KONSTANCIN-JEZIORNA W tegorocznym XVI Festiwalu Małych Form Teatralnych Grand Prix za spektakl „O mądrej królewnie i smoku ze Złotej Góry”zdobyła Szkoła Podstawowa nr 4 w Słomczynie
Poziom artystyczny festiwalu jak zwykle zachwycił. W konkursie wzięło udział 5
spektakli, przygotowanych przez uczniów i nauczycieli z konstancińskich szkół. Wszystkie sztuki wnikliwie oceniło jury, w którym zasiedli reżyser Radosław Dunaszewski, Przemysław Kaczyński i pedagog teatru – Dominika Szulc. Główną nagrodę festiwalu zdobył Teatr Optymistyczny ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie za spektakl „O mądrej królewnie i smoku ze Złotej Góry”. Przedstawienie według tekstu pisarki Wioletty Piaseckiej wraz z uczniami przygotowały nauczycielki Małgorzata Gozdołek oraz Adrianna Mańkowska-Rzezak.
– Spektakle były w tym roku bardzo różnorodne. Jednak dwa z nich zdecydowanie się wyróżniały – mówił ogłaszając werdykt Radosław Dunaszewski. – Po długich naradach zdecydowaliśmy przyznać nagrodę przede wszystkim za ogromną radość gry na scenie.
Jurorzy docenili także „Trio absurdalne z księżycem i flecistką” przygotowane przez
Gimnazjum NoBell. Bardzo dojrzała i profesjonalnie zagrana sztuka otrzymała nagrody za reżyserię oraz scenografię i kostiumy. Odebrała je Beata Siwicka, nauczycielka, która wraz z młodzieżą przygotowała spektakl. Cała obsada w składzie Julia Kubicka, Magdalena Mariańska, Stanisław Kamiński, Mateusz Nowicki została także wyróżniona za indywidualne kreacje aktorskie.
Za „odważną próbę tworzenia i mierzenia się z tekstem” nagrodzono grupę SZOK ze Szkoły Podstawowej nr 1, która zaprezentowała spektakl „Szkoła na opak”. Natomiast Paulina Jaszczuk, Anita Pilszyk i Daniel Zygmunt z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta odebrali wyróżnienia za pomysły inscenizacyjne do spektaklu „Czerń i biel”. Laureaci festiwalu otrzymali nagrody z rąk Edyty Markiewicz-Brzozowskiej, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury oraz przedstawicieli jury.
XVI Festiwal Małych Form Teatralnych uświetniły także gościnne, autorskie spektakle
pozakonkursowe młodzieżowych i dziecięcych grup teatralnych KDK, prowadzonych przez pisarkę, reżyserkę i instruktorkę teatralną Ewę Cielesz. Teatrzaki wystawiły barwny spektakl „W ogrodzie ciotki Danuty”, grupa Za drzwiami przypomniała staropolskie wierzenia ludowe w spektaklu „Jak wiły wianki wiły”, a Miniatura zagrała „Wino porzeczkowe”, czyli zabawne przedstawienie o pewnym domu, w którym straszy. Rodzinny festiwal z właściwym sobie poczuciem humoru poprowadził aktor Zbigniew Kozłowski.
TW