Wielkie czytanie Wyspiańskiego

0

GÓRA KALWARIA Wczoraj w ramach Narodowego Czytania przed kalwaryjskim ratuszem „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego nie tylko czytano, ale także zagrano.


Znakomici aktorzy i zaproszeni goście wcieli się w bohaterów dramatu przy muzycznym akompaniamencie Tadeusza Sasa. Oprócz czytania również śpiewano, tańczono i improwizowano wciągając do zabawy zgromadzoną publiczność. Kolorytu, charakteru i niesamowitego klimatu dodały zespoły folklorystyczne URZECZEni, Cendrowianki i Kalwarki.


Poziom czytania tekstu bez wątpienia podyktowali aktorzy: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Krzysztof Kiersznowski, Witold Dębicki i Michał Rolnicki. Pozostali próbowali podążać za mistrzami, ale bez stresu i zbędnej tremy. Aż trudno uwierzyć, że po fragmentarycznej próbie spektakl wypadł tak spójnie. A to wszystko dzięki wspaniałej zabawie, w jaką dali się wciągnąć aktorzy-recytatorzy, poprzebierani w barwne stroje i emanujący pozytywną energią.
A początek wcale nie zapowiadał się różowo – niepewne pogodna, mżawka z nieba i chyba nie do końca fortunny dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego spowodowały, że na rynku nie zjawiły się tłumy. Prawdę mówiąc w samo południe widownia była pusta.
Charyzmatyczna Panna Młoda, w którą wcieliła się wiceprzewodnicząca rady miejskiej Aleksandra Fedynicz-Komosa przyodziana w białą, efektowną suknię (tę samą, w której przed laty brała swój ślub) zachęcała przechodniów by dołączyli do „Wesela”. Kroku próbował jej dotrzymać Pan Młody, w którego wcielił się redaktor naczelny „Kuriera Południowego” Kamil Staniszek. Wśród osób biorących udział w narodowym czytaniu znalazł się także burmistrz Dariusz Zieliński oraz przedstawiciele urzędu gminy i lokalni działacze.
Kilkanaście minut po dwunastej krzesełka wypełniły się publicznością i można było zaczynać. Para młoda poza czytaniem swoich ról hasała także w rytm muzyki próbując wciągać do zabawy widzów. Zarówno uczestnikom narodowego czytania, jak i zaproszonym gościom dobrze przecież już znany dramat sprawił dużo radości, ale także skłonił do refleksji. Po zakończeniu spektaklu – bo chyba tym mianem należałoby określić tegoroczne czytanie, był czas na pamiątkowe zdjęcia i podziękowania
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich wprowadzona od 2012 roku . Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

'Wesele"- Narodowe Czytanie – było wspaniale 🙂

Opublikowany przez Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Kalwarii na 2 września 2017

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię