Więzień przestrzega młodzież

0

PIASECZNO W liceum ogólnokształcącym przy ulicy Chyliczkowskiej odbyło się spotkanie poświęcone odpowiedzialnemu zachowaniu na drodze. Jednym z gości był 27-letni Patryk, który podzielił się z licealistami swoimi doświadczeniami związanymi z przebywaniem w zakładzie karnym


Spotkanie z młodzieżą z LO im. I Dywizji Kościuszkowskiej, prowadzone przez kom. Jarosława Sawickiego z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, było elementem kampanii „Poznaj i zrozum ryzyko” skierowanej do przyszłych i początkujących kierowców, ale także do tzw. piratów drogowych notorycznie łamiących przepisy i zasady bezpieczeństwa. Oprócz policji, w prelekcji uczestniczyli także funkcjonariusze służby więziennej, którzy przywieźli gościa specjalnego – młodego mężczyznę – 27-letniego Patryka – skazanego na 7 lat więzienia za kradzieże, rozboje oraz jazdę samochodem po pijanemu i bez uprawnień.

Polacy jeżdżą jak piraci

27-letni Patryk opowiedział młodzieży o trudach życia w zakładzie karnym, w którym przebywa już od 6 lat

Najpierw o przyczynach oraz skutkach wypadków drogowych bardzo ciekawie i sugestywnie opowiedział Wojciech Pasieczny, biegły sądowy i emerytowany szef warszawskiej drogówki. Wykład przerywany był krótkimi filmami oraz makabrycznymi zdjęciami wykonanymi w miejscach zdarzeń drogowych. Były policjant przedstawił też ubiegłoroczne statystyki, z których wynika, że wypadków drogowych w Polsce cały czas przybywa. W 2016 roku roku było ich aż 33 644. Rannych zostało 40 766 osób, a zginęło aż 3026. – Jesteśmy jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Europie – przekonywał Wojciech Pasieczny. W Polsce w 100 wypadkach ginie statystycznie prawie 9 osób, w Niemczech – 1,3. Nie ma w Unii Europejskiej państwa, w którym w wypadkach ginęło by tak dużo ludzi.
Policyjny ekspert pokazał także symulację, jak zachowuje się samochód przy danej prędkości oraz jak wydłuża mu się droga hamowania. – Fizyki nie da się oszukać – dodał na zakończenie. – Dlatego należy przyjąć zasadę: później wyjechałeś, później dojedziesz na miejsce. A kto nie chce się spóźnić, niech wychodzi z domu wcześniej, a nie próbuje odrobić stracony czas na drodze. Jeździjcie zgodnie z przepisami i spełniajcie swoje marzenia.

CZYTAJ TAKŻE:  Zabił psa! Grozi mu 5 lat więzienia

Pił i rozrabiał

Bohaterem drugiej części spotkania był 27-latek, który od 6 lat przebywa za kratami. Jego opiekunką jest porucznik Anna Penkin-Szafrańska – psycholog i terapeuta, pełniąca służbę na Służewcu. Chłopak tak naprawdę wchodził w konflikt z prawem od 17 roku życia, kiedy to rzucił szkołę i zadał się z nieodpowiednim towarzystwem. – Gdy trafiłem do więzienia, wszystko straciłem – przyznał. – Wcześniej życie na krawędzi mi imponowało, dopiero potem zrozumiałem jaki byłem głupi.
Osadzony przekonywał licealistów, że życie w więzieniu jest naprawdę ciężkie, zwłaszcza jeśli trafi się tam w młodym wieku. – Patryk większość przestępstw popełnił pod wpływem alkoholu – dodała porucznik Penkin-Szafrańska. – Mimo że obecnie chodzi do trzeciej klasy liceum, zajmuje się wolontariatem i pracuje nad sobą, sąd nie chce skrócić mu wyroku. Został mu rok odsiadki. Pomyślcie o tym, zanim zrobicie coś głupiego.
– Od niedawna akcję „Poznaj i zrozum ryzyko” prowadzimy w nieco inny sposób – mówi kom. Jarosław Sawicki. – Nasze prelekcje stały się bardziej przekonujące i bardziej poruszają młodzież. To dobrze, bo właśnie o to nam chodziło.
Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie we współpracy ze starostwem powiatowym.

CZYTAJ TAKŻE:  Zrobił skok na bank

Tomasz Wojciuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię