Wielka Orkiestra, startujemy!

0

POWIAT Tegoroczny, 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już 31 stycznia. W tym roku zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W powiecie piaseczyńskim w akcję Jurka Owsiaka włączyły się sztaby: Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, Tarczyn i Mroków

W Piasecznie przez cały ostatni tydzień odbywały się różne spektakle, spotkania, koncerty, które transmitowane były i są online przez Centrum Kultury. W piątek 29 stycznia o godzinie 20 obejrzeć będzie można kabaret Paranienormalni, a następnego dnia o godzinie 18 „Arcy historie dzieł. Nagość w sztuce” i o godzinie 20 spektakl Teatru Łups „Stowarzyszenie umarłych poetów”. W ramach niedzielnego finału odbędą się z kolei koncerty, animacje, rozmowy, wspomnienia: Bajkowy Zakątek z postaciami z bajek (od godziny 13 do 16), Aukcja prac plastycznych (godzina 15), Bajkowa Niedziela (godzina 17) i Światełko do Nieba (godzina 20). Podczas wszystkich wydarzeń Centrum Kultury w Piasecznie zbiera wpłaty na WOŚP do eSkarbonki (https://eskarbonka.wosp.org.pl/xtxjpx). Oprócz tego na ulicach gminy będzie można, tradycyjnie, spotkać wolontariuszy z puszkami. W przeszło ośmiogodzinnej relacji, którą będzie można oglądać na FB Centrum Kultury szczególnym gościem na scenie będzie natomiast założyciel zespołu Ira – Kuba Płucisz.

Wszystko jest u nas jak w poprzednich latach, tyle że, ze względu na kwarantannę, nie ma koncertu – mówi Elżbieta Gotchold, szefowa sztabu WOŚP Piaseczno. – Mamy 120 zarejestrowanych wolontariuszy, a z fundacji WOŚP, poza puszkami, serduszkami i plakatami, w związku z covid otrzymaliśmy maski, rękawiczki i płyn dezynfekujący.

W Konstancinie  spotkanie z gwiazdami

– W tym roku liczba naszych wolontariuszy wynosi 90 osób – mówi Julia Dymowska, Szef Sztabu WOŚP w Konstancinie-Jeziornie. – Ciekawostką jest fakt, że nasz najmłodszy wolontariusz ma sześć lat.

Wszyscy oni serdecznie zapraszają na finał w formie online. W programie: kalambury, WOŚP16challenge, rodzinne śpiewanki, joga online oraz rozmowy na żywo z gwiazdami, m.in. Małgorzatą Sochą, Karolem Strasburgerem i Joanną Kołaczkowską. W Konstancińskim Domu Kultury odbędą się również transmitowane na żywo występy: Chaszcze i Gąszcze, mlodyBojan, Wiktoria Agnyziak, Klub Karate Kyokushin Ippon, Scotch Martin Project, Hamski Bruk, Ciepłe Popołudnie oraz Róża i Burza. O godzinie 20 odbędzie się z kolei Światełko do Nieba w formie online.

Wolontariusze zapraszają również do wzięcia udziału w licytacjach online.
– W serwisie Allegro na koncie naszego sztabu już od teraz do dnia finału można wylicytować przedmioty, tj. gadżety piłkarskie od Romana Koseckiego, płytę z autografem rapera Quebonafide, vouchery na lokalne usługi, a także rękodzieła i prace mieszkańców Konstancina – zachęca Julia Dymowska.

Można także wspierać fundację poprzez wrzucanie datków do puszek stacjonarnych, zlokalizowanych w różnych punktach gminy Konstancin-Jeziorna. Są to, między innymi: Zakład Gospodarki Komunalnej, Myjnia Nova, Park Cafe Konstancin, Cafe Beza, Hugonówka FoodArt Cafe, Kwiaciarnia Sizal, Kaizen Sushi, Bułkę przez Bibułkę, Gabinet medycyny estetycznej Dr Beata Dethloff, Piekarnia Putka, Akademia Pana Adama, My Jesteśmy Inni.
Jeszcze inną formą wsparcia są wpłaty online do eSkarbonki, czyli wirtualnej puszki bez wychodzenia z domu. Szczegóły na FB Sztab WOŚP Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury.

Zagrają Popkultura i Cukier

W Górze Kalwarii, w dniu finału, odbędą się licytacje online (do 10 do 12), na rynku miejskim (od 12 do 18) stanie Miasteczko Camperowców, a od 13 do 14 na stawach w Baniosze będzie można pomorsować. O 15 ruszy finał turnieju w grze Fifa, o 16.30 – koncert zespołu Popkultura, o 17.15 – prezentacja przedmiotów na licytacje, a o 18 rozpocznie się koncert zespołu Cukier. Występy na żywo będą transmitowane online na Facebooku miejscowego ośrodka kultury.

Rok temu morsowanie odbyło się na rynku, w tym roku na stawach w Baniosze

A jak będzie można wesprzeć 29. Finał w Górze Kalwarii? W tym roku na ulice Góry Kalwarii wyjdzie 65 wolontariuszy WOŚP, którzy będą kwestować od 7 do 21 w całej gminie. Będą obecni w okolicach sklepów wielkopowierzchniowych, małych sklepików, rynku miejskiego, kościołów, stacji benzynowych, jak również w pieszych zespołach na terenie całego miasta.

W 12 miejscach w gminie dostępna będzie też Sztabowa Puszka Stacjonarna: KIME – Hala sportowa Jana Białka 7 (Puszka dostępna w godzinach treningów 17-20), Piekarnia Góralka – Kąty Akacjowa 53, Drogeria Anna – Dominikańska 2/4, Studio rehabilitacji – Budowlanych 1, Sklep Eden – Dominikańska 1, Sklep GAGA – Pijarska 53, Przedszkole Czarodziejska Planeta – Wyszyńskiego 14 B, Sam u Jacka – Góra Kalwaria 3a, AR Skład – Kalwaryjska 8, Biblioteka publiczna w Górze Kalwarii, Sklep u Agaty w miejscowości Dobiesz i Góra Kawiarnia – kawiarnia naprzeciw OSP w Gorze Kalwarii. Sztab utworzył również eSkarbonkę, do której można wrzucić datki za pomocą kilku kliknięć.

Finał z harcerzami i strażakami

Sztab WOŚP po raz trzeci organizuje finał w siedzibie jednostki OSP Tarczyn. W grupie wolontariuszy są druhny i druhowie MDP Tarczyn jak też harcerze z 66. DSH ,,Granaty”.
– W tym roku, z racji sytuacji związanej z COVID-19, mamy ograniczone pole działania – mówi Monika Perzyna ze sztabu WOŚP Tarczyn. – Co do wydarzeń, skupimy się tylko na pokazach strażackich. Dla chętnych dostępne będą: zwiedzanie remizy, pokaz wozów strażackich, szkolenie z pierwszej pomocy. Rok temu było całkiem inaczej, jednak tym razem ograniczamy się tylko to działań w obrębie jednostki.

Wolontariusze z puszkami, oprócz OSP Tarczyn, znajdować się będą w okolicach kościoła, osiedli i stacji benzynowych. W akcję, jak co roku, włączają się również Parnikówka oraz okoliczni mieszkańcy. Finał w Tarczynie rusza o 8 rano.

W Mrokowie stawiają na internet

– Nasza szkoła od 2004 roku staje na wysokości zadania i pomaga  – mówi Katarzyna Waszczyk, szefowa sztabu WOŚP Mroków. – Teraz również, w tych niełatwych chwilach, pragniemy „grać z radością i z głową”! Ze względu na bezpieczeństwo duża część aktywności w naszym sztabie została przeniesiona do internetu.
Z działaniami wystartowano już w grudniu. Od 17 do 30 grudnia na Facebooku i stronie internetowej szkoły działała Loteria Fantowa, z której zebrane środki finansowe zasiliły ,,Szkolną Skarbonę WOŚP.” 14 grudnia została także aktywowana szkolna e-skarbonka, a oprócz niej działają także e-skarbonki miejscowych pięciu wolontariuszy.

– Wiemy, że taka forma pomocy jest szybka, prosta i bezpieczna – dodaje Katarzyna Waszczyk. – Mamy nadzieję, że wirus nie pokona „największej orkiestry świata”, ale będzie to możliwe tylko przy państwa wsparciu, pomocy i otwartym sercu. Zapraszamy!
W tym roku także Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli pierwszy raz włączyła się do zbiórki. We wszystkich filiach (Magdalenka, Łazy, Mroków i Mysiadło) stoją stacjonarne puszki, a czytelnicy w zamian za datek mogą wybrać sobie dowolną książkę z tzw. „darów”.
– Są to książki, które mieszkańcy przekazują do biblioteki, a nam się np. dublują” – tłumaczy Magdalena Barańska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lesznowoli.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię