Wiemy, w którym mieście żyje się najlepiej! Piaseczno w czołówce!

21

PIASECZNO Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości, powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Czy w Piasecznie mieszka się lepiej niż rok wcześniej?


Jak powstaje ranking?

Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie względem poprzednich lat. Podobnie jak wcześniej, analitycy portalu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2019 roku) wzięli pod uwagę dwa kluczowe wskaźniki: liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

Dla tych dwóch wskaźników obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:

 • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
 • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Na koniec eksperci podsumowali wynik dla każdego miasta, który stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Na tej podstawie stworzyli zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze.

W czołówce prawie bez zmian. Piaseczno w TOP 10

Czołówka rankingu, w porównaniu do poprzedniego roku nie zanotowała spektakularnych zmian. W dalszym ciągu na czele rankingu stoi miasto Kołobrzeg, które wzmocniło swoją punktową przewagę nad Wrocławiem i Sopotem. Na uwagę zasługuje Warszawa, która znalazła się po raz kolejny poza podium.
Najlepszą dziesiątkę zamykają największe miasta – Poznań i Łódź, które zostały wyprzedzone przez Piaseczno, Józefów, Świnoujście i Zakopane. Co ciekawe w TOP 10 zabrakło takich miast jak Kraków (11), Gdańsk (13) czy Lublin (29).

Pewne zmiany są za to widoczne w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe. Ta grupa ośrodków miejskich wygląda jednak podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona.

Piaseczno poprawiło wyniki sprzed roku

Piaseczno, które zajęło dobre ósme miejsce w zestawieniu, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu zanotowało wzrost liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców (z 479 na 481), co oznacza dalszą stopniową poprawę dostępności lokali w tym mieście. Statystycznie sytuacja pod tym kątem jest tu lepsza niż np. w Szczecinie, Lublinie czy Bydgoszczy. W przypadku wielkości powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę nastąpił nieznaczny wzrost o 0,2 mkw. – 33,8 mkw. Co w dalszym ciągu daje wynik lepszy od Poznania, Łodzi a nawet Warszawy.

21 KOMENTARZE

 1. Ten ranking nie pokazuje gdzie mieszka się lepiej, tylko gdzie deveoperzy budowlani osiągają dobre wyniki sprzedaży nowych mieszkań. Samo mieszkanie w Piasecznie komfortu nie daje. Przychodnia pamiętająca wczesny PRL, przepełnione szkoły, fatalna komunikacja zbiorowa, korki do i z Warszawy, brak obwodnicy. Do tego wystarczy zamknąć jedno skrzyżowanie (Puławska/Okulickiego) i miasto zostanie całkowicie zablokowane. Nie ma szans na połączenie z Metrem. SKM to kwestia kilku dekad. Ani to miasto ładne, ani wygodne.

  • Dokładnie! Publiczna podstawowa opieka zdrowotna – żadna. Brak normalnej przychodni, brak normalnego szpitala. Komunikacja zbiorowa/transport publiczny – żaden. Śmierdzące stare pociągi KM, brak SKM, a jeszcze zabrali jedynie dobrz funkcjonującą linę (709). Beznadziejna polityka najmu powierzchni na dworcu PKP przez gminę – brak kiosku, brak punktu gastronomicznego. Do tego korki w dużej mierze spowodowane przez wieczne remonty trwające latami, brak sieci asfaltowych ścieżek rowerowych (brak połączenia z ościennymi gminami np. Konstancin), sieć Veturilo bez stacji pośrednich wzdłuż ul. Puławskiej. Brak perspektyw, brak pracy – same sklepy i magazyny. Haracze ściągane przez Gminę na wzór Warszawy (np. deszczówka). Brak hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia, gdzie mogłyby być organizowane wydarzenia komercyjne. Poza tym to miasto to wyłącznie same banki i apteki… Wydarzenia kulturalne? Przez cały rok nuda… Chałtura na siłę według własnego uznania zarządzających…

   • Poza tym fatalna jakość wody miejskiej rzekomo z ujęć głębinowych. Woda twarda, z kamieniem i rdzą. Na przedmieściach ludzie uprzykrzający życie innym sąsiadom, którzy palą i smrodzą w okresie zimowym bezkarnie trując innych…

 2. biorąc pod uwagę tylko ten wskaźnik to jest typowanie najlepszego więzienia – im więcej cel na jednego więźnia tym lepiej… Najlepiej się żyje tam gdzie jest dużo zieleni, parków, nie traci się min 480 godzin rocznie życia stojąc w korku jadąc do pracy. Jest gdzie zaparkować pod domem. Są wszędzie trasy rowerowe, kina teatry muzea. Wysokie zarobki w stosunku do wydatków itd. no ale jest pseudo ranking no to jest,

 3. Piaseczno, Kołobrzeg, Sopot i Zakopane.
  Piaseczno to tani „hotel” dla przyjezdnych, pracujących w Warszawie.
  Mnóstwo „turystów” jest niezameldowanych i niezgłoszonych w deklaracjach.

 4. PS
  Tylko że „turyści” w Piasecznie nie są dla rozrywki i wydawania pieniędzy.
  Nie płacą też podatków.
  Stąd dramatyczne przeciążenie i niedofinansowanie wszelkiej infrastruktury.

 5. Niem czym sie szczycić, jest nad czym zapłakac budynek na budynku bez jakiegokolwiek planowania to jest chyba ranking kpiny z mieszkańców

  • Brawo to jest wiocha bez infrastruktury dróg szkół przychodni i miejsc użyteczności publicznej dobrze że nie muszę tam mieszkać chociaż dalej od centrum jest już też coraz gorzej

 6. tytuł ma się nijak do artykułu. no bo jak ma się ilość osób zameldowanych do jakości życia? przecież są takie getta jak ptasie osiedle, gdzie oficjalnie mieszka kilka razy mniej osób niż w rzeczywistości. no bo kto melduje obcokrajowców i wynajmujących mieszkanie?

 7. Hahaha… Piaseczno jako Mazowieckie Sopoto-Zakopane… hahaha… Przecież jak któryś z mieszkańców tylko trafi parę złotych, to natychmiast ucieka z tej zapyziałej dziury….
  P.S.
  Ale teraz włodarze miasta, bez najmniejszego problemu mogą wprowadzić jakiś podadatek ,,klimatyczny,, i na rogatkach miasta sprzedawać turystom bilety wstępu za wejscie do miasta i możliwość nacieszenia oczu tą ,,perełką,, urbanizacyjną Mazowsza hahaha…

 8. Kryterium proporcji liczby mieszkań do ludzi zapewnia, że prężne miasta z młodymi rodzinami mającymi po kilka dzieci trafiają na dół rankingu, a te, gdzie większość to staruszkowie zajmujący we dwójkę lub samotnie duże, puste mieszkania, trafia na górę.
  To czym się tu cieszyć?

  A do ustalania gdzie dobrze się żyje, stosuje się trochę więcej kryteriów.

 9. Piaseczno i Łódź w pierwszej dziesiątce jednego rankingu. Naprawdę jest się z czego cieszyć? Czy organizatorzy rankingu byli kiedykolwiek w GDAŃSKU? OK za nowego Burmistrza być może będzie lepiej ale jeszcze długa droga przed miastem.

  • Gdańsk bez porównania z tą dziurą… Jedyna wada, to to że ujście Wisły, którą skaża Trzaskowski dobry znajomy naszego Burmistrza.

 10. Przeciesz jak się Piaseczno nie podoba to droga wolna!!!! Nie rozumiem poco tu mieszkacie? A czy to taki tani hotel to tez bym nie powiedziała

 11. Wszyscy narzekają a mieszkają , burmistrz się nie podoba , dziura wielka , hotel , to wpierniczać zostaną rodowici mieszkańcy jak 20 lat temu i znowu będzie znakomicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię