Wielbłąd uczestniczący w Orszaku Trzech Króli? Czytelnicy zbulwersowani, fundacja uspokaja

7

Kilka tygodni temu napisaliśmy o konkursie, dzięki któremu można wygrać uczestnictwo prawdziwego wielbłąda w przyszłorocznym orszaku. Pomysł wykorzystania żywego zwierzęcia w inscenizacji wzbudził wiele emocji i negatywnych opinii, którymi podzielili się z nami nasi Czytelnicy. Tymczasem fundacja organizująca konkurs uspokaja i zapewnie o komforcie i dobrych warunkach, jakie zapewniane są wielbłądom

– Dramat, który debil to wymyślił? – oburza się jeden z Czytelników naszego portalu. – Wstyd ! Jak można narażać zwierzę na takie warunki?! Koniec używania zwierząt jak zabawek!Macie unieważnić konkurs bo inaczej zbojkotujemy cała imprezę!
– Przykro się robi kiedy zwierzęta są traktowane tak przedmiotowo – napisała inna Czytelniczka. – To chyba nie jest dla nich klimat? Proszę… zastanówcie się co jest ważniejsze. Rozrywka czy dobro zwierząt? – pyta retorycznie Czytelniczka.
– Jestem przeciwna takiemu uprzedmiotowieniu zwierząt! Skąd ten absurdalny pomysł?! Dla wielbłąda to nic przyjemnego, a wręcz jedynie stres! Co z Wami… – denerwuje się kolejna Czytelniczka.
– Jeżeli komuś brakuje wielbłądów, to proponuję przenieść się do Afryki. Ktokolwiek wpadł na ten genialny pomysł powinien udać się do psychologa, który pomoże mu podnieść swoje poczucie własnej wartości humanitarnymi sposobami. Ludzie, którzy szanują zwierzęta, z pewnością nie wezmą udziału w głosowaniu, a tym bardziej w tym linczu na bezbronnej istocie – dodaje kolejna osoba.
Podobnych komentarzy pod naszym artykułem były dziesiątki. Spostrzeżeniami i uwagami naszych Czytelników podzieliliśmy się z Fundacją Orszak Trzech Króli. Otrzymaliśmy oświadczenie następującej treści:

„W związku z pojawiającymi się negatywnymi komentarzami dotyczącymi udziału żywych wielbłądów w organizowanym przez Fundację Orszak Trzech Króli wydarzeniu poniżej przedstawiamy stanowisko fundacji w wymienionej sprawie.
Widzimy i rozumiemy emocje osób, dla których zdrowie i komfort zwierząt są ważne i bardzo to szanujemy. Dla nas również są one istotne, dlatego miejsce, które udostępnia nam wielbłądy na czas wydarzenia, zostało przez nas wcześniej zweryfikowane. Zwierzęta są zdrowe i zadbane, na co wskazuje ich wygląd zewnętrzny. Niejeden raz byliśmy również świadkami bardzo dużej troski z jaką są one traktowane przez właściciela. Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby miały one względny spokój, nie dopuszczamy bezpośrednio do nich tłumów ludzi podczas wydarzenia. Wielbłądy są zwierzętami o dużej wytrwałości i odporności na warunki zewnętrzne. Gatunek wielbłąda, który uczestniczy w Orszaku pochodzi z Kazachstanu, gdzie temperatury dochodzą do minus 50 stopni Celsjusza. Chcemy również zaznaczyć, że zwierzęta które biorą udział w przedstawieniu nigdy nie żyły na wolności, ponieważ są to zwierzęta hodowlane, urodzone w Polsce. Nie przyszłyby na świat, gdyby nie było hodowców. Odnośnie samego konkursu, pragniemy poinformować, że żadne zwierzę nie jest również transportowane przez cały kraj. Mamy nadzieję, że uspokoi to Państwa wątpliwości. „Wygraj Wielbłąda” jest tylko nazwą konkursu. Fundacja pokrywa koszt udostępnienia zwierzęcia, które pochodzi zawsze z hodowli znajdującej się jak najbliżej zwycięskiej miejscowości.
Działania, które prowadzimy są w pełni legalne, a wykorzystanie zwierząt na potrzeby sztuki jest zjawiskiem powszechnym w naszej kulturze. Bardzo często biorą one udział w filmach, pokazach oraz innych wydarzeniach z dziedziny kultury i sztuki. Pozwalają one uczestnikom imprezy w realistyczny sposób przeżywać historyczne wydarzenia, które przedstawiamy. Z naszych doświadczeń wynika, że większość osób bardzo pozytywnie odbiera ich obecność. Zwierzęta od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi. Wiele osób hoduje zwierzęta i znajduje w tym wielką radość mogąc otoczyć zwierzę swoją opieką.
Adresatami organizowanego przez fundację wydarzenia są osoby o rozmaitych poglądach, w różnym wieku, o najróżniejszym statusie społecznym. Serdecznie zapraszamy wszystkich bez wyjątku. Rosnąca popularność wydarzenia jakim jest Orszak pokazuje nam, że jest potrzeba aktywizacji lokalnych społeczności na rzecz kultury i sztuki. My ze swojej strony chcemy tylko pomagać rozwijać i promować te wartości w naszym społeczeństwie. Celem i sensem konkursu nie jest sam wielbłąd, ale jednoczenie lokalnej społeczności we wspólnym działaniu, jakim jest wspólne zaangażowanie w głosowanie. Nie jest nim również promocja samej Fundacji, a jedynie wsparcie lokalnych wydarzeń, dla których odwiedziny pięknego gościa są ogromnym, pozytywnym przeżyciem i wyróżnieniem.
Mamy ogromną nadzieję, że w całej dyskusji wokół wydarzenia znajdzie się także miejsce na wzajemny szacunek i dialog. Ze swojej strony popieramy wszystkie działania mające na celu walkę z agresją wobec zwierząt. Uważamy, że każdemu stworzeniu należy się szacunek. Wszystkim zaangażowanym w walkę o godne traktowanie zwierząt życzymy więc sukcesów w niesieniu pomocy tym, które rzeczywiście jej potrzebują.”

czytaj też: 

7 KOMENTARZE

  1. Ten orszak to zabobon i mentalny powrót dp średniowiecza, kiedy to panowie w koronkowych sukienkach byli ziemskimi bogami.

    • Nie jestem z tej bajki facetóf w sukienkach,ale lubię być uczciwy dla własnej satysfakcji:Do Ann(bo Twojego “zwichrowanego umysłu” nie da się skryć pod innym nickiem..)Czy dzisiejsze,bezmyślne,puste”orszaki codzienne pielgrzymki”do centrów handlowych mają większą wartość poza dochodem ich właściciela? Ci w”koronkowych sukienkach byli ziemskimi bogami” przez wieki mieli obowiązek edukować dzieci/prowadzić szkoły,jasne,że za dziesięcinę i przywileje. Potrafisz docenić,że umiesz czytać?Myślisz,że wszyscy potrafią(nawet w EU)?

  2. Oddaj im swoje dzieci, pieniądze i idź tańczyć chocholi taniec. Nie myśl, nie staraj się zrozumieć otaczającego Cię świata. Tańcz i bądź posłuszny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię