Wiele atrakcji z okazji święta odzyskania niepodległości. Był bieg i piknik historyczny

2

KONSTANCIN-JEZIORNA W poniedziałek hucznie obchodzono w Konstancinie-Jeziornie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw upamiętniono poległych, potem odbył się doroczny Bieg Niepodległości, a po nim piknik historyczny. Całość obchodów dopełnił koncert „Powidoki Niepodległości”


Uroczystości rozpoczęła msza św. za Ojczyznę, która odbyła się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Po mszy nastąpiło złożenie wieńców w miejscach pamięci. Najpierw delegacja, której przewodniczył burmistrz Kazimierz Jańczuk udała się pod pomnik zbrodni katyńskiej przy ul. Sienkiewicza, gdzie płomienną mowę wygłosił wiceburmistrz Dariusz Zieliński.
– Wiele osób i środowisk zabiegało o odzyskanie przez Polskę niepodległości – mówił. – Ale najważniejsza była ofiara krwi, która przyczyniła się do reaktywowania Rzeczpospolitej, pamiętamy o powstaniach śląskich, powstaniu wielkopolskim czy wojnie polsko-bolszewickiej – mówił. – Aż wreszcie przyszedł wrzesień 1939 roku, kiedy to nasz kraj zaatakowały dwa totalitaryzmy. Dziś spotykamy się przy pomniku zbrodni katyńskiej, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość. Upamiętnia on ponad 20 tys. przedstawicieli polskich elit, którzy ponieśli śmierć, bo byli Polakami. Oni zginęli, ale nie zamordowano prawdy.

Doroczny Bieg Niepodległości jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Do mety dobiegło 198 osób

Podobne uroczystości odbyły się także przy pomniku żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego oraz przy pomniku mieszkańców Jeziorny, poległych w latach 1918-1921. Następnie burmistrz Jańczuk udał się pod urząd miasta, skąd wystartował 29. Bieg Niepodległości. Biegacze mieli do pokonania dokładnie 2,2-kilometrową trasę, wiodącą ulicami Piaseczyńską, Warszawską, Piłsudskiego oraz Sienkiewicza. Metę ustawiono w Parku Zdrojowym, między tężnią, a Hugonówką. W biegu głównym wzięło udział 198 osób (zapisało się 250). Pierwszy linię mety przekroczył Bartosz Kucharski (6 min 22 sekundy), drugi był Piotr Szczepański, a trzeci – Dawid Szymański. Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Płocińska (7 min 11 sekund) przed Anną Górnicką-Antonowicz i Aleksandrą Golon. Zwycięzcy oprócz medali otrzymali także puchary i nagrody rzeczowe. Na wszystkich czekały też gorąca grochówka i żurek.
Po biegu głównym na krótszych dystansach rywalizowało także około 400 dzieci. Tu nagrodami były gry edukacyjne i planszowe.


Po południu w rejonie Hugonówki rozpoczął się piknik historyczny z udziałem rekonstruktorów, w tym kawalerzystów. Zbudowano obóz wojsk polskich, w którym można było obejrzeć dawną broń, spróbować sił na strzelnicy, sprawdzić się w szermierce, wsiąść do symulatora lotniczego czy na prawdziwego konia. Były też pokazy kawaleryjskie i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie orkiestry. Obok rozstawiono kramy z ozdobami, rękodziełem i regionalnymi przysmakami, na których można było zrobić zakupy. Obchody dnia niepodległości zwieńczył koncert „Powidoki Niepodległości”, podczas którego można było posłuchać znanych utworów w nowych aranżacjach.

Tomasz Wojciuk

2 KOMENTARZE

  1. Panie redaktorze Tomaszu, rzetelne dziennikarstwo jest chyba Panu obce 🙁 Zapomniał Pan że kilkaset dzieciaków oraz osób dorosłych wzięło udział w Harcerskiej grze terenowej organizowanej przez Drużynę Harcerską z Konstancina-Jeziorny należącą do Hufca Piaseczno…
    Ponad 100 harcerzy było 11 listopada w Parku Zdrojowym, na co trzeba patrzeć aby ich nie zauważyć i o nich nie wspomnieć??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię