Wirtuozowska inauguracja! Przed nami kolejne koncerty

0

PIASECZNO W zeszły niedzielę wystartowała kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Musica Classica. Na koncercie inaugurującym w Kościele pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym wystąpili znakomici instrumentaliści – profesor Konserwatorium Kijowskiego Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały koncertowe) oraz wybitny organista Robert Grudzień

Koncert rozpoczął się Polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Warto podkreślić, że Georgij Agratina zagrał go, podobie jak Żyd Jankiel z poematu Adama Mickiewicza, na cymbałach koncertowych, a Robert Grudzień akompaniował mu przy tym na keyboardzie. Tego wieczoru usłyszeć można było również, między innymi, „Samotnego Pasterza” Jamesa Lasta, składankę utworów ludowych na fletnię Pana i organy oraz kompozycję Roberta Grudnia – „Fantazję dla Jana Pawła II”. Szczególnym momentem koncertu był na pewno utwór Georgija Agratiny „Ukraina”, który artysta napisał w podziękowaniu dla Polaków za ich pomoc udzielaną narodowi ukraińskiemu. Publiczności szczególnie przypadł jednak do gustu „Skowronek” w opracowaniu Agratiny, w którym fletnia Pana w mistrzowski sposób udawała śpiewy, trele oraz ćwierkania skowronka i innych ptaków. W trakcie koncertu używane były też inne instrumeny ludowe, grzechotki i piszczałka.

Na kolejnym koncercie w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Musica Classica w niedzielę 1 października usłyszymy znakomitych wykonawców: flecistkę Grażynę Zbijowską oraz klarnecistę Krzysztofa Zbijowskiego z towarzyszeniem Airis String Quartet. W programie, między innymi, W. A. Mozart, F. Ries, A. Dvorak, P. Bottesini. Początek koncertu w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu o godzinie 19.

Z kolei 8 października o godzinie 19 w kościele pw. św. Rocha w Jazgarzewie usłyszeć i zobaczyć będzie można „Talenty na początku drogi artystycznej” – Marcela Groblewskiego (skrzypce) i Michała Drabkowskiego (organy). W programie m.in.: J.S. Bach, M.E. Bossi, F. Mendelssohn-Bartholdy.

Cykl zwieńczy zaś Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który zaśpiewa pod batutą Iriny Bogdanovich w Kościele pw. św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu 15 października o godzinie 19. W programie m.in.: S. Rachmaninow, K. Szymanowski, Wacław z Szamotuł, Irina Bogdanovich. Na wszystkie festiwalowe koncerty wstęp jest wolny.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię