Wielkie zmiany w rejonie targowiska. Powstaną kolejne skwery i parking

9

PIASECZNO Niedawno oddano do użytku nowy skwer z placem zabaw przy Centrum Edukacyjno-Multimedialnym. W tej chwili trwa budowa kolejnego od strony ul. Żytniej. Trzeci teren zielony powstanie w przyszłym roku na miejscu dawnej hali mięsnej. Jednak to nie koniec inwestycji w tej części miasta


Za szkołą powstaje kolejny skwer i parking na 30 samochodów

Trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich lat teren przy torach ograniczony ulicami Jana Pawła II, Dworcową i Nadarzyńską zmienił się nie do poznania. Niedawno zakończyła się budowa nowej szkoły, która kosztowała ponad 50 mln zł. Jednak gmina wcale nie zwalnia tempa. Od strony ul. Jana Pawła II właśnie otwarto nowy skwer z placem zabaw, ławkami, przyrządami do ćwiczeń, zielenią, elementami małej architektury. Skwer nr 2 powstaje na tyłach szkoły, od strony ul. Żytniej. Duży plac, na którym trwają obecnie intensywne prace, zostanie podzielony na dwie części. Jedna zostanie wyłożona ekokratą i przeznaczona na parking dla około 30 samochodów, druga – obsadzona zielenią – będzie stanowiła miejsce rekreacji i wypoczynku.

Uniwersalne targowisko

Kolejny, trzeci skwer, powstanie na miejscu rozebranej kilkanaście dni temu hali miejskiej. Wykonawca zbuduje go jednak dopiero w przyszłym roku w ramach przebudowy terenu targowiska. Ten termin wiąże się ściśle z harmonogramem prac – najpierw modernizowany będzie fragment placu targowego od strony ul. Nadarzyńskiej, a handel przeniesie się na część terenu od strony ul. Jana Pawła II. Potem prace obejmą część północną, a z części południowej będzie można już korzystać. Cały czas gmina zastanawia się nad ostatecznym wyglądem placu. Być może częściowo zostanie on zadaszony, na pewno pojawi się na nim pawilon w zabudowie kontenerowej z toaletą i pomieszczeniem biurowo-socjalnym.
– Chcemy, aby plac targowy po przebudowie umożliwiał także organizowanie w tym miejscu imprez masowych – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – To ma być uniwersalna przestrzeń, którą będzie można dostosować do oczekiwań mieszkańców. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem będzie też wprowadzenie dodatkowego dnia handlu. Dniem takim mogłaby być sobota.

Porządkują teren dawnej mleczarni

Kilka miesięcy temu gmina przejęła plac na rogu ulic Jana Pawła II i Dworcowej, ze stojącym na nim budynkiem starej mleczarni. Cały czas trwa porządkowanie tego terenu. Do usunięcia zostały jeszcze m.in. gruzy, pozostałości zabudowań oraz stary metalowy komin. Gmina złożyła zapytanie ofertowe do firm, które mogłyby zająć się ostatecznym wyczyszczeniem placu. Prace porządkowe prawdopodobnie zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Zlecono także ekspertyzę budynku, która odpowie na pytanie w jakim stanie technicznym znajduje się stara mleczarnia (na jednej ze ścian widać głębokie pęknięcie). Ekspertyza ma dać odpowiedź na pytanie, czy budynek nadaje się do remontu. Jeśli zostaną wykryte wady konstrukcyjne, niewykluczone że trzeba będzie go rozebrać i wybudować od nowa (pytanie jak na to będzie zapatrywał się konserwator zabytków). Sytuacja ma wyjaśnić się w przyszłym roku. Osobną kwestią jest to, co w przyszłości znajdzie się w budynku starej mleczarni. We wniosku o wywłaszczenie napisano, że gmach zostanie przeznaczony na Centrum Integracji Społecznej, Centrum Usług Wspólnych lub będzie pełnił funkcję oświatową. Teraz pojawił się pomysł, aby zbudować na tym terenie salę teatralną z prawdziwego zdarzenia.
– Nie wiem jednak, czy taka sala się tu zmieści – dzieli się swoimi wątpliwościami burmistrz Daniel Putkiewicz. – Na pewno trzeba to wnikliwie przeanalizować.
Inne brane pod uwagę lokalizacje, w których mogłaby powstać sala teatralna to teren parkingów przy Sierakowskiego bądź przy Nadarzyńskiej.

Tomasz Wojciuk

9 KOMENTARZE

 1. no tak, sala teatralna, na targowisku lub na parkingu przy Sierakowskiego albo przy Nadarzyńskiej i dokładamy parkowanie płatne na terenie całego centrum Piaseczna i będzie bosko. O take Polske my walczyli! Dziękujemy!

 2. Ja się pytam gdzie ta SKM-ka do Piaseczna? Tory są pociągu brak. Ciekawe czy 709 wróci na swoja dawną trasę lub jakie jest planowane rozwiązanie bo P1 lub P2 to są przewozy widmo.

  • Przecież była już o tym mowa nie raz, puki co PKP i Warszawa blokuje, dopiero za parę lat po remoncie tunelu średnicowego coś mają zrobić.

 3. Zgadzam się z Łysym Mnichem wszyscy jesteśmy za przywroceniem 709 na starą tras€ mamy nadziej€ że remont skrzyżowania kiedyś się skończ, idzie w ślimaczym tępie

 4. Dokładnie podzielam zdanie z przedmówcami @Łysy Mnich i @Tadeusz. Zdaję się, że w mieście są poważniejsze problemy chociażby z komunikacją. Co z 709? Co z liniami P1 i P2? Co z SKM? Żądamy odpowiedzi od Pana Burmistrza!

 5. W imię ugruntowania wieloletniej już tradycji starą mleczarnię należałoby przerobić na Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej im. Rzezi Wołyńskiej.

 6. „… w ciągu ostatnich lat teren przy torach ograniczony ulicami Jana Pawła II, Dworcową i Nadarzyńską zmienił się nie do poznania”
  ==================================
  Rzeczywiście, i to nie tylko w ciągu ostatnich lat. Fajnie tam było tak z 40 – 50 lat temu. Pamięta ktoś jeszcze to obniżenie terenu, na nim naturalną, dziką łączkę i wijącą się równie naturalnie Perełkę? Nawet pijawki w tej Perełce wtedy żyły (chociaż jakoś nie kojarzę, żeby to wtedy Perełką nazywano, może pamięć zawodzi)…

 7. Bardzo mnie cieszy, że po zamieszkaniu w tej dzielnicy, zaczyna wyglądać:) Okazuje się, że mieszka tu wielu OK Mieszkańców:)
  Pan burmistrz przychyli się oczywiście do monitów o przywrócenie 709, który rozładuje korki i do funkcjonalności skrzyżowawania, plany w każdej chwili do zmiany 🙂
  Plany zagospodarowania targowiska SUPER!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię