lat temu startował tu projekt „Chasydzi Piaseczna” – wspominał Robert Lipka. – Pamiętam spotkanie z Jerzym Duszą – kronikarzem Piaseczna, który oprowadzał mnie po ulicy Nadarzyńskiej. Dziś, jadąc Nadarzyńską, w ogóle nie poznałem tego miejsca.
Muzycy zaprosili również licznie przybyłą publiczność do wspólnego śpiewania – zarówno po polsku, jak i po hebrajsku. Kulminacyjnym tego momentem było wykonanie pieśni „Cały wielki świat”. Na bis zagrano za to „Hava nagila”, czyli „Radujmy się” – słynną ludową pieśń żydowską śpiewaną na święta, między innymi na Chanukę.

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

  1. Godna uznania inicjatywa. Wspomnienia …sentymenty….Nasza historia.
    Uprzejme pytanie :
    Gdzie w Piasecznie i najbliższej okolicy znajdują się (pozostały …zachowano,utrwalono dla potomnych ) „ślady” po tej znaczącej ,nie tylko statystycznie , żydowskiej Społeczności Piaseczna ?
    Ps. Mam na myśli tylko te „ślady ” które są GODNE wspomnienia.

    kaan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię