Wiemy kto najprawdopodobniej będzie szefował radzie, a kto zastępował burmistrza

1

GÓRA KALWARIA Na czwartkowe popołudnie została zwołana pierwsza sesja nowo wybranej rady miejskiej. Burmistrz i rajcy złożą ślubowanie, a następnie zostaną obsadzone najważniejsze funkcje. Nowy gospodarz gminy ma również wygłosić mowę, w której zawrze swoje zamierzenia


Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że pierwszym zastępcą Arkadiusza Strzyżewskiego zostanie Mateusz Baj (43 lata), wydawca lokalnego portalu, a do połowy 2016 roku gazety „Nad Wisłą”. Baj już w poniedziałek pożegnał się z czytelnikami i oznajmił, że sprzedał portal. Musiał zrezygnować z działalności gospodarczej, jeśli chce pełnić ważną funkcję w ratuszu. Po pierwszej – jutrzejszej – sesji rady powiatu odda też mandat radnego powiatowego, a jego miejsce zajmie Henryk Gromadzki.

Mateusz Baj prawdopodobnie będzie nadzorował realizację gminnych inwestycji i oświatę, która pochłania lwią część budżetu. Drugim zastępcą nowego burmistrza zostanie Danuta Rechnia (57 lat), jedna z czworga kandydatów na burmistrza Góry Kalwarii w ostatnich wyborach i opozycyjna radna w poprzedniej kadencji. Jej nominacja jest wynikiem porozumienia koalicyjnego pomiędzy radnymi wybranymi z komitetu Nowa Kalwaria (na czele którego stoi Arkadiusz Strzyżewski) oraz radnymi z ugrupowania Razem dla Góry Kalwarii (ich liderem jest Danuta Rechnia).

Jednak suma radnych koalicji (jest ich razem 9) nie wystarczy, żeby osiągnąć większość w radzie miejskiej. A to ważne, jeśli chcą skutecznie przegłosowywać proponowane przez nowego burmistrza uchwały, choćby budżet gminy. Dlatego liczą przynajmniej na poparcie „języczka u wagi”, czyli klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Troje nowych i młodych radnych PiS było już zachęcanych do współpracy przez komitety Nasza Gmina Nasz Powiat oraz Bezpartyjni (też mają w sumie 9 radnych), które dotychczas współrządziły gminą. Taka opozycyjna większość byłaby w stanie storpedować wiele propozycji ratusza. Jednak póki co klub PiS nie opowiedział się za nikim. Jak ustaliliśmy, ukłonem w stosunku do niego prawdopodobnie będzie funkcja przewodniczącego rady miejskiej. PiS planuje zgłosić nań kandydaturę Jana Rokity (30 lat), który był jego pretendentem do stanowiska burmistrza (zdobył 10 proc. głosów), ale ostatecznie został radnym. Z naszych informacji wynika, że koalicja Nowej Kalwarii i Razem dla Gminy nie planują wystawiać swojego kandydata na szefa rady. Nieoficjalnie słychać, że kontrkandydatem Jana Rokity może być Aleksandra Fedynicz-Komosa (Nasza Gmina Nasz Powiat). Czy tak będzie rzeczywiście okaże się jutro po godz. 17.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię