Większa podwyżka dla leniwych

0
SONY DSC
BB

PRAŻMÓW Gmina zaczęła od początku tego roku dopłacać do zbiórki segregowanych odpadów, aby zachęcić do zmiany nawyków mieszkańców, którzy wrzucali do tej pory wszystkie śmieci do jednego kosza

Władze gminy jeszcze w ubiegłym roku wybrały w przetargu firmę, która będzie odbierała odpady od mieszkańców do końca 2019 roku. Jak tłumaczy wójt Sylwester Puchała, wysokość oferty operatora – choć najkorzystniejsza – jednak nie pozwoliła na utrzymanie dotychczasowej ceny, jaką mieszkańcy płacili za odpady posegregowane, czyli 9 zł za miesiąc za osobę.
Uchwalając nowe stawki, włodarze postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i dodatkowo zachęcić osoby, które do tej pory wrzucały odpady do jednego kosza, by zaczęły je segregować. Z tego powodu wzrosła dysproporcja pomiędzy opłatami za śmieci tzw. suche oraz mokre. Przez minione trzy lata oddając zmieszane śmieci, około 30 proc. mieszkańców gminy płaciło miesięcznie po 15 zł. Od miesiąca płacą 19 zł.
Podwyżka dla segregujących była dużo mniej dotkliwa, ponieważ zamiast 9 zł płacą 11. Z wyliczeń kosztów obsługi gminnego systemu odbioru odpadów wynika, że powinni płacić jeszcze więcej, czyli przeszło 12 zł.

Ale zdecydowaliśmy się na dopłacanie do każdej osoby 1,12 zł miesięcznie – tłumaczy Sylwester Puchała. Jakie w związku z tą dotacją gmina poniesie koszty, będzie wiadomo pod koniec roku.

Efekt nieproporcjonalnego wzrostu opłat już widać.

Z powodu zwiększenia się różnicy między dwiema stawkami, wielu mieszkańców składa do nas dokumenty, w których deklaruje, że będzie segregować odpady – informuje Agnieszka Markowska, skarbnik gminy Prażmów.

WPI TAXI Piaseczno
PC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię